– Brøndby kan have fundet guld

Ikke mange kendte Yuito Suzuki før skiftet til Brøndby, men vestegnesklubben kan have scoret jackpot med indkøbet af japaneren.



 – Han er stadig ung og har et stort potentiale. Hans næste skridt er et vigtigt et, og hvis Brøndby rent faktisk giver ham en fair mulighed for spilletid, så kan de potentielt have fundet guld.

Der bliver ikke skruet ned på retorikken fra Gerard Postma, når snakken omhandler Brøndbys nye japanske offensivspiller Yuito Suzuki. 

Ikke mange herhjemme kendte til ham, før han pludselig blev sat i forbindelse med Brøndby, men Gerard Postma kender ham særdeles godt. Han har længe analyseret japansk fodbold, og den nye Brøndby-spiller er en profil, som han længe har haft et godt øje til. 

Derfor har han også store forventninger til Suzuki, som ifølge ham også trænger til luftforandring efter et mislykket lejeophold i franske Strasbourg i foråret, hvor det blot blev til tre ligakampe.

– Hans skifte til Frankrig var underligt. Belgisk, hollandsk eller tysk fodbold havde passet bedre til hans spillestil. Et skifte til Brøndby nu her er dog ideelt for ham. Superligaen er en god liga for tekniske spillere, som passer godt til en offensiv måde at spille på. Jeg var overbevist om, at Cho ville gøre det godt, da han skiftede fra Sydkorea til FC Midtjylland. Sådan har jeg det også med Suzuki, lyder det fra Postma, som også sætter ord på, hvad det er for en type spiller, som Brøndby har anskaffet sig. 

– Han kan spille alle positioner fremme i banen, men han er bedst lige bag en angriber som en playmaker, primært på grund af hans hurtige fødder og dynamiske spil. Han er nødt til at arbejde på sine afslutninger, men når det kommer til hans teknik og hans evne til at sætte angreb sammen, så har han et enormt potentiale, der kan få ham til at vokse endnu mere som spiller, forklarer Postma til Tipsbladet.

En rodebutik
Yuito Suzuki er købt i den japanske klub Shimizu S-Pulse, som til daglig spiller i den næstbedste japanske række. Det lyder ikke just imponerende, men trods tilværelsen på det næsthøjeste niveau har Suzuki spillet mere end 80 førsteholdskampe på højeste niveau i Japan.

S-Pulse er dog en kaosklub, siger journalist Dan Orlowitz, der dækker japansk fodbold for Japan Times.

Til Tipsbladet påpeger han, at det har kostet på Suzukis udviklingsfront.

– Jeg er ikke sikker på, at S-Pulse, som har været en rodebutik de seneste tre sæsoner i J1, har udnyttet hans talent bedst muligt. Men han er helt klart en spiller, som man skal holde øje med fra denne generation af japanske spillere.

– Det største problem er, at han ikke har fået bevist, at han kan spille kontinuerligt på det højeste niveau. Det har været op og ned hos S-Pulse, men som jeg siger, så har det været et rod.

Han uddyber med, at S-Pulse lige nu har sin syvende træner siden 2018, og at man har fristet tilværelsen som et elevatorhold mellem de to højeste niveauer gennem flere år. 

Det lyder dermed på de to Suzuki-eksperter, at den 21-årige offensivspiller har brug for et sted, hvor han kan få kontinuerlig spilletid og stabilitet i sit fodboldliv. Så bliver det spændende at se, om han er tiltænkt en startplads hos Brøndby, der i forvejen har en del spillere på hans position.

Suzuki har fået en fireårig aftale i Brøndby og er blevet udstyret med nummer 28.





Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Sænker prisen mod Midtjylland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fem bud på David Nielsens afløser

AGF tager pis på FC Midtjylland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Giver to spillere livstidskarantæne

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

10 spillere nægtet indrejse til USA

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

David Nielsen har sagt op



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur