Ivan Prelec: Det har været en stor rutsjebanetur

Vejle-træner Ivan Prelec takker dem, der dømte Vejle ude af Superligaen, da det har givet ekstra motivation.



Det har været noget af en sæson for Vejle, der både har været præget af intern uro i ejerkredsen samt et svingende niveau hen over sæsonen.

Derfor er det ekstra emotionelt for Vejle-træner Ivan Prelec, at hans mandskab med en hjemmebanesejr på 2-0 over Hvidovre sikrede overlevelse i Superligaen mandag eftermiddag.

– Det er rørende. Vi havde så mange udfordrende øjeblikke i løbet af sæson, hvor jeg tror, at mange havde givet op.

– Det har været noget af en rutsjebanetur. Jeg tror, det er svært at forstå, hvad vi har været igennem, siger Prelec.

Det så også i lang tid sort ud for Vejle, men fire sejre i træk har fået de rødhvide fra Sydjylland langt væk fra nedrykningsstregen.

Prelec takker derfor Vejle-tilhængerne, men også de mennesker, der ikke har troet på klubben.

– Selvfølgelig skal der lyde en stor tak til alle fansene, der har støttet og troet på os, selv om vi har været på en rutsjebanetur.

– Men også til dem, der ikke har troet på os. De har virkelig motiveret os, siger Vejle-træneren.

Den betragtning er forsvarsspilleren Oliver Provstgaard enig i. Han mener, at holdets interne ro har været udslagsgivende for, at Vejle er kommet over stregen foran Lyngby og OB.

– Vi har lige snakket om det i omklædningsrummet, og der var en fra vores medieafdeling, der sagde, at medierne altid har talt os ned og troet, at det var os, der rykkede ned.

– Vi er nok den klub i nedrykningsspillet, der har haft mest ro internt, og det giver pote. Det er, sammenkoblet med arbejdet på træningsanlægget, det, der gør det, siger Provstgaard.

Med mandagens sejr har Vejle pludselig også en chance for at spille med om en plads i Europa, da der nu kun er to point op til Randers på syvendepladsen.

Ligaens nummer syv skal spille en playoffkamp mod nummer tre om adgang til kvalifikationen til Conference League.

Det skænker Ivan Prelec dog ikke en tanke endnu.

– I dag skal vi nyde det, og så må vi tænke på de kommende dage. Lige nu tænker vi i hvert fald ikke over det, siger træneren.

/ritzau/





TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet




Optakt til fredagens VM-åbningskamp mellem Canada og Bosnien LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

City med vildt rekordbud

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen