Ifølge Björn Kopplin er det længe siden, at et hold har voldt Brøndby så store vanskeligheder, som Randers gjorde i søndagens superligakamp.
Det fortæller kronjydernes anfører efter 4-0-sejren over Brøndby, hvor højrebacken selv har spillet tidligere i karrieren.
– Jeg er pissestolt. Jeg vil helst rose vores hold, for vi får måske en lille smule for lidt opmærksomhed. Når vi leverer sådan en præstation, handler det ikke kun om modstanderen.
– Det handler om vores egne evner, og jeg kan ikke huske, hvornår Brøndby sidst er blevet kørt så meget over, siger Kopplin.
Randers-kantspilleren Tobias Klysner, der søndag scorede sit første mål i sæsonen, mener også, at der var tale om klasseforskel på Brøndby Stadion.
– Jeg synes, det var en meget overlegen sejr. Vi spillede noget godt fodbold, pressede Brøndby højt og fik på den måde erobret bolden. Det udløste også mål, så det var en veludført taktik, siger Klysner.
Sejren efterlader Randers på femtepladsen, men holdet er á point med AGF på fjerdepladsen og har kun tre point op på Viborg, der indtager tredjepladsen.
Bronzemedaljerne er med andre ord inden for overskuelig afstand for kronjyderne, og Tobias Klysner ser da heller ikke nogen grund til ikke at jagte tredjepladsen.
– Vi går efter det, men det kræver, at vi kæmper røven ud af bukserne i samtlige kampe. Det er op til os selv, men selvfølgelig er det noget, vi jagter, siger kantspilleren.
Randers’ næste opgave er en udebanekamp mod Viborg. Opgøret spilles på søndag med kampstart klokken 14.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Tuchel føler “den største smerte af alle”
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Smadrer transferrekord
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
MEDIE
