Stopper nærmer sig FCK: Et offensivt monster!

FC København nærmer sig forsvarsspilleren Gabriel Pereira, der blandt andet udmærker sig ved at være dygtig offensivt.



FC København har spenderbukserne på i disse dage, hvor man er detaljer fra at leje Robert i Cruzeiro, mens flere forstærkninger meldes tæt på.

A Bola skriver således, at Gabriel Pereira fra Gil Vicente i Portugal også er på vej til FC København i en handel, der beløber sig i knap 35 millioner kroner.

I seneste sæson var han en stor profil for Gil Vicente på flere fronter. Offensivt som defensivt udmærker han sig i flere statistikker, som Tipsbladet har fået leveret af Opta.

Et offensivt monster
Starter vi i modstanderens straffesparksfelt, så er 24-årige Gabriel Pereira delt topscorer blandt centerforsvarerene i Liga Portugal. Fire fuldtræffere lavede han i sidste sæson – samme antal står Sebastián Coates og Wendell noteret for.

Kigger man på antallet af hovedstødsafslutninger, så er Gabriel Pereira også placeret højt på listen. Han er nummer to med 15 hovedstødsafslutninger og overgåes kun af den tidligere Liverpool-stopper Sebastián Coates. Nicolás Otamendi og den tidligere FC Midtjylland-forsvarer Ousmane Diomandé følger lige efter Gabriel Pereira.

265329

Foto: Opta

Efter hjørnespark kommer Gabriel Pereira også til næstflest afslutninger med 17 af slagsen i sidste sæson. Nicolás Otamendi er placeret øverst med 20 forsøg efter hjørnespark.

265329

Foto: Opta

Med andre ord tegner der sig et billede af, at Gabriel Pereira er et offensivt monster, selvom hans spidskompetencer selvsagt ligger i at forsvare eget mål.

Den del kan han også finde ud af.

Dygtig defensivt
I blokerede skud og vundne dueller på den defensive tredjedel er Gabriel Pereira også blandt Liga Portugals bedste. Med 112 vundne dueller på den defensive tredjedel er han nummer tre i sidste sæson, mens han er nummer seks i blokerede skud med 30 blokeringer.

265329

Foto: Opta

Derudover har han også en god pasningsfod og leverede i sidste sæson 1577 succesfulde afleveringer. Det gjorde kun fem andre spillere bedre – alle fem er fra enten Sporting CP eller Benfica.

265329

Foto: Opta

Opta har også sammenlignet Gabriel Pereira med andre forsvarsspillere, og her minder han om spillere som Raul Albiol og Fabian Schär, hvilket må siges at være ganske pænt selskab.

Gabriel Pereira tog i januar 2023 et skridt op med skiftet fra Vilafranquense til Gil Vicente. Med det samme udviklede brasilianeren sig til en stor profil, og nu tyder noget på, at han skal tage de næste udviklingsskridt i FC København.

Hans kontrakt med Gil Vicente udløber i 2026.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Medier fælder hård dom

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Midtjylland – FC København

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Spændende OB-nyhed

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

AGF – OB

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

De vil have Martin Braithwaite

Stjernetransfer på plads alligevel

– Han virker frustreret!

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Ikke set i 30 år

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

– Jeg tror de vinder Superligaen

Forlader AGF – lægetjek booket

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel