Raul Albentosa har været en stor profil i Vejle og anfører de seneste to sæsoner, men nu er tiden forbi for den spanske forsvarer.
Vejle Boldklub skriver nemlig på sin hjemmeside, at Albentosa ikke forlænger sin kontrakt, der udløb 30. juni.
Direktør Henrik Tønder mener, at forsvareren har sat et solidt aftryk på Vejle.
– Det er vel fair at sige, at Raúl Albentosa fra første kamp i den røde trøje stemplede ind i Vejle Boldklub og fansenes hjerter. Altid stolt bærer af VB-logoet, altid gav han sit bedste og altid en karakter, der understregede, at det at være VB’er ikke nødvendigvis handler om at være født i Vejle eller omegn.
– Raúl tog ansvar fra dag et, ikke alene for sin egen rolle, men også for sine holdkammerater, både dem, der spillede ved siden af ham, men også for den spiller, der havde truppens yderste mandat. Det viser, hvilket format Raúl kom med, havde undervejs og vil blive husket for, fortæller Henrik Tønder til klubbens hjemmeside..
Sportschef Marius Adrian Nicolae tilføjer.
– Raúl var med det samme genstand for den kærlighed, som altid var gengældt mellem ham og klubbens fans. Raúl var altid sidste mand i omklædningsrummet efter kampene, da der skulle tages tid til fansene, ung som gammel, høj som lav.
– Her har Raúl også sat sit aftryk. Raúl er også en påmindelse til vores unge spillere om, at sulten efter at blive bedre ikke behøver at aftage med alderen. Selvom han er midt i 30’erne, så var Raúl altid den første i fitness og en spiller, der tog ansvar for fodboldspillerens vigtigste redskab, nemlig sin krop. Nu skal Vejle Boldklub tage hul på et nyt kapitel og Raúl er ikke en Vejle Boldklub-spiller mere, men han vil altid være en VB’er og altid være velkommen i Nørreskoven, fortæller sportschefen i Vejle Boldklub.
Det er endnu uvist, hvad 35-årige Albentosa skal nu.
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
OPTAKT
Canada – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE