Ifølge Björn Kopplin er det længe siden, at et hold har voldt Brøndby så store vanskeligheder, som Randers gjorde i søndagens superligakamp.
Det fortæller kronjydernes anfører efter 4-0-sejren over Brøndby, hvor højrebacken selv har spillet tidligere i karrieren.
– Jeg er pissestolt. Jeg vil helst rose vores hold, for vi får måske en lille smule for lidt opmærksomhed. Når vi leverer sådan en præstation, handler det ikke kun om modstanderen.
– Det handler om vores egne evner, og jeg kan ikke huske, hvornår Brøndby sidst er blevet kørt så meget over, siger Kopplin.
Randers-kantspilleren Tobias Klysner, der søndag scorede sit første mål i sæsonen, mener også, at der var tale om klasseforskel på Brøndby Stadion.
– Jeg synes, det var en meget overlegen sejr. Vi spillede noget godt fodbold, pressede Brøndby højt og fik på den måde erobret bolden. Det udløste også mål, så det var en veludført taktik, siger Klysner.
Sejren efterlader Randers på femtepladsen, men holdet er á point med AGF på fjerdepladsen og har kun tre point op på Viborg, der indtager tredjepladsen.
Bronzemedaljerne er med andre ord inden for overskuelig afstand for kronjyderne, og Tobias Klysner ser da heller ikke nogen grund til ikke at jagte tredjepladsen.
– Vi går efter det, men det kræver, at vi kæmper røven ud af bukserne i samtlige kampe. Det er op til os selv, men selvfølgelig er det noget, vi jagter, siger kantspilleren.
Randers’ næste opgave er en udebanekamp mod Viborg. Opgøret spilles på søndag med kampstart klokken 14.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
Klar transfermelding
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
