FC København er stillet op med syv ændringer i startopstillingen i forhold til den første kamp mod Silkeborg i pokalturneringens kvartfinale. Samtidig er der blevet lavet godt om i formationen, så det denne gang er en 5-4-1 eller 3-4-3-opstilling, de kommer i.
I et interview med Viaplay forklarer FCK-cheftræner Jacob Neestrup om tankerne bag, hvor de skal forsøge at hente 0-2-nederlaget i Parken.
Overvejelsen er jo, at vi er bagud med to. Vi ryster lidt posen, og vi kommer til at spille lidt mere direkte end man har set tidligere. Måske ikke igennem 90 minutter, men i håbet om, at vi kan svinge initiativet over på vores fødder på en anden måde, siger han og fortsætter:
– Sidst vi gjorde det var for et halvt år siden ude i Brøndby, og som vi siger, så er en enkelt gang eller to på et halvt år, der må vi gå lidt på kompromis med det store billede, lyder det fra Jacob Neestrup.
Når det kommer til formationen, så mener han, at det er med til at give bedre forudsætninger for at gå videre.
– Vi må bare sige, at der har Silkeborg haft overhånden mod os i de to sidste kampe i forhold til at være dygtige til i deres juletræ (4-3-2-1-formationen red.) at lade os spille på siden og ikke rigtig komme videre derfra, hvilket har resultatet i meget få målchancer til os mod dagens modstander – og så en helvedes masse omstillinger imod. Så det er vores måde at gå lidt pragmatisk til værks – og sidst vi gjorde det havde vi stor succes, fortæller Neestrup.
Derudover afviser han idéen om, at man skulle stille med et reservehold, og slår fast, at man efter den dårlige indsats i den første kamp mod Silkeborg ikke har kunne tillade sig at smide håndklædet i ringen.
FC Københavns Elias Jelert har desuden slået fast, at de kan gøre Silkeborg nervøse. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Tysk VM-chok
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’