Stor profil kan forlade AC Horsens

Louka Prip Andreasen er ikke vild med tanken om en tur i 1. division, fortæller AC Horsens-spillerens agent. Han respekterer dog sin kontrakt med Superliga-nedrykkerne.



AC Horsens må en tur ned i Danmarks næstbedste fodboldrække. Det er tvivlsomt, om Louka Prip Andreasen tager turen med ned.

Den 23-årige offensivspiller har været én af klubbens bedste i de seneste to sæsoner, og aktuelt er han topscorer for AC Horsens med seks kasser. En tur i 1. division står ikke højt på ønskelisten på dette stadie af karrieren.

– Louka har selvfølgelig en ambition om at spille i Superligaen eller det, der er bedre, og det er også, hvad vi håber kommer til at ske, siger John Sivebæk, der er agent for Horsens-profilen, til tipsbladet.dk.

Louka Prip Andreasen har kontrakt med AC Horsens til udgangen af 2022, og John Sivebæk fastslår, at der naturligvis også er andre hensyn at tage end spillerens.

– Han har en kontrakt med AC Horsens, som han respekterer fuldt ud, og man skal selvfølgelig også kunne se det fra klubbens side. Nu er de rykket ned, og det er der givetvis flere spillere, der ikke er tilfredse med, men klubben kan jo heller ikke bare sælge et helt hold. De skal også kunne hænge sammen, og det er man nødt til at have forståelse for, siger agenten og tilføjer:

– Det kan være, at AC Horsens måske også kan se en fordel i at sælge Louka nu og få nogle penge i kassen. Han har kontrakt halvandet år endnu, så det er der mulighed for.

Helt sikkert er det, at Louka Prip Andreasen ikke får svært ved at finde en ny arbejdsgiver i det kommende transfervindue.

– Der har længe været stor interesse for Louka, og det er fra klubber i Danmark og klubber i udlandet. Jeg ved ikke, hvor tæt dialogen har været med AC Horsens. I første omgang er det et anliggende mellem klubberne at blive enige, og det er ikke sket indtil videre, siger Sivebæk, der understreger vigtigheden af at træffe en klog beslutning i forhold til fremtiden.

– Det vigtigste er at finde en klub, hvor han kan fortsætte den flotte udvikling, han har haft i AC Horsens, og det betyder, at han skal have spilletid. De kommende år er måske der, hvor Prip topper i sin karriere, og så skal han ikke bruge de år på bænken et eller andet sted. Jeg synes, det sker lidt for ofte, at spillere skifter til en klub, hvor de ikke får tilstrækkelig spilletid. Det skal vi undgå.

Louka Prip Andreasen kom til AC Horsens fra Hvidovre IF for godt to år siden. Han er noteret for 14 mål i 78 kampe i den gule trøje. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Jagter Christian Nørgaard

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

FC København – FC Nordsjælland

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Stort Brøndby-boost

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Neestrup må undvære profil igen

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

– Enten FCK eller også stopper han?

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Hård dom over Franks fremtid

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!