BRØNDBY (Tipsbladet): Afsavnet kan blive stort på Vestegnen.
Brøndby IF kan i øjeblikket gå på vandet i Mesterskabsspillet, hvor de nærmest har været ustoppelige – efter den ellers lunkne start, Frederik Birk fik på foråret.
Fredag skal de en tur til enden af Gudenåen, når de forsøger at gentage sidste rundes vildeste kamp mod Randers FC.
Der er bare et mindre problem: Yuito Suzuki er blevet syg, og derfor er det tvivlsomt, om han bliver klar til opgøret – hvilket vil være en stor svækkelse for Brøndby IF.
– Suzuki er en topspiller, men lad os være ærlige, der har også været en bølgedal. Men der var også meget overvejelse omkring rotation og søgen efter at spille nogle spillere varme nu her. Men så kommer Suzuki ind igen og ser så stærk ud, som han gør, forklarer Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse, inden han fortsætter:
– Han er en topspiller, og når han rammer sit højeste niveau, så er han også en af dem, der kan være allermest afgørende offensivt i den her række. Så det er en dygtig spiller, vi har.
– Vi skal nyde det, så længe vi har det. Derfor gør det også ondt, når jeg en gang imellem synes, der er anledning til at sætte ham af, fordi man ved godt, hvad hans egentlige niveau er. Det er bare ikke altid, at det er en-til-en med den lille periode eller helhed, jeg kigger ind i som træner en gang imellem.
Det er kun få dage siden, at Yuito Suzuki kom på tavlen, da Brøndby vandt 4-3 over Randers FC. Og det skete i en bemærkelsesværdig situation mellem japaneren og Mathias Kvistgaarden, som mindede lidt om dengang, Nicklas Bendtner i Dublin tog bolden fra Christian Eriksen før et straffespark og signalerede: ‘Jeg sparker,‘ da Danmark sikrede sig en plads ved VM i Rusland i 2018.
– Jeg er ikke gået så meget ind i den der. Suzuki sagde, at det var dejligt, at han fik scoret igen, og hvis det kan hjælpe ham til at brænde den sidste tid af, vi har i denne sæson, så er det sgu fint for mig, udpensler Brøndby-chefen om situationen.
Brøndby kan med en sejr mod Randers spille sig helt ind i guldkampen, og det er også noget, som omverdenen har bemærket. Frederik Birk blev nemlig stoppet af en forbipasserende og spurgt ind til det, da han var ude at gå en tur. Det kan du læse mere om her.
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
FC København scorer millionbeløb
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
