Stor FCM-handel røg i vasken før Europa-exit

Før FC Midtjyllands exit fra Conference League missede klubben også ud på et kæmpe indkøb til angrebet.



Torsdag aften røg FC Midtjylland ud af europæisk fodbold, da de tabte til Legia i en straffesparkskonkurrence. 

Det må gøre ondt på 'Ulvenes' selvforståelse og ikke mindst direktør Claus Steinlein pengepung. 

Men måske kunne det være undgået, hvis FCM havde lykkedes med at hente en offenisv profil inden kampene. 

Polske medier har rapporteret om, at klubben forsøgte at købe den skarpe angriber Karol Swiderski, og at en transfer ville være lykkedes, hvis klubben var endt i et Europa-gruppespil.

Tipsbladet forstår dog, at aftalen ganske rigtigt var noget, FC Midtjylland arbejdede på. Men at det allerede inden kampene mod Legia ikke blev til noget.

Angriberens agent var ellers ude og sige til citat, at en aftale kunne være blevet til noget, hvis FCM havde sendt det polske mandskab ud af playoff-runden i Conference League.

Karol Swiderski kom til MLS i 2022 fra græske PAOK. Han har sidenhen spillet 60 kampe for klubben, hvor han har kvitteret med 20 mål og 11 oplæg.

På Transfermarkt.com er polakken værdiansat til seks millioner euro, svarende til 44,5 millioner kroner, så skulle Midtjylland have sat kløerne i ham, ville det med al sandsynlighed have været en dyr handel – måske endda et rekordkøb. 

I stedet endte FCM med at købe den norske angriber Ola Brynhildsen på sidstedagen i transfervinduet – han blev købt i Molde og fik en god debut, da han scorede til 1-0 i opgøret mod AGF, der dog endte 1-1.





TransferLIVE: På rov i OB




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Her kan man se La Liga fremover

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Rooney: Her er Englands store problem

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

PL-træner blev fyret over E-mail

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Spanien – Østrig

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Portugal – Kroatien

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub