Stor ændring lurer i Brøndby

Brøndbys vikartræner kan meget vel skifte formation.



BRØNDBY (Tipsbladet): En ny træner kommer ofte med nye idéer – og noget tyder på, at det også er tilfældet med Frederik Birk i Brøndby IF.

Frederik Birk blev onsdag udpeget som midlertidig træner i Brøndby IF efter fyringen af Jesper Sørensen, og han har første træning som midlertidig cheftræner torsdag over middag.

Og her tyder det på, at en stor ændring er på vej.

Tipsbladets mand på stedet kan fortælle, at Brøndby IF træner i en 4-3-3-formation, og at Frederik Birk er meget vokal og dirigerer spillerne. Dermed vælger Frederik Birk og trænerstaben altså måske at gå væk fra den 3-4-3-formation, som Jesper Sørensen foretrak i hele sin tid som cheftræner.

Det vil selvfølgelig betyde, at nogle spillere skal lære nye roller at kende, og i den forbindelse ville det være mere oplagt at benytte Clement Bischoff som venstre kant end venstre back grundet hans åbenlyse offensive kvaliteter.

I det centrale forsvar vil der selvfølgelig være en sorteper, når man går fra tre til to, men til gengæld vil det give plads til endnu en midtbanespiller. Hvem det så bliver – og om det overhovedet bliver sådan – får vi selvfølgelig først svar på en time før kampstart.

Det er interessant, at Brøndby søndag skal møde netop AGF, der selv foretrækker et tremandsforsvar. Der vil en 4-3-3-formation selvsagt give nogle andre våben at spille på i kampen.

Skulle det give pote for Frederik Birk og co., vil det være et fint bevis på hans trænerevner. Kampen kan desuden fungere som en form for audition til cheftrænerjobbet – i hvert fald ville Scott McLachlan torsdag formiddag ikke afvise, at vikaren bliver permanent chef.

– Vi tror på Frederiks evner, ja, og vi tror, han har en fantastisk fremtid foran sig som træner, og alle de muligheder vil blive overvejet gennem processen i de kommende uger, sagde han.

Brøndby IF og AGF mødes søndag aften på Brøndby Stadion. Århusianerne har en 1-0-føring fra det første opgør.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Sprudler i MLS

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Han er færdig i Brøndby

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i