Stor hyldest af SL-stjerne: ‘Vi skal nyde det’

Frederik Birk har kun rosende ord til overs for offensivspilleren, der er en af de mest afgørende spillere i Superligaen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Afsavnet kan blive stort på Vestegnen.

Brøndby IF kan i øjeblikket gå på vandet i Mesterskabsspillet, hvor de nærmest har været ustoppelige – efter den ellers lunkne start, Frederik Birk fik på foråret.

Fredag skal de en tur til enden af Gudenåen, når de forsøger at gentage sidste rundes vildeste kamp mod Randers FC.

Der er bare et mindre problem: Yuito Suzuki er blevet syg, og derfor er det tvivlsomt, om han bliver klar til opgøret – hvilket vil være en stor svækkelse for Brøndby IF.

Suzuki er en topspiller, men lad os være ærlige, der har også været en bølgedal. Men der var også meget overvejelse omkring rotation og søgen efter at spille nogle spillere varme nu her. Men så kommer Suzuki ind igen og ser så stærk ud, som han gør, forklarer Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse, inden han fortsætter:

– Han er en topspiller, og når han rammer sit højeste niveau, så er han også en af dem, der kan være allermest afgørende offensivt i den her række. Så det er en dygtig spiller, vi har.

– Vi skal nyde det, så længe vi har det. Derfor gør det også ondt, når jeg en gang imellem synes, der er anledning til at sætte ham af, fordi man ved godt, hvad hans egentlige niveau er. Det er bare ikke altid, at det er en-til-en med den lille periode eller helhed, jeg kigger ind i som træner en gang imellem.

Det er kun få dage siden, at Yuito Suzuki kom på tavlen, da Brøndby vandt 4-3 over Randers FC. Og det skete i en bemærkelsesværdig situation mellem japaneren og Mathias Kvistgaarden, som mindede lidt om dengang, Nicklas Bendtner i Dublin tog bolden fra Christian Eriksen før et straffespark og signalerede: ‘Jeg sparker,‘ da Danmark sikrede sig en plads ved VM i Rusland i 2018.

– Jeg er ikke gået så meget ind i den der. Suzuki sagde, at det var dejligt, at han fik scoret igen, og hvis det kan hjælpe ham til at brænde den sidste tid af, vi har i denne sæson, så er det sgu fint for mig, udpensler Brøndby-chefen om situationen.

Brøndby kan med en sejr mod Randers spille sig helt ind i guldkampen, og det er også noget, som omverdenen har bemærket. Frederik Birk blev nemlig stoppet af en forbipasserende og spurgt ind til det, da han var ude at gå en tur. Det kan du læse mere om her.







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Millionregn over FC Midtjylland

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Det kommer formentlig til at ske

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

‘Det er dramatisk!’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Benhård Brian Riemer-melding

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Håber på FC København-exit

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Færdig? Manchester City har udset afløser

Morten Bruun med dyster spådom

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Vejle Boldklub – OB