Stor interesse for Randers-juveler

I Randers FC oplever man interesse for de unge talenter, men intet er konkret på nuværende tidspunkt.



Filip Bundgaard og Mads Enggaard er navnene på to Randers FC-spillere, som er et produkt af klubbens talentakademi. Begge spillere har i indeværende sæson fået masser af spilletid for førsteholdet.

I et interview med Tipsbladet fortæller Randers-sportsdirektør Søren Pedersen, at andre klubber holder øje med de to talenter.

– Der har været stor interesse, men der er ikke noget konkret på nogen af dem.

– De har begge gjort det godt, men jeg kan sagtens se dem udvikle sig mere i Randers, inden de tager næste skridt. Jeg er glad og stolt over, at det er to spillere fra vores akademi, der i en ung alder har fået så meget spilletid på førsteholdet.

En spiller, som interessen for nok er lidt mere konkret, er Stephen Odey. Men det er langt fra sikkert, at han bliver solgt til sommer.

– Jeg ved ikke, om man kan sige, det (et salg, red.) er tæt på. Han har spillet et rigtig fint forår og har genfundet sin form fra tidligere. Det har andre også lagt mærke til, så der er interesse for ham, men om det bliver til et salg i det her transfervindue, må vi se.

Pedersen tilføjer, at interessen primært kommer fra udenlandske klubber.

Randers præsenterede forleden Oskar Snorre som ny spiller i klubben. Målmanden er hentet i NordicBet Liga-klubben HB Køge, og 1. division er blandt de mange markeder, som man i Randers holder øje med.

– Der løber spillere rundt i 1. division, som godt kan være interessante for os, men vi kigger selvfølgelig også på bedre ligaer. Vi kigger på mange markeder, også i Skandinavien.
Om det afrikanske marked siger han:

– Det er bundet op på, at man har en strategi omkring det, og man ved, hvad du vil. Det kræver ressourcer at få det til at fungere, når man får spillere herop fra Afrika. Vi har spillere fra Afrika og har haft det i lang tid, så jeg synes, det er et interessant marked.

Randers sluttede i den netop overståede sæson på sjettepladsen.





TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’