Store FCK-ændringer: Neestrup forklarer hvorfor

Der er skiftet ud på syv pladser og lavet om i formationen mod Silkeborg lørdag.



FC København er stillet op med syv ændringer i startopstillingen i forhold til den første kamp mod Silkeborg i pokalturneringens kvartfinale. Samtidig er der blevet lavet godt om i formationen, så det denne gang er en 5-4-1 eller 3-4-3-opstilling, de kommer i.

I et interview med Viaplay forklarer FCK-cheftræner Jacob Neestrup om tankerne bag, hvor de skal forsøge at hente 0-2-nederlaget i Parken.

Overvejelsen er jo, at vi er bagud med to. Vi ryster lidt posen, og vi kommer til at spille lidt mere direkte end man har set tidligere. Måske ikke igennem 90 minutter, men i håbet om, at vi kan svinge initiativet over på vores fødder på en anden måde, siger han og fortsætter:

– Sidst vi gjorde det var for et halvt år siden ude i Brøndby, og som vi siger, så er en enkelt gang eller to på et halvt år, der må vi gå lidt på kompromis med det store billede, lyder det fra Jacob Neestrup.

Når det kommer til formationen, så mener han, at det er med til at give bedre forudsætninger for at gå videre.

– Vi må bare sige, at der har Silkeborg haft overhånden mod os i de to sidste kampe i forhold til at være dygtige til i deres juletræ (4-3-2-1-formationen red.)  at lade os spille på siden og ikke rigtig komme videre derfra, hvilket har resultatet i meget få målchancer til os mod dagens modstander – og så en helvedes masse omstillinger imod. Så det er vores måde at gå lidt pragmatisk til værks – og sidst vi gjorde det havde vi stor succes, fortæller Neestrup.

Derudover afviser han idéen om, at man skulle stille med et reservehold, og slår fast, at man efter den dårlige indsats i den første kamp mod Silkeborg ikke har kunne tillade sig at smide håndklædet i ringen.

FC Københavns Elias Jelert har desuden slået fast, at de kan gøre Silkeborg nervøse. Læs mere om det her.





Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh




LIVE

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Lurer på varm VM-profil

Brøndby henter keeper – her er planen

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Får afvist bud på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Vilde Messi tangerer VM-rekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

England – Kroatien

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Jeg får så ondt i maven over det

Klar transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale