Filip Bundgaard og Mads Enggaard er navnene på to Randers FC-spillere, som er et produkt af klubbens talentakademi. Begge spillere har i indeværende sæson fået masser af spilletid for førsteholdet.
I et interview med Tipsbladet fortæller Randers-sportsdirektør Søren Pedersen, at andre klubber holder øje med de to talenter.
– Der har været stor interesse, men der er ikke noget konkret på nogen af dem.
– De har begge gjort det godt, men jeg kan sagtens se dem udvikle sig mere i Randers, inden de tager næste skridt. Jeg er glad og stolt over, at det er to spillere fra vores akademi, der i en ung alder har fået så meget spilletid på førsteholdet.
En spiller, som interessen for nok er lidt mere konkret, er Stephen Odey. Men det er langt fra sikkert, at han bliver solgt til sommer.
– Jeg ved ikke, om man kan sige, det (et salg, red.) er tæt på. Han har spillet et rigtig fint forår og har genfundet sin form fra tidligere. Det har andre også lagt mærke til, så der er interesse for ham, men om det bliver til et salg i det her transfervindue, må vi se.
Pedersen tilføjer, at interessen primært kommer fra udenlandske klubber.
Randers præsenterede forleden Oskar Snorre som ny spiller i klubben. Målmanden er hentet i NordicBet Liga-klubben HB Køge, og 1. division er blandt de mange markeder, som man i Randers holder øje med.
– Der løber spillere rundt i 1. division, som godt kan være interessante for os, men vi kigger selvfølgelig også på bedre ligaer. Vi kigger på mange markeder, også i Skandinavien.
Om det afrikanske marked siger han:
– Det er bundet op på, at man har en strategi omkring det, og man ved, hvad du vil. Det kræver ressourcer at få det til at fungere, når man får spillere herop fra Afrika. Vi har spillere fra Afrika og har haft det i lang tid, så jeg synes, det er et interessant marked.
Randers sluttede i den netop overståede sæson på sjettepladsen.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
STORT INTERVIEW