Stor hyldest af SL-stjerne: ‘Vi skal nyde det’

Frederik Birk har kun rosende ord til overs for offensivspilleren, der er en af de mest afgørende spillere i Superligaen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Afsavnet kan blive stort på Vestegnen.

Brøndby IF kan i øjeblikket gå på vandet i Mesterskabsspillet, hvor de nærmest har været ustoppelige – efter den ellers lunkne start, Frederik Birk fik på foråret.

Fredag skal de en tur til enden af Gudenåen, når de forsøger at gentage sidste rundes vildeste kamp mod Randers FC.

Der er bare et mindre problem: Yuito Suzuki er blevet syg, og derfor er det tvivlsomt, om han bliver klar til opgøret – hvilket vil være en stor svækkelse for Brøndby IF.

Suzuki er en topspiller, men lad os være ærlige, der har også været en bølgedal. Men der var også meget overvejelse omkring rotation og søgen efter at spille nogle spillere varme nu her. Men så kommer Suzuki ind igen og ser så stærk ud, som han gør, forklarer Frederik Birk til Tipsbladet og den fremmødte presse, inden han fortsætter:

– Han er en topspiller, og når han rammer sit højeste niveau, så er han også en af dem, der kan være allermest afgørende offensivt i den her række. Så det er en dygtig spiller, vi har.

– Vi skal nyde det, så længe vi har det. Derfor gør det også ondt, når jeg en gang imellem synes, der er anledning til at sætte ham af, fordi man ved godt, hvad hans egentlige niveau er. Det er bare ikke altid, at det er en-til-en med den lille periode eller helhed, jeg kigger ind i som træner en gang imellem.

Det er kun få dage siden, at Yuito Suzuki kom på tavlen, da Brøndby vandt 4-3 over Randers FC. Og det skete i en bemærkelsesværdig situation mellem japaneren og Mathias Kvistgaarden, som mindede lidt om dengang, Nicklas Bendtner i Dublin tog bolden fra Christian Eriksen før et straffespark og signalerede: ‘Jeg sparker,‘ da Danmark sikrede sig en plads ved VM i Rusland i 2018.

– Jeg er ikke gået så meget ind i den der. Suzuki sagde, at det var dejligt, at han fik scoret igen, og hvis det kan hjælpe ham til at brænde den sidste tid af, vi har i denne sæson, så er det sgu fint for mig, udpensler Brøndby-chefen om situationen.

Brøndby kan med en sejr mod Randers spille sig helt ind i guldkampen, og det er også noget, som omverdenen har bemærket. Frederik Birk blev nemlig stoppet af en forbipasserende og spurgt ind til det, da han var ude at gå en tur. Det kan du læse mere om her.





LIVE

LIVE: Udeladt af kamptrup

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Tottenham under stregen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Cooper gav hård og ærlig besked

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Barcelona klager til UEFA

‘Jeg er rørt og glad’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Nu er han tilbage for Brøndby

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Real Madrid med gave til Barcelona

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Legende i stor kritik af Brøndby IF

AGF snubler i guldkampen

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Liverpool – Fulham

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Hård kritik af FCM-profil

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!