– Sjældent Brøndby bliver kørt sådan over

Randers-backen Björn Kopplin er stolt over holdets markante dominans i søndagens 4-0-sejr over Brøndby.



Ifølge Björn Kopplin er det længe siden, at et hold har voldt Brøndby så store vanskeligheder, som Randers gjorde i søndagens superligakamp.

Det fortæller kronjydernes anfører efter 4-0-sejren over Brøndby, hvor højrebacken selv har spillet tidligere i karrieren.

– Jeg er pissestolt. Jeg vil helst rose vores hold, for vi får måske en lille smule for lidt opmærksomhed. Når vi leverer sådan en præstation, handler det ikke kun om modstanderen.

– Det handler om vores egne evner, og jeg kan ikke huske, hvornår Brøndby sidst er blevet kørt så meget over, siger Kopplin.

Randers-kantspilleren Tobias Klysner, der søndag scorede sit første mål i sæsonen, mener også, at der var tale om klasseforskel på Brøndby Stadion.

– Jeg synes, det var en meget overlegen sejr. Vi spillede noget godt fodbold, pressede Brøndby højt og fik på den måde erobret bolden. Det udløste også mål, så det var en veludført taktik, siger Klysner.

Sejren efterlader Randers på femtepladsen, men holdet er á point med AGF på fjerdepladsen og har kun tre point op på Viborg, der indtager tredjepladsen.

Bronzemedaljerne er med andre ord inden for overskuelig afstand for kronjyderne, og Tobias Klysner ser da heller ikke nogen grund til ikke at jagte tredjepladsen.

– Vi går efter det, men det kræver, at vi kæmper røven ud af bukserne i samtlige kampe. Det er op til os selv, men selvfølgelig er det noget, vi jagter, siger kantspilleren.

Randers’ næste opgave er en udebanekamp mod Viborg. Opgøret spilles på søndag med kampstart klokken 14.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AC Milan kigger på dansker

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Braithwaite del af stor transferplan

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Voldsom straf efter vanvidsaktion

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken