Stor profil kan forlade AC Horsens

Louka Prip Andreasen er ikke vild med tanken om en tur i 1. division, fortæller AC Horsens-spillerens agent. Han respekterer dog sin kontrakt med Superliga-nedrykkerne.



AC Horsens må en tur ned i Danmarks næstbedste fodboldrække. Det er tvivlsomt, om Louka Prip Andreasen tager turen med ned.

Den 23-årige offensivspiller har været én af klubbens bedste i de seneste to sæsoner, og aktuelt er han topscorer for AC Horsens med seks kasser. En tur i 1. division står ikke højt på ønskelisten på dette stadie af karrieren.

– Louka har selvfølgelig en ambition om at spille i Superligaen eller det, der er bedre, og det er også, hvad vi håber kommer til at ske, siger John Sivebæk, der er agent for Horsens-profilen, til tipsbladet.dk.

Louka Prip Andreasen har kontrakt med AC Horsens til udgangen af 2022, og John Sivebæk fastslår, at der naturligvis også er andre hensyn at tage end spillerens.

– Han har en kontrakt med AC Horsens, som han respekterer fuldt ud, og man skal selvfølgelig også kunne se det fra klubbens side. Nu er de rykket ned, og det er der givetvis flere spillere, der ikke er tilfredse med, men klubben kan jo heller ikke bare sælge et helt hold. De skal også kunne hænge sammen, og det er man nødt til at have forståelse for, siger agenten og tilføjer:

– Det kan være, at AC Horsens måske også kan se en fordel i at sælge Louka nu og få nogle penge i kassen. Han har kontrakt halvandet år endnu, så det er der mulighed for.

Helt sikkert er det, at Louka Prip Andreasen ikke får svært ved at finde en ny arbejdsgiver i det kommende transfervindue.

– Der har længe været stor interesse for Louka, og det er fra klubber i Danmark og klubber i udlandet. Jeg ved ikke, hvor tæt dialogen har været med AC Horsens. I første omgang er det et anliggende mellem klubberne at blive enige, og det er ikke sket indtil videre, siger Sivebæk, der understreger vigtigheden af at træffe en klog beslutning i forhold til fremtiden.

– Det vigtigste er at finde en klub, hvor han kan fortsætte den flotte udvikling, han har haft i AC Horsens, og det betyder, at han skal have spilletid. De kommende år er måske der, hvor Prip topper i sin karriere, og så skal han ikke bruge de år på bænken et eller andet sted. Jeg synes, det sker lidt for ofte, at spillere skifter til en klub, hvor de ikke får tilstrækkelig spilletid. Det skal vi undgå.

Louka Prip Andreasen kom til AC Horsens fra Hvidovre IF for godt to år siden. Han er noteret for 14 mål i 78 kampe i den gule trøje. 



Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Eriksen ude med hård kritik

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Fælder hård Schmeichel-dom

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Italienske medier hylder ham

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Erstatter han Andreas Christensen?

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han