Stolt SIF-boss: Er det friske pust i Superligaen

Kent Nielsen var naturligvis en stolt cheftræner efter oprykkerens flotte udebanepræstation i Parken.



Silkeborg leverede søndag eftermiddag en flot præstation i Superligaen, da oprykkerklubben fik 0-0 i Parken. 

Her viste Silkeborg flere gange gode takter, særligt i spillet med bolden.

Efterfølgende var cheftræner Kent Nielsen også stærkt tilfreds med præstationen. Det fortæller han til TV3 Sport. 

– Det giver en tro. Spillere er jo også mennesker, som også følger med i, hvad hele verden føler om deres kampe. Og de har måske selv sat spørgsmålstegn ved, hvor gode er vi egentlig? 

– Og der er ingen tvivl om, at der synes jeg, at vi italesatte, at vi skal være det friske pust i Superligaen, og det synes jeg også, at vi har bevist indtil videre, siger Kent Nielsen.

Silkeborg har som det eneste hold i Superligaen formået at spille til nul i de to første kampe – de er til gengæld ikke kommet på måltavlen endnu. Men Kent Nielsen mener, at gårsdagens præstation giver selvtillid. 

– Det giver en øget selvtillid i at tro på, at det, vi gør, også er den vej, vi skal arbejde videre fremad, konkluderer Kent Nielsen.

TV3 Sport-ekspert Stig Tøfting roser også Silkeborgs defensiv, som er mærkbar anderledes i denne sæson, end sidste gang klubben spillede i Superligaen. 

– Hvis vi kigger på sidste gang, de var oppe, havde de lukket tre mål ind i de første fire kampe – pr kamp. Så de var altså oppe på 12 mål. Nu har de spillet to kampe og lukket nul ind. De scorede en hulens masse mål i NordicBet Ligaen. Det savner vi selvfølgelig også bliver implementeret her, men i første omgang må man sige, at det er forsvaret, som skal være med til at redde dem i den her liga.

– Og der er de kommet rigtig godt fra land, vurderer Stig Tøfting.

Silkeborg indledte sæsonen med at spille 0-0 mod SønderjyskE, inden det altså i går blev til 0-0 mod FC København.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Marokko – Haiti

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tunesien – Holland

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Tjekkiet – Mexico

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Sydafrika – Sydkorea

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Ecuador – Tyskland

Curaçao – Elfenbenskysten

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Lurer på Superliga-stjerne