Stolt over Brøndby-tid: Jeg følger stort set alle

Benedikt Röcker er stolt af sin tid i Brøndby IF, og han følger stadig stort set alle, som han spillede sammen med dengang, og klubben.



Tager man et kig på Benedikt Röckers cv, er der en iøjnefaldende detalje. Selvom han er født og opvokset i Tyskland, er Brøndby IF den klub, han har optrådt flest gange for i karrieren med 111 af slagsen.

Benedikt Röcker kom til klubben i sommeren 2016, hvor Alexander Zorniger også blev ansat, og han tilbragte tre år i klubben.
Det er tre år, han sent glemmer.

Benedikt Röcker, også bare kaldet “Bene”, holder stadig kontakten ved lige og har erklæret i et interview med Tipsbladet, at han vil sende Christian Nørgaard en besked før Danmarks møde med Tyskland i EM-ottendedelsfinalen lørdag aften.

Men Nørgaard er langt fra den eneste fra Brøndby-tiden, tyskeren følger.  

– For at være ærlig følger jeg nærmest alle fra dengang, og det gør mig så glad, at se “Jobbe” (Jesper Lindstrøm, red.) og Morten Frendrup Serie A, og Hany Mukhtar og Mikael Uhre i USA. Men jeg følger alle.

– Også Johan Larsson i Elfsborg. Jeg er virkelig glad for at se deres udvikling. Det er en fornøjelse at følge deres karriere.

– Det gør mig også så glad og stolt at have spillet med så fantastiske spillere og gutter, siger Benedikt Röcker til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Cheftræneren fra dengang, Alexander Zorniger, kan Benedikt Röcker slet ikke undgå at holde kontakten til.

Begge arbejder nemlig for Greuther Fürth i 2. Bundesligaen, hvor Zorniger er cheftræner, mens Röcker er team manager.

– Det er godt. Det er rigtig sjovt. Det er anderledes nu i forhold til, da jeg var spiller, men der er stadig samme attitude og energi fra os, så jeg er glad for at arbejde med ham.

– Jeg ser også frem til den nye sæson, siger Benedikt Röcker og tilføjer, at han også sad og så den afgørende runde af den forgangne Superliga-sæson, hvor Brøndby tabte og gik glip af guldet.

Benedikt Röcker forlod Brøndby IF i sommeren 2019 og skiftede til Wehen Wiesbaden i hjemlandet. To år senere stoppede han karrieren i en alder af 31 år. I dag er den næsten to meter høje tysker 34 år.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Forventer rekord i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked