FC København er stillet op med syv ændringer i startopstillingen i forhold til den første kamp mod Silkeborg i pokalturneringens kvartfinale. Samtidig er der blevet lavet godt om i formationen, så det denne gang er en 5-4-1 eller 3-4-3-opstilling, de kommer i.
I et interview med Viaplay forklarer FCK-cheftræner Jacob Neestrup om tankerne bag, hvor de skal forsøge at hente 0-2-nederlaget i Parken.
Overvejelsen er jo, at vi er bagud med to. Vi ryster lidt posen, og vi kommer til at spille lidt mere direkte end man har set tidligere. Måske ikke igennem 90 minutter, men i håbet om, at vi kan svinge initiativet over på vores fødder på en anden måde, siger han og fortsætter:
– Sidst vi gjorde det var for et halvt år siden ude i Brøndby, og som vi siger, så er en enkelt gang eller to på et halvt år, der må vi gå lidt på kompromis med det store billede, lyder det fra Jacob Neestrup.
Når det kommer til formationen, så mener han, at det er med til at give bedre forudsætninger for at gå videre.
– Vi må bare sige, at der har Silkeborg haft overhånden mod os i de to sidste kampe i forhold til at være dygtige til i deres juletræ (4-3-2-1-formationen red.) at lade os spille på siden og ikke rigtig komme videre derfra, hvilket har resultatet i meget få målchancer til os mod dagens modstander – og så en helvedes masse omstillinger imod. Så det er vores måde at gå lidt pragmatisk til værks – og sidst vi gjorde det havde vi stor succes, fortæller Neestrup.
Derudover afviser han idéen om, at man skulle stille med et reservehold, og slår fast, at man efter den dårlige indsats i den første kamp mod Silkeborg ikke har kunne tillade sig at smide håndklædet i ringen.
FC Københavns Elias Jelert har desuden slået fast, at de kan gøre Silkeborg nervøse. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED