Silkeborg leverede søndag eftermiddag en flot præstation i Superligaen, da oprykkerklubben fik 0-0 i Parken.
Her viste Silkeborg flere gange gode takter, særligt i spillet med bolden.
Efterfølgende var cheftræner Kent Nielsen også stærkt tilfreds med præstationen. Det fortæller han til TV3 Sport.
– Det giver en tro. Spillere er jo også mennesker, som også følger med i, hvad hele verden føler om deres kampe. Og de har måske selv sat spørgsmålstegn ved, hvor gode er vi egentlig?
– Og der er ingen tvivl om, at der synes jeg, at vi italesatte, at vi skal være det friske pust i Superligaen, og det synes jeg også, at vi har bevist indtil videre, siger Kent Nielsen.
Silkeborg har som det eneste hold i Superligaen formået at spille til nul i de to første kampe – de er til gengæld ikke kommet på måltavlen endnu. Men Kent Nielsen mener, at gårsdagens præstation giver selvtillid.
– Det giver en øget selvtillid i at tro på, at det, vi gør, også er den vej, vi skal arbejde videre fremad, konkluderer Kent Nielsen.
TV3 Sport-ekspert Stig Tøfting roser også Silkeborgs defensiv, som er mærkbar anderledes i denne sæson, end sidste gang klubben spillede i Superligaen.
– Hvis vi kigger på sidste gang, de var oppe, havde de lukket tre mål ind i de første fire kampe – pr kamp. Så de var altså oppe på 12 mål. Nu har de spillet to kampe og lukket nul ind. De scorede en hulens masse mål i NordicBet Ligaen. Det savner vi selvfølgelig også bliver implementeret her, men i første omgang må man sige, at det er forsvaret, som skal være med til at redde dem i den her liga.
– Og der er de kommet rigtig godt fra land, vurderer Stig Tøfting.
Silkeborg indledte sæsonen med at spille 0-0 mod SønderjyskE, inden det altså i går blev til 0-0 mod FC København.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
