Stor profil kan forlade AC Horsens

Louka Prip Andreasen er ikke vild med tanken om en tur i 1. division, fortæller AC Horsens-spillerens agent. Han respekterer dog sin kontrakt med Superliga-nedrykkerne.



AC Horsens må en tur ned i Danmarks næstbedste fodboldrække. Det er tvivlsomt, om Louka Prip Andreasen tager turen med ned.

Den 23-årige offensivspiller har været én af klubbens bedste i de seneste to sæsoner, og aktuelt er han topscorer for AC Horsens med seks kasser. En tur i 1. division står ikke højt på ønskelisten på dette stadie af karrieren.

– Louka har selvfølgelig en ambition om at spille i Superligaen eller det, der er bedre, og det er også, hvad vi håber kommer til at ske, siger John Sivebæk, der er agent for Horsens-profilen, til tipsbladet.dk.

Louka Prip Andreasen har kontrakt med AC Horsens til udgangen af 2022, og John Sivebæk fastslår, at der naturligvis også er andre hensyn at tage end spillerens.

– Han har en kontrakt med AC Horsens, som han respekterer fuldt ud, og man skal selvfølgelig også kunne se det fra klubbens side. Nu er de rykket ned, og det er der givetvis flere spillere, der ikke er tilfredse med, men klubben kan jo heller ikke bare sælge et helt hold. De skal også kunne hænge sammen, og det er man nødt til at have forståelse for, siger agenten og tilføjer:

– Det kan være, at AC Horsens måske også kan se en fordel i at sælge Louka nu og få nogle penge i kassen. Han har kontrakt halvandet år endnu, så det er der mulighed for.

Helt sikkert er det, at Louka Prip Andreasen ikke får svært ved at finde en ny arbejdsgiver i det kommende transfervindue.

– Der har længe været stor interesse for Louka, og det er fra klubber i Danmark og klubber i udlandet. Jeg ved ikke, hvor tæt dialogen har været med AC Horsens. I første omgang er det et anliggende mellem klubberne at blive enige, og det er ikke sket indtil videre, siger Sivebæk, der understreger vigtigheden af at træffe en klog beslutning i forhold til fremtiden.

– Det vigtigste er at finde en klub, hvor han kan fortsætte den flotte udvikling, han har haft i AC Horsens, og det betyder, at han skal have spilletid. De kommende år er måske der, hvor Prip topper i sin karriere, og så skal han ikke bruge de år på bænken et eller andet sted. Jeg synes, det sker lidt for ofte, at spillere skifter til en klub, hvor de ikke får tilstrækkelig spilletid. Det skal vi undgå.

Louka Prip Andreasen kom til AC Horsens fra Hvidovre IF for godt to år siden. Han er noteret for 14 mål i 78 kampe i den gule trøje. 







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Blæst fuldstændig omkuld



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Laver aftale med Frederik Birk

Stjerne peger på Højlund

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– Han ender i Premier League



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storroser dansk super-talent

Har ondt af Steve Cooper

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

FC Fredericia – Vejle Boldklub

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Afviser mesterskabssnak

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Bayern slår rekord i ny storsejr

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’