Stor hyldest af SL-stjerne: ‘Vi skal nyde det’

Frederik Birk har kun rosende ord til overs for offensivspilleren, der er en af de mest afgørende spillere i Superligaen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Afsavnet kan blive stort på Vestegnen.

Brøndby IF kan i øjeblikket gå på vandet i Mesterskabsspillet, hvor de nærmest har været ustoppelige – efter den ellers lunkne start, Frederik Birk fik på foråret.

Fredag skal de en tur til enden af Gudenåen, når de forsøger at gentage sidste rundes vildeste kamp mod Randers FC.

Der er bare et mindre problem: Yuito Suzuki er blevet syg, og derfor er det tvivlsomt, om han bliver klar til opgøret – hvilket vil være en stor svækkelse for Brøndby IF.

Suzuki er en topspiller, men lad os være ærlige, der har også været en bølgedal. Men der var også meget overvejelse omkring rotation og søgen efter at spille nogle spillere varme nu her. Men så kommer Suzuki ind igen og ser så stærk ud, som han gør, forklarer Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse, inden han fortsætter:

– Han er en topspiller, og når han rammer sit højeste niveau, så er han også en af dem, der kan være allermest afgørende offensivt i den her række. Så det er en dygtig spiller, vi har.

– Vi skal nyde det, så længe vi har det. Derfor gør det også ondt, når jeg en gang imellem synes, der er anledning til at sætte ham af, fordi man ved godt, hvad hans egentlige niveau er. Det er bare ikke altid, at det er en-til-en med den lille periode eller helhed, jeg kigger ind i som træner en gang imellem.

Det er kun få dage siden, at Yuito Suzuki kom på tavlen, da Brøndby vandt 4-3 over Randers FC. Og det skete i en bemærkelsesværdig situation mellem japaneren og Mathias Kvistgaarden, som mindede lidt om dengang, Nicklas Bendtner i Dublin tog bolden fra Christian Eriksen før et straffespark og signalerede: ‘Jeg sparker,‘ da Danmark sikrede sig en plads ved VM i Rusland i 2018.

– Jeg er ikke gået så meget ind i den der. Suzuki sagde, at det var dejligt, at han fik scoret igen, og hvis det kan hjælpe ham til at brænde den sidste tid af, vi har i denne sæson, så er det sgu fint for mig, udpensler Brøndby-chefen om situationen.

Brøndby kan med en sejr mod Randers spille sig helt ind i guldkampen, og det er også noget, som omverdenen har bemærket. Frederik Birk blev nemlig stoppet af en forbipasserende og spurgt ind til det, da han var ude at gå en tur. Det kan du læse mere om her.





Niels Frederiksen med “chok-beslutning”


Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afviser utroligt tilbud

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Andreas Christensen skriver snart under

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr