Stor FCK-profil bænket: Meget frustrerende

Viktor Claesson kalder det meget frustrerende, at han har siddet så meget på bænken i FCK.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Utilfredsheden er til at spore hos FC Københavns anfører.

Viktor Claesson kun startet på banen i to af otte kampe i mesterskabsspillet, og grundspillet bød heller ikke på samme mængde spilletid, som han har været vant til.

FCK-svenskeren er ikke tilfreds med bænkpladsen, men han knokler videre.

– Det har været ekstremt frustrerende ikke at have så stor en indflydelse i den her periode, der har været så vigtig for holdet og for klubben.

– Især når jeg har været så vigtig en spiller fra jeg kom, og at jeg så ikke har kunne have mere indflydelse. Det har været frustrerende at sidde på bænken.

– Sådan er det. Alle kan ikke spille, men det har været frustrerende selvfølgelig, siger Viktor Claesson.

En af forklaringerne kan også være, at Claesson ofte har været brugt som angriber, selvom det ikke er hans foretrukne position.

– Det har været af taktiske årsager i nogle kampe, og så har der været hård konkurrence. Jeg kom i en situation, hvor jeg konkurrerede mere som 9’er, hvilket jeg ikke fuldt mestrer, men det har været godt for holdet – især i Europa – hvis jeg spillede der.

– Jeg har ikke kunne få det maksimale ud af det på den position. Jeg er kommet ind i kampene, hvor jeg har lavet nogle assister, og vi fik et straffe mod FC Midtjylland og Brøndby. Jeg har forsøgt at gøre en forskel, når jeg er kommet på banen, men det har været en speciel situation, siger Viktor Claesson.

Den manglende spilletid har også fået konsekvenser for Viktor Claessons landsholdskarriere, hvor landstræner Jon Dahl Tomasson ikke har udtaget ham, og det gør ondt.

Det har også kostet dig pladsen på landsholdet. Har det også gjort det ekstra hårdt?

– Det havde været fedt at spille mod Danmark inde i Parken. Det er lidt en mærkelig følelse, for det er første gang siden 2016, hvor jeg ikke er med, når jeg ikke har været skadet.

– Det har været en hård periode mentalt i den sidste tid, og nu vinder vi heller ikke guldet, men sådan er det. Man må arbejde hårdt på træningsbanen.

Har du snakket med Jon Dahl?

– Nej, vi har ikke haft nogen kontakt. Jeg har ikke hørt fra ham.

Jeg går ud fra, du selvfølgelig er skuffet over, at du ikke er med, men kan du godt forstå det, når du ikke har spillet så meget?

– Ja, det kan jeg godt forstå. Men det er stadig mærkeligt, for det er otte år siden, jeg ikke har været med, når jeg har været skadesfri. Det er lidt en ny situation, siger Viktor Claesson.

Sverige gæster Parken den 5. juni i en testkamp, inden Danmark rejser til EM.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘SÃ¥ findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Supercomputer: De vinder Superligaen 

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Positive forhandlinger med Nartey