Stopper nærmer sig FCK: Et offensivt monster!

FC København nærmer sig forsvarsspilleren Gabriel Pereira, der blandt andet udmærker sig ved at være dygtig offensivt.



FC København har spenderbukserne på i disse dage, hvor man er detaljer fra at leje Robert i Cruzeiro, mens flere forstærkninger meldes tæt på.

A Bola skriver således, at Gabriel Pereira fra Gil Vicente i Portugal også er på vej til FC København i en handel, der beløber sig i knap 35 millioner kroner.

I seneste sæson var han en stor profil for Gil Vicente på flere fronter. Offensivt som defensivt udmærker han sig i flere statistikker, som Tipsbladet har fået leveret af Opta.

Et offensivt monster
Starter vi i modstanderens straffesparksfelt, så er 24-årige Gabriel Pereira delt topscorer blandt centerforsvarerene i Liga Portugal. Fire fuldtræffere lavede han i sidste sæson – samme antal står Sebastián Coates og Wendell noteret for.

Kigger man på antallet af hovedstødsafslutninger, så er Gabriel Pereira også placeret højt på listen. Han er nummer to med 15 hovedstødsafslutninger og overgåes kun af den tidligere Liverpool-stopper Sebastián Coates. Nicolás Otamendi og den tidligere FC Midtjylland-forsvarer Ousmane Diomandé følger lige efter Gabriel Pereira.

265329

Foto: Opta

Efter hjørnespark kommer Gabriel Pereira også til næstflest afslutninger med 17 af slagsen i sidste sæson. Nicolás Otamendi er placeret øverst med 20 forsøg efter hjørnespark.

265329

Foto: Opta

Med andre ord tegner der sig et billede af, at Gabriel Pereira er et offensivt monster, selvom hans spidskompetencer selvsagt ligger i at forsvare eget mål.

Den del kan han også finde ud af.

Dygtig defensivt
I blokerede skud og vundne dueller på den defensive tredjedel er Gabriel Pereira også blandt Liga Portugals bedste. Med 112 vundne dueller på den defensive tredjedel er han nummer tre i sidste sæson, mens han er nummer seks i blokerede skud med 30 blokeringer.

265329

Foto: Opta

Derudover har han også en god pasningsfod og leverede i sidste sæson 1577 succesfulde afleveringer. Det gjorde kun fem andre spillere bedre – alle fem er fra enten Sporting CP eller Benfica.

265329

Foto: Opta

Opta har også sammenlignet Gabriel Pereira med andre forsvarsspillere, og her minder han om spillere som Raul Albiol og Fabian Schär, hvilket må siges at være ganske pænt selskab.

Gabriel Pereira tog i januar 2023 et skridt op med skiftet fra Vilafranquense til Gil Vicente. Med det samme udviklede brasilianeren sig til en stor profil, og nu tyder noget på, at han skal tage de næste udviklingsskridt i FC København.

Hans kontrakt med Gil Vicente udløber i 2026.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Neestrup afslører reprimande

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Brøndby IF – Sønderjyske

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Barcelona generobrede førstepladsen

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Overvejer at rive kontrakten i stykker



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Tottenham Hotspur – Arsenal

FCK i dialog med Zanka

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

AGF – Viborg FF

Real Madrid taber