– Han er stadig ung og har et stort potentiale. Hans næste skridt er et vigtigt et, og hvis Brøndby rent faktisk giver ham en fair mulighed for spilletid, så kan de potentielt have fundet guld.
Der bliver ikke skruet ned på retorikken fra Gerard Postma, når snakken omhandler Brøndbys nye japanske offensivspiller Yuito Suzuki.
Ikke mange herhjemme kendte til ham, før han pludselig blev sat i forbindelse med Brøndby, men Gerard Postma kender ham særdeles godt. Han har længe analyseret japansk fodbold, og den nye Brøndby-spiller er en profil, som han længe har haft et godt øje til.
Derfor har han også store forventninger til Suzuki, som ifølge ham også trænger til luftforandring efter et mislykket lejeophold i franske Strasbourg i foråret, hvor det blot blev til tre ligakampe.
– Hans skifte til Frankrig var underligt. Belgisk, hollandsk eller tysk fodbold havde passet bedre til hans spillestil. Et skifte til Brøndby nu her er dog ideelt for ham. Superligaen er en god liga for tekniske spillere, som passer godt til en offensiv måde at spille på. Jeg var overbevist om, at Cho ville gøre det godt, da han skiftede fra Sydkorea til FC Midtjylland. Sådan har jeg det også med Suzuki, lyder det fra Postma, som også sætter ord på, hvad det er for en type spiller, som Brøndby har anskaffet sig.
– Han kan spille alle positioner fremme i banen, men han er bedst lige bag en angriber som en playmaker, primært på grund af hans hurtige fødder og dynamiske spil. Han er nødt til at arbejde på sine afslutninger, men når det kommer til hans teknik og hans evne til at sætte angreb sammen, så har han et enormt potentiale, der kan få ham til at vokse endnu mere som spiller, forklarer Postma til Tipsbladet.
En rodebutik
Yuito Suzuki er købt i den japanske klub Shimizu S-Pulse, som til daglig spiller i den næstbedste japanske række. Det lyder ikke just imponerende, men trods tilværelsen på det næsthøjeste niveau har Suzuki spillet mere end 80 førsteholdskampe på højeste niveau i Japan.
S-Pulse er dog en kaosklub, siger journalist Dan Orlowitz, der dækker japansk fodbold for Japan Times.
Til Tipsbladet påpeger han, at det har kostet på Suzukis udviklingsfront.
– Jeg er ikke sikker på, at S-Pulse, som har været en rodebutik de seneste tre sæsoner i J1, har udnyttet hans talent bedst muligt. Men han er helt klart en spiller, som man skal holde øje med fra denne generation af japanske spillere.
– Det største problem er, at han ikke har fået bevist, at han kan spille kontinuerligt på det højeste niveau. Det har været op og ned hos S-Pulse, men som jeg siger, så har det været et rod.
Han uddyber med, at S-Pulse lige nu har sin syvende træner siden 2018, og at man har fristet tilværelsen som et elevatorhold mellem de to højeste niveauer gennem flere år.
Det lyder dermed på de to Suzuki-eksperter, at den 21-årige offensivspiller har brug for et sted, hvor han kan få kontinuerlig spilletid og stabilitet i sit fodboldliv. Så bliver det spændende at se, om han er tiltænkt en startplads hos Brøndby, der i forvejen har en del spillere på hans position.
Suzuki har fået en fireårig aftale i Brøndby og er blevet udstyret med nummer 28.
LIVE
LIVE: Officielt: Midtjylland forlænger med profil
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
David Nielsen har sagt op
Giver to spillere livstidskarantæne
Sænker prisen mod Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
Var direkte fra træningsbanen
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT