AC Horsens må en tur ned i Danmarks næstbedste fodboldrække. Det er tvivlsomt, om Louka Prip Andreasen tager turen med ned.
Den 23-årige offensivspiller har været én af klubbens bedste i de seneste to sæsoner, og aktuelt er han topscorer for AC Horsens med seks kasser. En tur i 1. division står ikke højt på ønskelisten på dette stadie af karrieren.
– Louka har selvfølgelig en ambition om at spille i Superligaen eller det, der er bedre, og det er også, hvad vi håber kommer til at ske, siger John Sivebæk, der er agent for Horsens-profilen, til tipsbladet.dk.
Louka Prip Andreasen har kontrakt med AC Horsens til udgangen af 2022, og John Sivebæk fastslår, at der naturligvis også er andre hensyn at tage end spillerens.
– Han har en kontrakt med AC Horsens, som han respekterer fuldt ud, og man skal selvfølgelig også kunne se det fra klubbens side. Nu er de rykket ned, og det er der givetvis flere spillere, der ikke er tilfredse med, men klubben kan jo heller ikke bare sælge et helt hold. De skal også kunne hænge sammen, og det er man nødt til at have forståelse for, siger agenten og tilføjer:
– Det kan være, at AC Horsens måske også kan se en fordel i at sælge Louka nu og få nogle penge i kassen. Han har kontrakt halvandet år endnu, så det er der mulighed for.
Helt sikkert er det, at Louka Prip Andreasen ikke får svært ved at finde en ny arbejdsgiver i det kommende transfervindue.
– Der har længe været stor interesse for Louka, og det er fra klubber i Danmark og klubber i udlandet. Jeg ved ikke, hvor tæt dialogen har været med AC Horsens. I første omgang er det et anliggende mellem klubberne at blive enige, og det er ikke sket indtil videre, siger Sivebæk, der understreger vigtigheden af at træffe en klog beslutning i forhold til fremtiden.
– Det vigtigste er at finde en klub, hvor han kan fortsætte den flotte udvikling, han har haft i AC Horsens, og det betyder, at han skal have spilletid. De kommende år er måske der, hvor Prip topper i sin karriere, og så skal han ikke bruge de år på bænken et eller andet sted. Jeg synes, det sker lidt for ofte, at spillere skifter til en klub, hvor de ikke får tilstrækkelig spilletid. Det skal vi undgå.
Louka Prip Andreasen kom til AC Horsens fra Hvidovre IF for godt to år siden. Han er noteret for 14 mål i 78 kampe i den gule trøje.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
