Viktoria Plzen sender Sønderjyske ud af Europa League

En mislykket målmandsindgreb og et forsvarskiks satte gang i Viktoria Plzen, som vandt 3-0 over Sønderjyske.



Sønderjyske må vinke farvel til drømmen om en plads i Europa Leagues gruppespil efter bare en enkelt kvalifikationskamp.

Torsdag aften tabte sønderjyderne en ellers ret lige kamp med de klare cifre 0-3 på udebane mod tjekkiske Viktoria Plzen.

Det var i høj grad en række personlige fejl, der var årsag til den store forskel på måltavlen. De i europæisk sammenhæng rutinerede Viktoria Plzen-spillere udnyttede de gaver, som Sønderjyske ufrivilligt gav dem.

Før fejlene begyndte at indfinde sig kunne Sønderjyske være kommet i front efter en stærk start på kampen.

Anders K. Jakobsen var få centimeter fra at kunne score i et tomt mål i det ottende minut, men en forsvarsspiller nåede akkurat bolden før den fynske målræv.

Også Johan Absalonsen havde et fint forsøg, før gaveboden åbnede.

Første gang slap Sønderjyske billigt, da Patrick Banggaard missede en lang bold og forærede en friløber væk. Siden slap Sønderjyske også godt fra en tredobbelt tjekkisk chance, men ti minutter før pausen gik det galt.

Målmand Lawrence Thomas kunne ikke gribe et indlæg lige i favnen på ham, og i forsøget på at afværge et skud mod tomt mål, vurderede dommeren, at Johan Absalonsen begik straffespark. Den vurdering var i bedste fald tvivlsom.

Straffesparket udnyttede Zdenek Ondrasek sikkert.

En håndfuld minutter senere gik det fra ondt til værre.

Stefan Gartenmann og Pierre Kanstrup gik skævt af hinanden og forærede tjekkerne en friløber med en for kort tilbageaflevering. I første omgang reddede Lawrence Thomas, men returen faldt ned for fødderne af Adriel Ba Loua, og ivorianeren sendte bolden i nettaget.

I begyndelsen af anden halvleg kom det endelige knockoutstød så. Først lavede Sønderjyske en dum opspilsfejl, og da tjekkerne efterfølgende afsluttede på stolpen, lykkedes det ikke danskerne at samle returen op, og i stedet kunne Miroslav Kacer gøre det til 3-0.

Selv om kampen var afgjort, kæmpede Sønderjyske ihærdigt videre, og en reducering eller to havde ikke været ufortjent.

Med det europæiske exit kan Sønderjyske nu koncentrere sig om Superligaen og om at forsvare pokaltitlen. Muligvis bliver de kommende kampe dog uden nigerianeren Rilwan Hassan, der udgik med en skade mod Viktoria Plzen.

/ritzau/





Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Foreslår dansk fyrtårn til storklub