Hamrende glad Højlund: Jeg er så pissestolt

Rasmus Højlund kronede sin første start på A-landsholdet med et hattrick - og fik opfyldt en drengedrøm.



Rasmus Højlund var jublende glad, da han med kampbolden mellem hænderne gjorde status over sin første A-landskamp fra start, der endte med et hattrick i 3-1-sejren over Finland.

– Det er en drengedrøm, og jeg er så pissestolt, siger Rasmus Højlund til TV 2.

– Jeg var lidt nervøs, men jeg glædede mig også rigtig meget til kampen. Jeg føler, jeg har haft gang i nogle gode måneder i Atalanta, og jeg følte mig klar til det her. Så det var bare med at komme ud over stepperne.

I gennem hele kampen viste han stor målnæse, ekspertise i forskellige typer afslutninger og god fysik og bevægelse. Til publikums udelte begejstring.

– Det her er den fedeste oplevelse indtil videre. Det var megafedt, og det er noget, jeg har set frem til hele mit liv. Det er så stor en drøm at starte inde i Parken, siger Rasmus Højlund til TV 2.

Han scorede sit første mål til 1-0 efter 21 minutter, da han timede sit løb til et indlæg perfekt og stødte bolden i mål fra kanten af det lille felt.

I anden halvleg bragte han Danmark på 2-1 efter 82 minutter – denne gang igen tæt under mål, men på hovedet – før han i overtiden tæmmede et afrettet indlæg med brystet og sparkede bolden over i det lange hjørne.

Undervejs brændte han en mulighed alene med finnernes målmand Lukas Hradecky og måtte også se keeperen redde et af sine hovedstød på flotteste vis.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’