Stolt SIF-boss: Er det friske pust i Superligaen

Kent Nielsen var naturligvis en stolt cheftræner efter oprykkerens flotte udebanepræstation i Parken.



Silkeborg leverede søndag eftermiddag en flot præstation i Superligaen, da oprykkerklubben fik 0-0 i Parken. 

Her viste Silkeborg flere gange gode takter, særligt i spillet med bolden.

Efterfølgende var cheftræner Kent Nielsen også stærkt tilfreds med præstationen. Det fortæller han til TV3 Sport. 

– Det giver en tro. Spillere er jo også mennesker, som også følger med i, hvad hele verden føler om deres kampe. Og de har måske selv sat spørgsmålstegn ved, hvor gode er vi egentlig? 

– Og der er ingen tvivl om, at der synes jeg, at vi italesatte, at vi skal være det friske pust i Superligaen, og det synes jeg også, at vi har bevist indtil videre, siger Kent Nielsen.

Silkeborg har som det eneste hold i Superligaen formået at spille til nul i de to første kampe – de er til gengæld ikke kommet på måltavlen endnu. Men Kent Nielsen mener, at gårsdagens præstation giver selvtillid. 

– Det giver en øget selvtillid i at tro på, at det, vi gør, også er den vej, vi skal arbejde videre fremad, konkluderer Kent Nielsen.

TV3 Sport-ekspert Stig Tøfting roser også Silkeborgs defensiv, som er mærkbar anderledes i denne sæson, end sidste gang klubben spillede i Superligaen. 

– Hvis vi kigger på sidste gang, de var oppe, havde de lukket tre mål ind i de første fire kampe – pr kamp. Så de var altså oppe på 12 mål. Nu har de spillet to kampe og lukket nul ind. De scorede en hulens masse mål i NordicBet Ligaen. Det savner vi selvfølgelig også bliver implementeret her, men i første omgang må man sige, at det er forsvaret, som skal være med til at redde dem i den her liga.

– Og der er de kommet rigtig godt fra land, vurderer Stig Tøfting.

Silkeborg indledte sæsonen med at spille 0-0 mod SønderjyskE, inden det altså i går blev til 0-0 mod FC København.







kenan_kodro LIVE

TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De lurer på Vejle-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser