Sønderjyske må vinke farvel til drømmen om en plads i Europa Leagues gruppespil efter bare en enkelt kvalifikationskamp.
Torsdag aften tabte sønderjyderne en ellers ret lige kamp med de klare cifre 0-3 på udebane mod tjekkiske Viktoria Plzen.
Det var i høj grad en række personlige fejl, der var årsag til den store forskel på måltavlen. De i europæisk sammenhæng rutinerede Viktoria Plzen-spillere udnyttede de gaver, som Sønderjyske ufrivilligt gav dem.
Før fejlene begyndte at indfinde sig kunne Sønderjyske være kommet i front efter en stærk start på kampen.
Anders K. Jakobsen var få centimeter fra at kunne score i et tomt mål i det ottende minut, men en forsvarsspiller nåede akkurat bolden før den fynske målræv.
Også Johan Absalonsen havde et fint forsøg, før gaveboden åbnede.
Første gang slap Sønderjyske billigt, da Patrick Banggaard missede en lang bold og forærede en friløber væk. Siden slap Sønderjyske også godt fra en tredobbelt tjekkisk chance, men ti minutter før pausen gik det galt.
Målmand Lawrence Thomas kunne ikke gribe et indlæg lige i favnen på ham, og i forsøget på at afværge et skud mod tomt mål, vurderede dommeren, at Johan Absalonsen begik straffespark. Den vurdering var i bedste fald tvivlsom.
Straffesparket udnyttede Zdenek Ondrasek sikkert.
En håndfuld minutter senere gik det fra ondt til værre.
Stefan Gartenmann og Pierre Kanstrup gik skævt af hinanden og forærede tjekkerne en friløber med en for kort tilbageaflevering. I første omgang reddede Lawrence Thomas, men returen faldt ned for fødderne af Adriel Ba Loua, og ivorianeren sendte bolden i nettaget.
I begyndelsen af anden halvleg kom det endelige knockoutstød så. Først lavede Sønderjyske en dum opspilsfejl, og da tjekkerne efterfølgende afsluttede på stolpen, lykkedes det ikke danskerne at samle returen op, og i stedet kunne Miroslav Kacer gøre det til 3-0.
Selv om kampen var afgjort, kæmpede Sønderjyske ihærdigt videre, og en reducering eller to havde ikke været ufortjent.
Med det europæiske exit kan Sønderjyske nu koncentrere sig om Superligaen og om at forsvare pokaltitlen. Muligvis bliver de kommende kampe dog uden nigerianeren Rilwan Hassan, der udgik med en skade mod Viktoria Plzen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
