BRØNDBY (Tipsbladet): Han har snart været i Brøndby IF i syv år, og lige meget hvor mange gange han er røget på bænken, så har han altid fundet vej tilbage til startopstillingen.
Der er tale om Josip Radosevic, som igen-igen er blevet starter i Brøndby IF i den seneste periode.
Og med sine mange år i klubben og sin evne til at komme igen er den hårdtarbejdende kroat også godt i gang med at skrive sig ind i Brøndbys historiebøger.
Josip Radosevic er i forvejen den udlænding med flest kampe for Brøndby, og han er blot 13 kampe fra at overhale Allan Ravn og klatre ind i top 20 på listen over flest kamp for de blå-gule. I skrivende stund har kroaten 222, mens Allan Ravn står noteret for 235.
– Det betyder selvfølgelig noget, siger Josip Radosevic, da Tipsbladet spørger ind til den forestående milepæl efter torsdagens træning, og tilføjer:
– Det er noget specielt, og jeg er virkelig glad for, at jeg snart har været syv år i den her store klub. Jeg er taknemmelig for alle menneskene, fansene og trænerne, og det giver mig lysten til at give mig fuldt ud.
Hvorfor har du spillet syv år i Brøndby?
– Jeg har min kone og tre børn her, og vi er virkelig glade her i landet. Jeg har været her længe, men det er også en virkelig god klub, og jeg er glad her. Jeg er glad for alle menneskene, der arbejder her, og fansene, der vil klubben det bedste.
Nærmer sig udløb
Men hvordan formår han altid at kæmpe sig tilbage i startopstillingen og i øjeblikket henvise spillere som Stijn Spierings og Noah Nartey til bænken? Hvad er hemmeligheden?
– Jeg ved det ikke, siger Josip Radosevic med et smil og tilføjer:
– Jeg prøver altid at være positiv, og jeg beder til Gud om at hjælpe mig i svære perioder, og det får jeg ekstra energi af.
Josip Radosevic, 30 år, kan dog være i gang med sin sidste tid i Brøndby. Til sommer udløber kontrakten med Vestegnsklubben, som han kom til i 2018.
– Jeg tænker ikke på fremtiden. Jeg tænker bare på søndagens kamp og tager en dag ad gangen. Vi får at se, hvad der sker, siger Josip Radosevic, der ikke vil ind på, om han har været i dialog med klubben om en forlængelse.
Søndag skal Josip Radosevic og resten af Brøndby-mandskabet møde FC Nordsjælland på hjemmebane.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
AVIS