Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Forsvarsspiller Björn Kopplin har valgt at indstille sin karriere, men han bliver i Randers FC.



Farvel og tak.

Efter mere end fem år i Randers FC og otte år i Superligaen har tyske Björn Kopplin valgt at indstille sin karriere efter denne sæson.

Den 36-årige back var en vigtig spiller for Hobro IK, inden han i sommeren 2018 skiftede på en fri transfer til Brøndby IF. Her fik Kopplin dog ikke slået sit navn fast, og bare et halvt år senere gik turen tilbage til det jyske og Kronjylland, da Randers FC hentede ham.

Siden har Kopplin været en vigtig spiller – både på og uden for banen – men om nogle uger er det altså slut, da han har valgt at sige stop.

Artiklen fortsætter under billedet

– Jeg er et godt sted i mit liv. Nu er jeg 36 år. Vi slutter af på en fantastisk position i Superligaen, og nu kan jeg give stafetten videre til de unge. Vi har et fantastisk trænerteam og dygtige spillere på holdet. Jeg tror, det er tid nu, fortæller Björn Kopplin til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Det har været en sand fornøjelse at være i Randers FC. Vi kom i top-6 tre gange i træk og vandt pokalturneringen. Så fik vi et nyt trænerteam og en ny spilfilosofi, blev nummer 7 i sidste sæson, og nu er vi tilbage i top-6 igen.

– Det betyder meget for mig at have spillet over 200 kampe for Randers FC. Det er en stor ting at være en del af en eksklusiv klub med blandt andre Johnny Thomsen, Mikkel Kallesøe og Patrik Carlgren.

Björn Kopplin, Randers FC

Bliver i Randers FC efter karrieren

Selv om Björn Kopplin stiller støvlerne på hylden, er han ikke helt færdig med fodbolden.

Tyskeren har fået en stilling som assistenttræner på U19-holdet i Randers, hvor han altså med sin store erfaring skal være med til at udvikle Randers’ talenter.

– Han har altid været først på træningsbanen, klar til kamp og parat til at tage ansvar – både i medgang og modgang. Trods sin fremskredne alder har han holdt et imponerende niveau og vist en professionalisme, der er sjælden. Vi kommer til at savne hans tilstedeværelse i omklædningsrummet, men heldigvis vil han fortsat være på matriklen, da han efter sæsonen fortsætter i talentafdelingen som ny assistenttræner for U19-holdet – noget, vi virkelig ser frem til, siger sportsdirektør Søren Pedersen.

Kopplin har en fortid i FC Bayern Münchens ungdomsafdeling og har også været på kontrakt i klubber som Bochum og Union Berlin.




Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Ny cheftræner stort set på plads i United

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Han er ny cheftræner for Real Madrid

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Afviser millionbud fra Brøndby

Mareridt for FC Augsburg

Meldes på vej mod nyt skifte

Mohamed Daramy vender tilbage

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

FCK-boss kan snart præsentere noget

Juventus kørte Cremonese over

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Afviser utroligt tilbud

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Frendrup scorer for første gang i et år

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon