FC København har spenderbukserne på i disse dage, hvor man er detaljer fra at leje Robert i Cruzeiro, mens flere forstærkninger meldes tæt på.
A Bola skriver således, at Gabriel Pereira fra Gil Vicente i Portugal også er på vej til FC København i en handel, der beløber sig i knap 35 millioner kroner.
I seneste sæson var han en stor profil for Gil Vicente på flere fronter. Offensivt som defensivt udmærker han sig i flere statistikker, som Tipsbladet har fået leveret af Opta.
Et offensivt monster
Starter vi i modstanderens straffesparksfelt, så er 24-årige Gabriel Pereira delt topscorer blandt centerforsvarerene i Liga Portugal. Fire fuldtræffere lavede han i sidste sæson – samme antal står Sebastián Coates og Wendell noteret for.
Kigger man på antallet af hovedstødsafslutninger, så er Gabriel Pereira også placeret højt på listen. Han er nummer to med 15 hovedstødsafslutninger og overgåes kun af den tidligere Liverpool-stopper Sebastián Coates. Nicolás Otamendi og den tidligere FC Midtjylland-forsvarer Ousmane Diomandé følger lige efter Gabriel Pereira.

Efter hjørnespark kommer Gabriel Pereira også til næstflest afslutninger med 17 af slagsen i sidste sæson. Nicolás Otamendi er placeret øverst med 20 forsøg efter hjørnespark.

Med andre ord tegner der sig et billede af, at Gabriel Pereira er et offensivt monster, selvom hans spidskompetencer selvsagt ligger i at forsvare eget mål.
Den del kan han også finde ud af.
Dygtig defensivt
I blokerede skud og vundne dueller på den defensive tredjedel er Gabriel Pereira også blandt Liga Portugals bedste. Med 112 vundne dueller på den defensive tredjedel er han nummer tre i sidste sæson, mens han er nummer seks i blokerede skud med 30 blokeringer.

Derudover har han også en god pasningsfod og leverede i sidste sæson 1577 succesfulde afleveringer. Det gjorde kun fem andre spillere bedre – alle fem er fra enten Sporting CP eller Benfica.

Opta har også sammenlignet Gabriel Pereira med andre forsvarsspillere, og her minder han om spillere som Raul Albiol og Fabian Schär, hvilket må siges at være ganske pænt selskab.
Gabriel Pereira tog i januar 2023 et skridt op med skiftet fra Vilafranquense til Gil Vicente. Med det samme udviklede brasilianeren sig til en stor profil, og nu tyder noget på, at han skal tage de næste udviklingsskridt i FC København.
Hans kontrakt med Gil Vicente udløber i 2026.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AVIS