Stor hyldest af SL-stjerne: ‘Vi skal nyde det’

Frederik Birk har kun rosende ord til overs for offensivspilleren, der er en af de mest afgørende spillere i Superligaen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Afsavnet kan blive stort på Vestegnen.

Brøndby IF kan i øjeblikket gå på vandet i Mesterskabsspillet, hvor de nærmest har været ustoppelige – efter den ellers lunkne start, Frederik Birk fik på foråret.

Fredag skal de en tur til enden af Gudenåen, når de forsøger at gentage sidste rundes vildeste kamp mod Randers FC.

Der er bare et mindre problem: Yuito Suzuki er blevet syg, og derfor er det tvivlsomt, om han bliver klar til opgøret – hvilket vil være en stor svækkelse for Brøndby IF.

Suzuki er en topspiller, men lad os være ærlige, der har også været en bølgedal. Men der var også meget overvejelse omkring rotation og søgen efter at spille nogle spillere varme nu her. Men så kommer Suzuki ind igen og ser så stærk ud, som han gør, forklarer Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse, inden han fortsætter:

– Han er en topspiller, og når han rammer sit højeste niveau, så er han også en af dem, der kan være allermest afgørende offensivt i den her række. Så det er en dygtig spiller, vi har.

– Vi skal nyde det, så længe vi har det. Derfor gør det også ondt, når jeg en gang imellem synes, der er anledning til at sætte ham af, fordi man ved godt, hvad hans egentlige niveau er. Det er bare ikke altid, at det er en-til-en med den lille periode eller helhed, jeg kigger ind i som træner en gang imellem.

Det er kun få dage siden, at Yuito Suzuki kom på tavlen, da Brøndby vandt 4-3 over Randers FC. Og det skete i en bemærkelsesværdig situation mellem japaneren og Mathias Kvistgaarden, som mindede lidt om dengang, Nicklas Bendtner i Dublin tog bolden fra Christian Eriksen før et straffespark og signalerede: ‘Jeg sparker,‘ da Danmark sikrede sig en plads ved VM i Rusland i 2018.

– Jeg er ikke gået så meget ind i den der. Suzuki sagde, at det var dejligt, at han fik scoret igen, og hvis det kan hjælpe ham til at brænde den sidste tid af, vi har i denne sæson, så er det sgu fint for mig, udpensler Brøndby-chefen om situationen.

Brøndby kan med en sejr mod Randers spille sig helt ind i guldkampen, og det er også noget, som omverdenen har bemærket. Frederik Birk blev nemlig stoppet af en forbipasserende og spurgt ind til det, da han var ude at gå en tur. Det kan du læse mere om her.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Højlund med helterolle for Napoli

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

– Det skriger til himlen i Brøndby!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Silkeborg IF – Viborg FF

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Brian Riemer giver råd til storklub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

AGF og OB var enige om at spille søndag

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue