Stor profil er færdig i Superliga-klub

Vejle Boldklub skriver på sin hjemmeside, at Raul Albentosa stopper i klubben.



Raul Albentosa har været en stor profil i Vejle og anfører de seneste to sæsoner, men nu er tiden forbi for den spanske forsvarer. 

Vejle Boldklub skriver nemlig på sin hjemmeside, at Albentosa ikke forlænger sin kontrakt, der udløb 30. juni.

Direktør Henrik Tønder mener, at forsvareren har sat et solidt aftryk på Vejle.

– Det er vel fair at sige, at Raúl Albentosa fra første kamp i den røde trøje stemplede ind i Vejle Boldklub og fansenes hjerter. Altid stolt bærer af VB-logoet, altid gav han sit bedste og altid en karakter, der understregede, at det at være VB’er ikke nødvendigvis handler om at være født i Vejle eller omegn.

– Raúl tog ansvar fra dag et, ikke alene for sin egen rolle, men også for sine holdkammerater, både dem, der spillede ved siden af ham, men også for den spiller, der havde truppens yderste mandat. Det viser, hvilket format Raúl kom med, havde undervejs og vil blive husket for, fortæller Henrik Tønder til klubbens hjemmeside..

Sportschef Marius Adrian Nicolae tilføjer.

– Raúl var med det samme genstand for den kærlighed, som altid var gengældt mellem ham og klubbens fans. Raúl var altid sidste mand i omklædningsrummet efter kampene, da der skulle tages tid til fansene, ung som gammel, høj som lav.

– Her har Raúl også sat sit aftryk. Raúl er også en påmindelse til vores unge spillere om, at sulten efter at blive bedre ikke behøver at aftage med alderen. Selvom han er midt i 30’erne, så var Raúl altid den første i fitness og en spiller, der tog ansvar for fodboldspillerens vigtigste redskab, nemlig sin krop. Nu skal Vejle Boldklub tage hul på et nyt kapitel og Raúl er ikke en Vejle Boldklub-spiller mere, men han vil altid være en VB’er og altid være velkommen i Nørreskoven, fortæller sportschefen i Vejle Boldklub.

Det er endnu uvist, hvad 35-årige Albentosa skal nu.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Michael Carrick bliver i Manchester United

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Manchester City bekræfter

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus