Farvel og tak.
Efter mere end fem år i Randers FC og otte år i Superligaen har tyske Björn Kopplin valgt at indstille sin karriere efter denne sæson.
Den 36-årige back var en vigtig spiller for Hobro IK, inden han i sommeren 2018 skiftede på en fri transfer til Brøndby IF. Her fik Kopplin dog ikke slået sit navn fast, og bare et halvt år senere gik turen tilbage til det jyske og Kronjylland, da Randers FC hentede ham.
Siden har Kopplin været en vigtig spiller – både på og uden for banen – men om nogle uger er det altså slut, da han har valgt at sige stop.
Artiklen fortsætter under billedet

– Jeg er et godt sted i mit liv. Nu er jeg 36 år. Vi slutter af på en fantastisk position i Superligaen, og nu kan jeg give stafetten videre til de unge. Vi har et fantastisk trænerteam og dygtige spillere på holdet. Jeg tror, det er tid nu, fortæller Björn Kopplin til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Det har været en sand fornøjelse at være i Randers FC. Vi kom i top-6 tre gange i træk og vandt pokalturneringen. Så fik vi et nyt trænerteam og en ny spilfilosofi, blev nummer 7 i sidste sæson, og nu er vi tilbage i top-6 igen.
“
– Det betyder meget for mig at have spillet over 200 kampe for Randers FC. Det er en stor ting at være en del af en eksklusiv klub med blandt andre Johnny Thomsen, Mikkel Kallesøe og Patrik Carlgren.
Björn Kopplin, Randers FC
Bliver i Randers FC efter karrieren
Selv om Björn Kopplin stiller støvlerne på hylden, er han ikke helt færdig med fodbolden.
Tyskeren har fået en stilling som assistenttræner på U19-holdet i Randers, hvor han altså med sin store erfaring skal være med til at udvikle Randers’ talenter.
– Han har altid været først på træningsbanen, klar til kamp og parat til at tage ansvar – både i medgang og modgang. Trods sin fremskredne alder har han holdt et imponerende niveau og vist en professionalisme, der er sjælden. Vi kommer til at savne hans tilstedeværelse i omklædningsrummet, men heldigvis vil han fortsat være på matriklen, da han efter sæsonen fortsætter i talentafdelingen som ny assistenttræner for U19-holdet – noget, vi virkelig ser frem til, siger sportsdirektør Søren Pedersen.
Kopplin har en fortid i FC Bayern Münchens ungdomsafdeling og har også været på kontrakt i klubber som Bochum og Union Berlin.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
INTERVIEW