Det har været noget af en sæson for Vejle, der både har været præget af intern uro i ejerkredsen samt et svingende niveau hen over sæsonen.
Derfor er det ekstra emotionelt for Vejle-træner Ivan Prelec, at hans mandskab med en hjemmebanesejr på 2-0 over Hvidovre sikrede overlevelse i Superligaen mandag eftermiddag.
– Det er rørende. Vi havde så mange udfordrende øjeblikke i løbet af sæson, hvor jeg tror, at mange havde givet op.
– Det har været noget af en rutsjebanetur. Jeg tror, det er svært at forstå, hvad vi har været igennem, siger Prelec.
Det så også i lang tid sort ud for Vejle, men fire sejre i træk har fået de rødhvide fra Sydjylland langt væk fra nedrykningsstregen.
Prelec takker derfor Vejle-tilhængerne, men også de mennesker, der ikke har troet på klubben.
– Selvfølgelig skal der lyde en stor tak til alle fansene, der har støttet og troet på os, selv om vi har været på en rutsjebanetur.
– Men også til dem, der ikke har troet på os. De har virkelig motiveret os, siger Vejle-træneren.
Den betragtning er forsvarsspilleren Oliver Provstgaard enig i. Han mener, at holdets interne ro har været udslagsgivende for, at Vejle er kommet over stregen foran Lyngby og OB.
– Vi har lige snakket om det i omklædningsrummet, og der var en fra vores medieafdeling, der sagde, at medierne altid har talt os ned og troet, at det var os, der rykkede ned.
– Vi er nok den klub i nedrykningsspillet, der har haft mest ro internt, og det giver pote. Det er, sammenkoblet med arbejdet på træningsanlægget, det, der gør det, siger Provstgaard.
Med mandagens sejr har Vejle pludselig også en chance for at spille med om en plads i Europa, da der nu kun er to point op til Randers på syvendepladsen.
Ligaens nummer syv skal spille en playoffkamp mod nummer tre om adgang til kvalifikationen til Conference League.
Det skænker Ivan Prelec dog ikke en tanke endnu.
– I dag skal vi nyde det, og så må vi tænke på de kommende dage. Lige nu tænker vi i hvert fald ikke over det, siger træneren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
MEDIE