BRØNDBY (Tipsbladet): En ny træner kommer ofte med nye idéer – og noget tyder på, at det også er tilfældet med Frederik Birk i Brøndby IF.
Frederik Birk blev onsdag udpeget som midlertidig træner i Brøndby IF efter fyringen af Jesper Sørensen, og han har første træning som midlertidig cheftræner torsdag over middag.
Og her tyder det på, at en stor ændring er på vej.
Tipsbladets mand på stedet kan fortælle, at Brøndby IF træner i en 4-3-3-formation, og at Frederik Birk er meget vokal og dirigerer spillerne. Dermed vælger Frederik Birk og trænerstaben altså måske at gå væk fra den 3-4-3-formation, som Jesper Sørensen foretrak i hele sin tid som cheftræner.
Det vil selvfølgelig betyde, at nogle spillere skal lære nye roller at kende, og i den forbindelse ville det være mere oplagt at benytte Clement Bischoff som venstre kant end venstre back grundet hans åbenlyse offensive kvaliteter.
I det centrale forsvar vil der selvfølgelig være en sorteper, når man går fra tre til to, men til gengæld vil det give plads til endnu en midtbanespiller. Hvem det så bliver – og om det overhovedet bliver sådan – får vi selvfølgelig først svar på en time før kampstart.
Det er interessant, at Brøndby søndag skal møde netop AGF, der selv foretrækker et tremandsforsvar. Der vil en 4-3-3-formation selvsagt give nogle andre våben at spille på i kampen.
Skulle det give pote for Frederik Birk og co., vil det være et fint bevis på hans trænerevner. Kampen kan desuden fungere som en form for audition til cheftrænerjobbet – i hvert fald ville Scott McLachlan torsdag formiddag ikke afvise, at vikaren bliver permanent chef.
– Vi tror på Frederiks evner, ja, og vi tror, han har en fantastisk fremtid foran sig som træner, og alle de muligheder vil blive overvejet gennem processen i de kommende uger, sagde han.
Brøndby IF og AGF mødes søndag aften på Brøndby Stadion. Århusianerne har en 1-0-føring fra det første opgør.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT