Filip Bundgaard og Mads Enggaard er navnene på to Randers FC-spillere, som er et produkt af klubbens talentakademi. Begge spillere har i indeværende sæson fået masser af spilletid for førsteholdet.
I et interview med Tipsbladet fortæller Randers-sportsdirektør Søren Pedersen, at andre klubber holder øje med de to talenter.
– Der har været stor interesse, men der er ikke noget konkret på nogen af dem.
– De har begge gjort det godt, men jeg kan sagtens se dem udvikle sig mere i Randers, inden de tager næste skridt. Jeg er glad og stolt over, at det er to spillere fra vores akademi, der i en ung alder har fået så meget spilletid på førsteholdet.
En spiller, som interessen for nok er lidt mere konkret, er Stephen Odey. Men det er langt fra sikkert, at han bliver solgt til sommer.
– Jeg ved ikke, om man kan sige, det (et salg, red.) er tæt på. Han har spillet et rigtig fint forår og har genfundet sin form fra tidligere. Det har andre også lagt mærke til, så der er interesse for ham, men om det bliver til et salg i det her transfervindue, må vi se.
Pedersen tilføjer, at interessen primært kommer fra udenlandske klubber.
Randers præsenterede forleden Oskar Snorre som ny spiller i klubben. Målmanden er hentet i NordicBet Liga-klubben HB Køge, og 1. division er blandt de mange markeder, som man i Randers holder øje med.
– Der løber spillere rundt i 1. division, som godt kan være interessante for os, men vi kigger selvfølgelig også på bedre ligaer. Vi kigger på mange markeder, også i Skandinavien.
Om det afrikanske marked siger han:
– Det er bundet op på, at man har en strategi omkring det, og man ved, hvad du vil. Det kræver ressourcer at få det til at fungere, når man får spillere herop fra Afrika. Vi har spillere fra Afrika og har haft det i lang tid, så jeg synes, det er et interessant marked.
Randers sluttede i den netop overståede sæson på sjettepladsen.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Rangerer AGF over Lech Poznan
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen