Viktoria Plzen sender Sønderjyske ud af Europa League

En mislykket målmandsindgreb og et forsvarskiks satte gang i Viktoria Plzen, som vandt 3-0 over Sønderjyske.



Sønderjyske må vinke farvel til drømmen om en plads i Europa Leagues gruppespil efter bare en enkelt kvalifikationskamp.

Torsdag aften tabte sønderjyderne en ellers ret lige kamp med de klare cifre 0-3 på udebane mod tjekkiske Viktoria Plzen.

Det var i høj grad en række personlige fejl, der var årsag til den store forskel på måltavlen. De i europæisk sammenhæng rutinerede Viktoria Plzen-spillere udnyttede de gaver, som Sønderjyske ufrivilligt gav dem.

Før fejlene begyndte at indfinde sig kunne Sønderjyske være kommet i front efter en stærk start på kampen.

Anders K. Jakobsen var få centimeter fra at kunne score i et tomt mål i det ottende minut, men en forsvarsspiller nåede akkurat bolden før den fynske målræv.

Også Johan Absalonsen havde et fint forsøg, før gaveboden åbnede.

Første gang slap Sønderjyske billigt, da Patrick Banggaard missede en lang bold og forærede en friløber væk. Siden slap Sønderjyske også godt fra en tredobbelt tjekkisk chance, men ti minutter før pausen gik det galt.

Målmand Lawrence Thomas kunne ikke gribe et indlæg lige i favnen på ham, og i forsøget på at afværge et skud mod tomt mål, vurderede dommeren, at Johan Absalonsen begik straffespark. Den vurdering var i bedste fald tvivlsom.

Straffesparket udnyttede Zdenek Ondrasek sikkert.

En håndfuld minutter senere gik det fra ondt til værre.

Stefan Gartenmann og Pierre Kanstrup gik skævt af hinanden og forærede tjekkerne en friløber med en for kort tilbageaflevering. I første omgang reddede Lawrence Thomas, men returen faldt ned for fødderne af Adriel Ba Loua, og ivorianeren sendte bolden i nettaget.

I begyndelsen af anden halvleg kom det endelige knockoutstød så. Først lavede Sønderjyske en dum opspilsfejl, og da tjekkerne efterfølgende afsluttede på stolpen, lykkedes det ikke danskerne at samle returen op, og i stedet kunne Miroslav Kacer gøre det til 3-0.

Selv om kampen var afgjort, kæmpede Sønderjyske ihærdigt videre, og en reducering eller to havde ikke været ufortjent.

Med det europæiske exit kan Sønderjyske nu koncentrere sig om Superligaen og om at forsvare pokaltitlen. Muligvis bliver de kommende kampe dog uden nigerianeren Rilwan Hassan, der udgik med en skade mod Viktoria Plzen.

/ritzau/



Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Raser over dansk stjerne

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

City-ejer sælger klub

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Benhård transfermelding

Her er planen for januars transfervindue

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Det er til dumpekarakter

Klart ønske fra Ruben Amorim

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under