– Store klubber er interesserede i ham af en grund

Kamil Grabara hyldes inden Champions League-kvalifikationskampene mellem FC København og Raków Częstochowa.



Kamil Grabara var den helt store helt, da FC København tirsdag spillede sig videre i Champions League-kvalifikationen efter straffesparkskonkurrence mod Sparta Prag.

Keeperen havde flere vigtige redninger i både den ordinære og den forlængede spilletid, og han hyldes nu inden playoff-kampene mod Raków Częstochowa fra hjemlandet Polen.

Piotr Buchcik, der er vicepræsident i Wavel Wirek, hvor Grabara startede med at spille fodbold som barn, har eksempelvis noteret sig, at FCK-profilen er blevet mere moden. Det siger han til det polske medie Fakt.

– Han har altid været meget genstridig af natur, men det er også det, fodbolden lever af. Han havde en rebelsk periode, hvor han lagde ting ud på sociale medier, men det er trænerens opgave at forme ham.

– Nu har han fundet sin plads i København og er en bedre mand, som jeg kan se det. Det er vigtigt, at han er modnet og kan håndtere sin succes.

Også den tidligere AGF- og Sønderjyske-spiller Tomasz Mazurkiewicz har gode ting at sige om sin landsmand.

– Kamil gør et fantastisk stykke arbejde. Store klubber er interesserede i ham af en grund. Allerede i AGF viste han, at han er en fremragende målmand. Derfor skiftede han til en af de bedste klubber i den nationale liga, siger Mazurkiewicz og kommenterer på opgøret mellem FCK og Raków:

– FC København er en meget krævende modstander, men Raków kan ikke afskrives i kampen om avancement.

Kamil Grabara har spillet 84 kampe for FC København.





‘Horsens var et helvede’




LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Tuchel forsvarer sin taktik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Messi sætter ord på vildt drama

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Voldsom kritik

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det var verdens undergang’

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind