FC Fredericia førte tre gange mod FC København i søndagens opgør i Superligaens kvalifikationsspil.
Alligevel måtte Michael Hansens nedrykningstruede tropper nøjes med 3-3 efter at have begået et klodset straffespark i slutfasen. Det betyder, at der er tre point op til Randers FC på den plads, som sikrer overlevelse i Superligaen.
Efter fem sejre indkasserede Bo Svensson sit første pointtab som FCK-træner. Derfor må han vente mindst en runde mere på at kunne sikre holdet syvendepladsen.
To forsvar med enorme huller og manglende struktur gav 45 indledende minutter spækket med chancer.
Der var ikke spillet et minut, før FCK’s defensiv første gang blev overrumplet. Friday Etim snød offside-fælden og headede på fornem vis en fremlægning ind i det lange hjørne.
FCK skulle være glade for ikke at komme yderligere bagud. Defensiven var mildt sagt katastrofal. Men i stedet for 2-0 stod Andreas Cornelius pludselig fri i feltet i modsatte ende, og så udlignede han.
Målet gav lidt mere ro hos FCK. Tilsyneladende også i bagkæden, som ellers havde taget tingene meget roligt indtil da i forvejen.
Alle fire i backkæden snorksov, da en simpel bold blev spillet over dem, så Jonatan Lindekilde helt alene igennem kunne genetablere Fredericias føring.
Det var ikke en kamp, hvor unge fodboldspillere kunne lære om godt forsvarsspil. Til gengæld var der masser af chancer og underholdning.
Fredericia, som generelt lukker en del mål ind, kunne også slække på de defensive principper. Efter 32 minutter kunne FCK helt upresset spille sig igennem, og Mads Emil Madsen kunne denne gang sørge for udligningen.
FCK satte sig på kampen i anden halvleg, men skarpheden manglede. Fredericia kom stadig til chancer, men havde også mistet effektiviteten.
Det gik mod pointdeling, da FCK-keeper Dominik Kotarski kom skidt ud til et indlæg, og så kunne Friday Etim med skulderen gøre det til 3-2 efter 83 minutter.
En overraskende og vigtig Fredericia-sejr lurede. Men kun et par minutter. Så lavede Jakob Jessen et helt utroligt klodset straffespark, så Jordan Larsson kunne sikre FCK det ene point.
I tillægstiden burde Fredericia have taget sejren, men misbrugte en gigantisk mulighed. Den sidste af kampens 33 afslutninger blev sendt over mål.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Belgien – Iran
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER