Farvel og tak.
Efter mere end fem år i Randers FC og otte år i Superligaen har tyske Björn Kopplin valgt at indstille sin karriere efter denne sæson.
Den 36-årige back var en vigtig spiller for Hobro IK, inden han i sommeren 2018 skiftede på en fri transfer til Brøndby IF. Her fik Kopplin dog ikke slået sit navn fast, og bare et halvt år senere gik turen tilbage til det jyske og Kronjylland, da Randers FC hentede ham.
Siden har Kopplin været en vigtig spiller – både på og uden for banen – men om nogle uger er det altså slut, da han har valgt at sige stop.
Artiklen fortsætter under billedet

– Jeg er et godt sted i mit liv. Nu er jeg 36 år. Vi slutter af på en fantastisk position i Superligaen, og nu kan jeg give stafetten videre til de unge. Vi har et fantastisk trænerteam og dygtige spillere på holdet. Jeg tror, det er tid nu, fortæller Björn Kopplin til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Det har været en sand fornøjelse at være i Randers FC. Vi kom i top-6 tre gange i træk og vandt pokalturneringen. Så fik vi et nyt trænerteam og en ny spilfilosofi, blev nummer 7 i sidste sæson, og nu er vi tilbage i top-6 igen.
“
– Det betyder meget for mig at have spillet over 200 kampe for Randers FC. Det er en stor ting at være en del af en eksklusiv klub med blandt andre Johnny Thomsen, Mikkel Kallesøe og Patrik Carlgren.
Björn Kopplin, Randers FC
Bliver i Randers FC efter karrieren
Selv om Björn Kopplin stiller støvlerne på hylden, er han ikke helt færdig med fodbolden.
Tyskeren har fået en stilling som assistenttræner på U19-holdet i Randers, hvor han altså med sin store erfaring skal være med til at udvikle Randers’ talenter.
– Han har altid været først på træningsbanen, klar til kamp og parat til at tage ansvar – både i medgang og modgang. Trods sin fremskredne alder har han holdt et imponerende niveau og vist en professionalisme, der er sjælden. Vi kommer til at savne hans tilstedeværelse i omklædningsrummet, men heldigvis vil han fortsat være på matriklen, da han efter sæsonen fortsætter i talentafdelingen som ny assistenttræner for U19-holdet – noget, vi virkelig ser frem til, siger sportsdirektør Søren Pedersen.
Kopplin har en fortid i FC Bayern Münchens ungdomsafdeling og har også været på kontrakt i klubber som Bochum og Union Berlin.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern