Stor profil er færdig i Superliga-klub

Vejle Boldklub skriver på sin hjemmeside, at Raul Albentosa stopper i klubben.



Raul Albentosa har været en stor profil i Vejle og anfører de seneste to sæsoner, men nu er tiden forbi for den spanske forsvarer. 

Vejle Boldklub skriver nemlig på sin hjemmeside, at Albentosa ikke forlænger sin kontrakt, der udløb 30. juni.

Direktør Henrik Tønder mener, at forsvareren har sat et solidt aftryk på Vejle.

– Det er vel fair at sige, at Raúl Albentosa fra første kamp i den røde trøje stemplede ind i Vejle Boldklub og fansenes hjerter. Altid stolt bærer af VB-logoet, altid gav han sit bedste og altid en karakter, der understregede, at det at være VB’er ikke nødvendigvis handler om at være født i Vejle eller omegn.

– Raúl tog ansvar fra dag et, ikke alene for sin egen rolle, men også for sine holdkammerater, både dem, der spillede ved siden af ham, men også for den spiller, der havde truppens yderste mandat. Det viser, hvilket format Raúl kom med, havde undervejs og vil blive husket for, fortæller Henrik Tønder til klubbens hjemmeside..

Sportschef Marius Adrian Nicolae tilføjer.

– Raúl var med det samme genstand for den kærlighed, som altid var gengældt mellem ham og klubbens fans. Raúl var altid sidste mand i omklædningsrummet efter kampene, da der skulle tages tid til fansene, ung som gammel, høj som lav.

– Her har Raúl også sat sit aftryk. Raúl er også en påmindelse til vores unge spillere om, at sulten efter at blive bedre ikke behøver at aftage med alderen. Selvom han er midt i 30’erne, så var Raúl altid den første i fitness og en spiller, der tog ansvar for fodboldspillerens vigtigste redskab, nemlig sin krop. Nu skal Vejle Boldklub tage hul på et nyt kapitel og Raúl er ikke en Vejle Boldklub-spiller mere, men han vil altid være en VB’er og altid være velkommen i Nørreskoven, fortæller sportschefen i Vejle Boldklub.

Det er endnu uvist, hvad 35-årige Albentosa skal nu.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Sønderjyske – FC Midtjylland

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FC København kan miste endnu en stjerne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm