Filip Bundgaard og Mads Enggaard er navnene på to Randers FC-spillere, som er et produkt af klubbens talentakademi. Begge spillere har i indeværende sæson fået masser af spilletid for førsteholdet.
I et interview med Tipsbladet fortæller Randers-sportsdirektør Søren Pedersen, at andre klubber holder øje med de to talenter.
– Der har været stor interesse, men der er ikke noget konkret på nogen af dem.
– De har begge gjort det godt, men jeg kan sagtens se dem udvikle sig mere i Randers, inden de tager næste skridt. Jeg er glad og stolt over, at det er to spillere fra vores akademi, der i en ung alder har fået så meget spilletid på førsteholdet.
En spiller, som interessen for nok er lidt mere konkret, er Stephen Odey. Men det er langt fra sikkert, at han bliver solgt til sommer.
– Jeg ved ikke, om man kan sige, det (et salg, red.) er tæt på. Han har spillet et rigtig fint forår og har genfundet sin form fra tidligere. Det har andre også lagt mærke til, så der er interesse for ham, men om det bliver til et salg i det her transfervindue, må vi se.
Pedersen tilføjer, at interessen primært kommer fra udenlandske klubber.
Randers præsenterede forleden Oskar Snorre som ny spiller i klubben. Målmanden er hentet i NordicBet Liga-klubben HB Køge, og 1. division er blandt de mange markeder, som man i Randers holder øje med.
– Der løber spillere rundt i 1. division, som godt kan være interessante for os, men vi kigger selvfølgelig også på bedre ligaer. Vi kigger på mange markeder, også i Skandinavien.
Om det afrikanske marked siger han:
– Det er bundet op på, at man har en strategi omkring det, og man ved, hvad du vil. Det kræver ressourcer at få det til at fungere, når man får spillere herop fra Afrika. Vi har spillere fra Afrika og har haft det i lang tid, så jeg synes, det er et interessant marked.
Randers sluttede i den netop overståede sæson på sjettepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER