Stolt SIF-boss: Er det friske pust i Superligaen

Kent Nielsen var naturligvis en stolt cheftræner efter oprykkerens flotte udebanepræstation i Parken.



Silkeborg leverede søndag eftermiddag en flot præstation i Superligaen, da oprykkerklubben fik 0-0 i Parken. 

Her viste Silkeborg flere gange gode takter, særligt i spillet med bolden.

Efterfølgende var cheftræner Kent Nielsen også stærkt tilfreds med præstationen. Det fortæller han til TV3 Sport. 

– Det giver en tro. Spillere er jo også mennesker, som også følger med i, hvad hele verden føler om deres kampe. Og de har måske selv sat spørgsmålstegn ved, hvor gode er vi egentlig? 

– Og der er ingen tvivl om, at der synes jeg, at vi italesatte, at vi skal være det friske pust i Superligaen, og det synes jeg også, at vi har bevist indtil videre, siger Kent Nielsen.

Silkeborg har som det eneste hold i Superligaen formået at spille til nul i de to første kampe – de er til gengæld ikke kommet på måltavlen endnu. Men Kent Nielsen mener, at gårsdagens præstation giver selvtillid. 

– Det giver en øget selvtillid i at tro på, at det, vi gør, også er den vej, vi skal arbejde videre fremad, konkluderer Kent Nielsen.

TV3 Sport-ekspert Stig Tøfting roser også Silkeborgs defensiv, som er mærkbar anderledes i denne sæson, end sidste gang klubben spillede i Superligaen. 

– Hvis vi kigger på sidste gang, de var oppe, havde de lukket tre mål ind i de første fire kampe – pr kamp. Så de var altså oppe på 12 mål. Nu har de spillet to kampe og lukket nul ind. De scorede en hulens masse mål i NordicBet Ligaen. Det savner vi selvfølgelig også bliver implementeret her, men i første omgang må man sige, at det er forsvaret, som skal være med til at redde dem i den her liga.

– Og der er de kommet rigtig godt fra land, vurderer Stig Tøfting.

Silkeborg indledte sæsonen med at spille 0-0 mod SønderjyskE, inden det altså i går blev til 0-0 mod FC København.






‘Et kæmpestort skifte’




LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

PSG meldes enig med Barca-profil

Forhandler med Jannik Vestergaard

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Det bestemmer Messi selv

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Pressede på for FC København-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Argentina – Schweiz

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer