Nedslående AGF-melding: Stjerne vil væk til sommer

Yann Aurel Bisseck fastslår, at han vil væk fra AGF til sommer.



AGF-fansene skal nyde Yann Aurel Bisseck i de kommende 10 kampe – de kan meget vel blive midtstopperens sidste i den århusianske Superliga-klub. 

Den 22-årige tysker har været en blændende spiller i AGF siden sin ankomst i sommeren 2022, og han fortjener så afgjort at blive taget med i betragtning, når snakken falder på, hvem der er Superligaens dygtigste midtstopper.

Bissecks fortræffeligheder er naturligvis ikke gået ubemærket hen, og i januar var han meget tæt på at skifte til storklubben Eintracht Frankfurt. Til sommer åbner transfervinduet igen, og her sætter AGF-profilen alle sejl ind på at komme til en større adresse.

– Jeg håber ikke, at interessen aftager. Et skifte til en top fem-liga vil være et naturligt næste skridt for mig, og det er det, jeg sigter efter til sommer, siger Yann Aurel Bisseck i et interview med fodboldmagasinet Kicker.

I sidste uge afslørede midtstopperen i et andet interview, at hans kontrakt med AGF indeholder en frikøbsklausul, og det stiller alt andet end lige Bisseck i en god situation i forhold til drømmeskiftet til sommer.

Det er imidlertid uvist, hvor meget Yann Aurel Bissecks frikøbsklausul er på, og over for Århus Stiftstidende har AGF’s sportschef Stig Inge Bjørnebye afvist at kommentere historien. 

Tyskeren har spillet samtlige minutter for AGF i Superligaen i denne sæson, og han har scoret tre mål. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’