Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Forsvarsspiller Björn Kopplin har valgt at indstille sin karriere, men han bliver i Randers FC.



Farvel og tak.

Efter mere end fem år i Randers FC og otte år i Superligaen har tyske Björn Kopplin valgt at indstille sin karriere efter denne sæson.

Den 36-årige back var en vigtig spiller for Hobro IK, inden han i sommeren 2018 skiftede på en fri transfer til Brøndby IF. Her fik Kopplin dog ikke slået sit navn fast, og bare et halvt år senere gik turen tilbage til det jyske og Kronjylland, da Randers FC hentede ham.

Siden har Kopplin været en vigtig spiller – både på og uden for banen – men om nogle uger er det altså slut, da han har valgt at sige stop.

Artiklen fortsætter under billedet

– Jeg er et godt sted i mit liv. Nu er jeg 36 år. Vi slutter af på en fantastisk position i Superligaen, og nu kan jeg give stafetten videre til de unge. Vi har et fantastisk trænerteam og dygtige spillere på holdet. Jeg tror, det er tid nu, fortæller Björn Kopplin til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Det har været en sand fornøjelse at være i Randers FC. Vi kom i top-6 tre gange i træk og vandt pokalturneringen. Så fik vi et nyt trænerteam og en ny spilfilosofi, blev nummer 7 i sidste sæson, og nu er vi tilbage i top-6 igen.

– Det betyder meget for mig at have spillet over 200 kampe for Randers FC. Det er en stor ting at være en del af en eksklusiv klub med blandt andre Johnny Thomsen, Mikkel Kallesøe og Patrik Carlgren.

Björn Kopplin, Randers FC

Bliver i Randers FC efter karrieren

Selv om Björn Kopplin stiller støvlerne på hylden, er han ikke helt færdig med fodbolden.

Tyskeren har fået en stilling som assistenttræner på U19-holdet i Randers, hvor han altså med sin store erfaring skal være med til at udvikle Randers’ talenter.

– Han har altid været først på træningsbanen, klar til kamp og parat til at tage ansvar – både i medgang og modgang. Trods sin fremskredne alder har han holdt et imponerende niveau og vist en professionalisme, der er sjælden. Vi kommer til at savne hans tilstedeværelse i omklædningsrummet, men heldigvis vil han fortsat være på matriklen, da han efter sæsonen fortsætter i talentafdelingen som ny assistenttræner for U19-holdet – noget, vi virkelig ser frem til, siger sportsdirektør Søren Pedersen.

Kopplin har en fortid i FC Bayern Münchens ungdomsafdeling og har også været på kontrakt i klubber som Bochum og Union Berlin.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Forhandler med storklub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

De er tilbage i Premier League

Her er FC Københavns vej i Europa

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK