FC København har spenderbukserne på i disse dage, hvor man er detaljer fra at leje Robert i Cruzeiro, mens flere forstærkninger meldes tæt på.
A Bola skriver således, at Gabriel Pereira fra Gil Vicente i Portugal også er på vej til FC København i en handel, der beløber sig i knap 35 millioner kroner.
I seneste sæson var han en stor profil for Gil Vicente på flere fronter. Offensivt som defensivt udmærker han sig i flere statistikker, som Tipsbladet har fået leveret af Opta.
Et offensivt monster
Starter vi i modstanderens straffesparksfelt, så er 24-årige Gabriel Pereira delt topscorer blandt centerforsvarerene i Liga Portugal. Fire fuldtræffere lavede han i sidste sæson – samme antal står Sebastián Coates og Wendell noteret for.
Kigger man på antallet af hovedstødsafslutninger, så er Gabriel Pereira også placeret højt på listen. Han er nummer to med 15 hovedstødsafslutninger og overgåes kun af den tidligere Liverpool-stopper Sebastián Coates. Nicolás Otamendi og den tidligere FC Midtjylland-forsvarer Ousmane Diomandé følger lige efter Gabriel Pereira.

Efter hjørnespark kommer Gabriel Pereira også til næstflest afslutninger med 17 af slagsen i sidste sæson. Nicolás Otamendi er placeret øverst med 20 forsøg efter hjørnespark.

Med andre ord tegner der sig et billede af, at Gabriel Pereira er et offensivt monster, selvom hans spidskompetencer selvsagt ligger i at forsvare eget mål.
Den del kan han også finde ud af.
Dygtig defensivt
I blokerede skud og vundne dueller på den defensive tredjedel er Gabriel Pereira også blandt Liga Portugals bedste. Med 112 vundne dueller på den defensive tredjedel er han nummer tre i sidste sæson, mens han er nummer seks i blokerede skud med 30 blokeringer.

Derudover har han også en god pasningsfod og leverede i sidste sæson 1577 succesfulde afleveringer. Det gjorde kun fem andre spillere bedre – alle fem er fra enten Sporting CP eller Benfica.

Opta har også sammenlignet Gabriel Pereira med andre forsvarsspillere, og her minder han om spillere som Raul Albiol og Fabian Schär, hvilket må siges at være ganske pænt selskab.
Gabriel Pereira tog i januar 2023 et skridt op med skiftet fra Vilafranquense til Gil Vicente. Med det samme udviklede brasilianeren sig til en stor profil, og nu tyder noget på, at han skal tage de næste udviklingsskridt i FC København.
Hans kontrakt med Gil Vicente udløber i 2026.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT