Tager man et kig på Benedikt Röckers cv, er der en iøjnefaldende detalje. Selvom han er født og opvokset i Tyskland, er Brøndby IF den klub, han har optrådt flest gange for i karrieren med 111 af slagsen.
Benedikt Röcker kom til klubben i sommeren 2016, hvor Alexander Zorniger også blev ansat, og han tilbragte tre år i klubben.
Det er tre år, han sent glemmer.
Benedikt Röcker, også bare kaldet “Bene”, holder stadig kontakten ved lige og har erklæret i et interview med Tipsbladet, at han vil sende Christian Nørgaard en besked før Danmarks møde med Tyskland i EM-ottendedelsfinalen lørdag aften.
Men Nørgaard er langt fra den eneste fra Brøndby-tiden, tyskeren følger.
– For at være ærlig følger jeg nærmest alle fra dengang, og det gør mig så glad, at se “Jobbe” (Jesper Lindstrøm, red.) og Morten Frendrup Serie A, og Hany Mukhtar og Mikael Uhre i USA. Men jeg følger alle.
– Også Johan Larsson i Elfsborg. Jeg er virkelig glad for at se deres udvikling. Det er en fornøjelse at følge deres karriere.
– Det gør mig også så glad og stolt at have spillet med så fantastiske spillere og gutter, siger Benedikt Röcker til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Cheftræneren fra dengang, Alexander Zorniger, kan Benedikt Röcker slet ikke undgå at holde kontakten til.
Begge arbejder nemlig for Greuther Fürth i 2. Bundesligaen, hvor Zorniger er cheftræner, mens Röcker er team manager.
– Det er godt. Det er rigtig sjovt. Det er anderledes nu i forhold til, da jeg var spiller, men der er stadig samme attitude og energi fra os, så jeg er glad for at arbejde med ham.
– Jeg ser også frem til den nye sæson, siger Benedikt Röcker og tilføjer, at han også sad og så den afgørende runde af den forgangne Superliga-sæson, hvor Brøndby tabte og gik glip af guldet.
Benedikt Röcker forlod Brøndby IF i sommeren 2019 og skiftede til Wehen Wiesbaden i hjemlandet. To år senere stoppede han karrieren i en alder af 31 år. I dag er den næsten to meter høje tysker 34 år.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander