Video : Tipsbladet
Superliga

Stor profil er færdig i Superliga-klub

Vejle Boldklub skriver på sin hjemmeside, at Raul Albentosa stopper i klubben.

Raul Albentosa har været en stor profil i Vejle og anfører de seneste to sæsoner, men nu er tiden forbi for den spanske forsvarer. 

Vejle Boldklub skriver nemlig på sin hjemmeside, at Albentosa ikke forlænger sin kontrakt, der udløb 30. juni.

Direktør Henrik Tønder mener, at forsvareren har sat et solidt aftryk på Vejle.

- Det er vel fair at sige, at Raúl Albentosa fra første kamp i den røde trøje stemplede ind i Vejle Boldklub og fansenes hjerter. Altid stolt bærer af VB-logoet, altid gav han sit bedste og altid en karakter, der understregede, at det at være VB’er ikke nødvendigvis handler om at være født i Vejle eller omegn.

- Raúl tog ansvar fra dag et, ikke alene for sin egen rolle, men også for sine holdkammerater, både dem, der spillede ved siden af ham, men også for den spiller, der havde truppens yderste mandat. Det viser, hvilket format Raúl kom med, havde undervejs og vil blive husket for, fortæller Henrik Tønder til klubbens hjemmeside..

Sportschef Marius Adrian Nicolae tilføjer.

- Raúl var med det samme genstand for den kærlighed, som altid var gengældt mellem ham og klubbens fans. Raúl var altid sidste mand i omklædningsrummet efter kampene, da der skulle tages tid til fansene, ung som gammel, høj som lav.

- Her har Raúl også sat sit aftryk. Raúl er også en påmindelse til vores unge spillere om, at sulten efter at blive bedre ikke behøver at aftage med alderen. Selvom han er midt i 30’erne, så var Raúl altid den første i fitness og en spiller, der tog ansvar for fodboldspillerens vigtigste redskab, nemlig sin krop. Nu skal Vejle Boldklub tage hul på et nyt kapitel og Raúl er ikke en Vejle Boldklub-spiller mere, men han vil altid være en VB’er og altid være velkommen i Nørreskoven, fortæller sportschefen i Vejle Boldklub.

Det er endnu uvist, hvad 35-årige Albentosa skal nu.