Stopper nærmer sig FCK: Et offensivt monster!

FC København nærmer sig forsvarsspilleren Gabriel Pereira, der blandt andet udmærker sig ved at være dygtig offensivt.



FC København har spenderbukserne på i disse dage, hvor man er detaljer fra at leje Robert i Cruzeiro, mens flere forstærkninger meldes tæt på.

A Bola skriver således, at Gabriel Pereira fra Gil Vicente i Portugal også er på vej til FC København i en handel, der beløber sig i knap 35 millioner kroner.

I seneste sæson var han en stor profil for Gil Vicente på flere fronter. Offensivt som defensivt udmærker han sig i flere statistikker, som Tipsbladet har fået leveret af Opta.

Et offensivt monster
Starter vi i modstanderens straffesparksfelt, så er 24-årige Gabriel Pereira delt topscorer blandt centerforsvarerene i Liga Portugal. Fire fuldtræffere lavede han i sidste sæson – samme antal står Sebastián Coates og Wendell noteret for.

Kigger man på antallet af hovedstødsafslutninger, så er Gabriel Pereira også placeret højt på listen. Han er nummer to med 15 hovedstødsafslutninger og overgåes kun af den tidligere Liverpool-stopper Sebastián Coates. Nicolás Otamendi og den tidligere FC Midtjylland-forsvarer Ousmane Diomandé følger lige efter Gabriel Pereira.

265329

Foto: Opta

Efter hjørnespark kommer Gabriel Pereira også til næstflest afslutninger med 17 af slagsen i sidste sæson. Nicolás Otamendi er placeret øverst med 20 forsøg efter hjørnespark.

265329

Foto: Opta

Med andre ord tegner der sig et billede af, at Gabriel Pereira er et offensivt monster, selvom hans spidskompetencer selvsagt ligger i at forsvare eget mål.

Den del kan han også finde ud af.

Dygtig defensivt
I blokerede skud og vundne dueller på den defensive tredjedel er Gabriel Pereira også blandt Liga Portugals bedste. Med 112 vundne dueller på den defensive tredjedel er han nummer tre i sidste sæson, mens han er nummer seks i blokerede skud med 30 blokeringer.

265329

Foto: Opta

Derudover har han også en god pasningsfod og leverede i sidste sæson 1577 succesfulde afleveringer. Det gjorde kun fem andre spillere bedre – alle fem er fra enten Sporting CP eller Benfica.

265329

Foto: Opta

Opta har også sammenlignet Gabriel Pereira med andre forsvarsspillere, og her minder han om spillere som Raul Albiol og Fabian Schär, hvilket må siges at være ganske pænt selskab.

Gabriel Pereira tog i januar 2023 et skridt op med skiftet fra Vilafranquense til Gil Vicente. Med det samme udviklede brasilianeren sig til en stor profil, og nu tyder noget på, at han skal tage de næste udviklingsskridt i FC København.

Hans kontrakt med Gil Vicente udløber i 2026.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Danmark – Nordmakedonien

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Av, FCK! Her er de værst af alle



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Divisionsforeningen med markant udmelding

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

– Presset er på Danmark!

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Victor Froholdt undviger FC København-misere

I chok over Steve Cooper-historie

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker drillet af Mourinho

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Nu flytter anfører til Danmark

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Alexander Lind blæst bagover

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn