– Sjældent Brøndby bliver kørt sådan over

Randers-backen Björn Kopplin er stolt over holdets markante dominans i søndagens 4-0-sejr over Brøndby.



Ifølge Björn Kopplin er det længe siden, at et hold har voldt Brøndby så store vanskeligheder, som Randers gjorde i søndagens superligakamp.

Det fortæller kronjydernes anfører efter 4-0-sejren over Brøndby, hvor højrebacken selv har spillet tidligere i karrieren.

– Jeg er pissestolt. Jeg vil helst rose vores hold, for vi får måske en lille smule for lidt opmærksomhed. Når vi leverer sådan en præstation, handler det ikke kun om modstanderen.

– Det handler om vores egne evner, og jeg kan ikke huske, hvornår Brøndby sidst er blevet kørt så meget over, siger Kopplin.

Randers-kantspilleren Tobias Klysner, der søndag scorede sit første mål i sæsonen, mener også, at der var tale om klasseforskel på Brøndby Stadion.

– Jeg synes, det var en meget overlegen sejr. Vi spillede noget godt fodbold, pressede Brøndby højt og fik på den måde erobret bolden. Det udløste også mål, så det var en veludført taktik, siger Klysner.

Sejren efterlader Randers på femtepladsen, men holdet er á point med AGF på fjerdepladsen og har kun tre point op på Viborg, der indtager tredjepladsen.

Bronzemedaljerne er med andre ord inden for overskuelig afstand for kronjyderne, og Tobias Klysner ser da heller ikke nogen grund til ikke at jagte tredjepladsen.

– Vi går efter det, men det kræver, at vi kæmper røven ud af bukserne i samtlige kampe. Det er op til os selv, men selvfølgelig er det noget, vi jagter, siger kantspilleren.

Randers’ næste opgave er en udebanekamp mod Viborg. Opgøret spilles på søndag med kampstart klokken 14.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

UEFA med vild ændring

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Felix Beijmo er færdig i AGF

José Mourinho vil have dansk stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’