– Brøndby kan have fundet guld

Ikke mange kendte Yuito Suzuki før skiftet til Brøndby, men vestegnesklubben kan have scoret jackpot med indkøbet af japaneren.



 – Han er stadig ung og har et stort potentiale. Hans næste skridt er et vigtigt et, og hvis Brøndby rent faktisk giver ham en fair mulighed for spilletid, så kan de potentielt have fundet guld.

Der bliver ikke skruet ned på retorikken fra Gerard Postma, når snakken omhandler Brøndbys nye japanske offensivspiller Yuito Suzuki. 

Ikke mange herhjemme kendte til ham, før han pludselig blev sat i forbindelse med Brøndby, men Gerard Postma kender ham særdeles godt. Han har længe analyseret japansk fodbold, og den nye Brøndby-spiller er en profil, som han længe har haft et godt øje til. 

Derfor har han også store forventninger til Suzuki, som ifølge ham også trænger til luftforandring efter et mislykket lejeophold i franske Strasbourg i foråret, hvor det blot blev til tre ligakampe.

– Hans skifte til Frankrig var underligt. Belgisk, hollandsk eller tysk fodbold havde passet bedre til hans spillestil. Et skifte til Brøndby nu her er dog ideelt for ham. Superligaen er en god liga for tekniske spillere, som passer godt til en offensiv måde at spille på. Jeg var overbevist om, at Cho ville gøre det godt, da han skiftede fra Sydkorea til FC Midtjylland. Sådan har jeg det også med Suzuki, lyder det fra Postma, som også sætter ord på, hvad det er for en type spiller, som Brøndby har anskaffet sig. 

– Han kan spille alle positioner fremme i banen, men han er bedst lige bag en angriber som en playmaker, primært på grund af hans hurtige fødder og dynamiske spil. Han er nødt til at arbejde på sine afslutninger, men når det kommer til hans teknik og hans evne til at sætte angreb sammen, så har han et enormt potentiale, der kan få ham til at vokse endnu mere som spiller, forklarer Postma til Tipsbladet.

En rodebutik
Yuito Suzuki er købt i den japanske klub Shimizu S-Pulse, som til daglig spiller i den næstbedste japanske række. Det lyder ikke just imponerende, men trods tilværelsen på det næsthøjeste niveau har Suzuki spillet mere end 80 førsteholdskampe på højeste niveau i Japan.

S-Pulse er dog en kaosklub, siger journalist Dan Orlowitz, der dækker japansk fodbold for Japan Times.

Til Tipsbladet påpeger han, at det har kostet på Suzukis udviklingsfront.

– Jeg er ikke sikker på, at S-Pulse, som har været en rodebutik de seneste tre sæsoner i J1, har udnyttet hans talent bedst muligt. Men han er helt klart en spiller, som man skal holde øje med fra denne generation af japanske spillere.

– Det største problem er, at han ikke har fået bevist, at han kan spille kontinuerligt på det højeste niveau. Det har været op og ned hos S-Pulse, men som jeg siger, så har det været et rod.

Han uddyber med, at S-Pulse lige nu har sin syvende træner siden 2018, og at man har fristet tilværelsen som et elevatorhold mellem de to højeste niveauer gennem flere år. 

Det lyder dermed på de to Suzuki-eksperter, at den 21-årige offensivspiller har brug for et sted, hvor han kan få kontinuerlig spilletid og stabilitet i sit fodboldliv. Så bliver det spændende at se, om han er tiltænkt en startplads hos Brøndby, der i forvejen har en del spillere på hans position.

Suzuki har fået en fireårig aftale i Brøndby og er blevet udstyret med nummer 28.






Peter Kjær: Her er min bekymring




LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Frimann uenig – Det er en tendens

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Farzam: En gave for FC København



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Manchester United – Aston Villa

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Ekspert i svime over FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Brøndby i transfer-kovending?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander