– Han er stadig ung og har et stort potentiale. Hans næste skridt er et vigtigt et, og hvis Brøndby rent faktisk giver ham en fair mulighed for spilletid, så kan de potentielt have fundet guld.
Der bliver ikke skruet ned på retorikken fra Gerard Postma, når snakken omhandler Brøndbys nye japanske offensivspiller Yuito Suzuki.
Ikke mange herhjemme kendte til ham, før han pludselig blev sat i forbindelse med Brøndby, men Gerard Postma kender ham særdeles godt. Han har længe analyseret japansk fodbold, og den nye Brøndby-spiller er en profil, som han længe har haft et godt øje til.
Derfor har han også store forventninger til Suzuki, som ifølge ham også trænger til luftforandring efter et mislykket lejeophold i franske Strasbourg i foråret, hvor det blot blev til tre ligakampe.
– Hans skifte til Frankrig var underligt. Belgisk, hollandsk eller tysk fodbold havde passet bedre til hans spillestil. Et skifte til Brøndby nu her er dog ideelt for ham. Superligaen er en god liga for tekniske spillere, som passer godt til en offensiv måde at spille på. Jeg var overbevist om, at Cho ville gøre det godt, da han skiftede fra Sydkorea til FC Midtjylland. Sådan har jeg det også med Suzuki, lyder det fra Postma, som også sætter ord på, hvad det er for en type spiller, som Brøndby har anskaffet sig.
– Han kan spille alle positioner fremme i banen, men han er bedst lige bag en angriber som en playmaker, primært på grund af hans hurtige fødder og dynamiske spil. Han er nødt til at arbejde på sine afslutninger, men når det kommer til hans teknik og hans evne til at sætte angreb sammen, så har han et enormt potentiale, der kan få ham til at vokse endnu mere som spiller, forklarer Postma til Tipsbladet.
En rodebutik
Yuito Suzuki er købt i den japanske klub Shimizu S-Pulse, som til daglig spiller i den næstbedste japanske række. Det lyder ikke just imponerende, men trods tilværelsen på det næsthøjeste niveau har Suzuki spillet mere end 80 førsteholdskampe på højeste niveau i Japan.
S-Pulse er dog en kaosklub, siger journalist Dan Orlowitz, der dækker japansk fodbold for Japan Times.
Til Tipsbladet påpeger han, at det har kostet på Suzukis udviklingsfront.
– Jeg er ikke sikker på, at S-Pulse, som har været en rodebutik de seneste tre sæsoner i J1, har udnyttet hans talent bedst muligt. Men han er helt klart en spiller, som man skal holde øje med fra denne generation af japanske spillere.
– Det største problem er, at han ikke har fået bevist, at han kan spille kontinuerligt på det højeste niveau. Det har været op og ned hos S-Pulse, men som jeg siger, så har det været et rod.
Han uddyber med, at S-Pulse lige nu har sin syvende træner siden 2018, og at man har fristet tilværelsen som et elevatorhold mellem de to højeste niveauer gennem flere år.
Det lyder dermed på de to Suzuki-eksperter, at den 21-årige offensivspiller har brug for et sted, hvor han kan få kontinuerlig spilletid og stabilitet i sit fodboldliv. Så bliver det spændende at se, om han er tiltænkt en startplads hos Brøndby, der i forvejen har en del spillere på hans position.
Suzuki har fået en fireårig aftale i Brøndby og er blevet udstyret med nummer 28.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Barcelona klager til UEFA
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
‘De har grinet deres røv i laser’
DAGENS SPILFORSLAG