Stopper nærmer sig FCK: Et offensivt monster!

FC København nærmer sig forsvarsspilleren Gabriel Pereira, der blandt andet udmærker sig ved at være dygtig offensivt.



FC København har spenderbukserne på i disse dage, hvor man er detaljer fra at leje Robert i Cruzeiro, mens flere forstærkninger meldes tæt på.

A Bola skriver således, at Gabriel Pereira fra Gil Vicente i Portugal også er på vej til FC København i en handel, der beløber sig i knap 35 millioner kroner.

I seneste sæson var han en stor profil for Gil Vicente på flere fronter. Offensivt som defensivt udmærker han sig i flere statistikker, som Tipsbladet har fået leveret af Opta.

Et offensivt monster
Starter vi i modstanderens straffesparksfelt, så er 24-årige Gabriel Pereira delt topscorer blandt centerforsvarerene i Liga Portugal. Fire fuldtræffere lavede han i sidste sæson – samme antal står Sebastián Coates og Wendell noteret for.

Kigger man på antallet af hovedstødsafslutninger, så er Gabriel Pereira også placeret højt på listen. Han er nummer to med 15 hovedstødsafslutninger og overgåes kun af den tidligere Liverpool-stopper Sebastián Coates. Nicolás Otamendi og den tidligere FC Midtjylland-forsvarer Ousmane Diomandé følger lige efter Gabriel Pereira.

265329

Foto: Opta

Efter hjørnespark kommer Gabriel Pereira også til næstflest afslutninger med 17 af slagsen i sidste sæson. Nicolás Otamendi er placeret øverst med 20 forsøg efter hjørnespark.

265329

Foto: Opta

Med andre ord tegner der sig et billede af, at Gabriel Pereira er et offensivt monster, selvom hans spidskompetencer selvsagt ligger i at forsvare eget mål.

Den del kan han også finde ud af.

Dygtig defensivt
I blokerede skud og vundne dueller på den defensive tredjedel er Gabriel Pereira også blandt Liga Portugals bedste. Med 112 vundne dueller på den defensive tredjedel er han nummer tre i sidste sæson, mens han er nummer seks i blokerede skud med 30 blokeringer.

265329

Foto: Opta

Derudover har han også en god pasningsfod og leverede i sidste sæson 1577 succesfulde afleveringer. Det gjorde kun fem andre spillere bedre – alle fem er fra enten Sporting CP eller Benfica.

265329

Foto: Opta

Opta har også sammenlignet Gabriel Pereira med andre forsvarsspillere, og her minder han om spillere som Raul Albiol og Fabian Schär, hvilket må siges at være ganske pænt selskab.

Gabriel Pereira tog i januar 2023 et skridt op med skiftet fra Vilafranquense til Gil Vicente. Med det samme udviklede brasilianeren sig til en stor profil, og nu tyder noget på, at han skal tage de næste udviklingsskridt i FC København.

Hans kontrakt med Gil Vicente udløber i 2026.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Køber snart Brøndby-angriber

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Peter Schmeichel lander stort job

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

– Det var en af de værste dage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Manchester City – Brentford

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Færdig i Silkeborg

PSG er i Champions League-finalen efter drama