Ifølge Björn Kopplin er det længe siden, at et hold har voldt Brøndby så store vanskeligheder, som Randers gjorde i søndagens superligakamp.
Det fortæller kronjydernes anfører efter 4-0-sejren over Brøndby, hvor højrebacken selv har spillet tidligere i karrieren.
– Jeg er pissestolt. Jeg vil helst rose vores hold, for vi får måske en lille smule for lidt opmærksomhed. Når vi leverer sådan en præstation, handler det ikke kun om modstanderen.
– Det handler om vores egne evner, og jeg kan ikke huske, hvornår Brøndby sidst er blevet kørt så meget over, siger Kopplin.
Randers-kantspilleren Tobias Klysner, der søndag scorede sit første mål i sæsonen, mener også, at der var tale om klasseforskel på Brøndby Stadion.
– Jeg synes, det var en meget overlegen sejr. Vi spillede noget godt fodbold, pressede Brøndby højt og fik på den måde erobret bolden. Det udløste også mål, så det var en veludført taktik, siger Klysner.
Sejren efterlader Randers på femtepladsen, men holdet er á point med AGF på fjerdepladsen og har kun tre point op på Viborg, der indtager tredjepladsen.
Bronzemedaljerne er med andre ord inden for overskuelig afstand for kronjyderne, og Tobias Klysner ser da heller ikke nogen grund til ikke at jagte tredjepladsen.
– Vi går efter det, men det kræver, at vi kæmper røven ud af bukserne i samtlige kampe. Det er op til os selv, men selvfølgelig er det noget, vi jagter, siger kantspilleren.
Randers’ næste opgave er en udebanekamp mod Viborg. Opgøret spilles på søndag med kampstart klokken 14.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Pause – Schweiz kan ikke finde muligheder
OPTAKT
USA – Australien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
