– Store klubber er interesserede i ham af en grund

Kamil Grabara hyldes inden Champions League-kvalifikationskampene mellem FC København og Raków Częstochowa.



Kamil Grabara var den helt store helt, da FC København tirsdag spillede sig videre i Champions League-kvalifikationen efter straffesparkskonkurrence mod Sparta Prag.

Keeperen havde flere vigtige redninger i både den ordinære og den forlængede spilletid, og han hyldes nu inden playoff-kampene mod Raków Częstochowa fra hjemlandet Polen.

Piotr Buchcik, der er vicepræsident i Wavel Wirek, hvor Grabara startede med at spille fodbold som barn, har eksempelvis noteret sig, at FCK-profilen er blevet mere moden. Det siger han til det polske medie Fakt.

– Han har altid været meget genstridig af natur, men det er også det, fodbolden lever af. Han havde en rebelsk periode, hvor han lagde ting ud på sociale medier, men det er trænerens opgave at forme ham.

– Nu har han fundet sin plads i København og er en bedre mand, som jeg kan se det. Det er vigtigt, at han er modnet og kan håndtere sin succes.

Også den tidligere AGF- og Sønderjyske-spiller Tomasz Mazurkiewicz har gode ting at sige om sin landsmand.

– Kamil gør et fantastisk stykke arbejde. Store klubber er interesserede i ham af en grund. Allerede i AGF viste han, at han er en fremragende målmand. Derfor skiftede han til en af de bedste klubber i den nationale liga, siger Mazurkiewicz og kommenterer på opgøret mellem FCK og Raków:

– FC København er en meget krævende modstander, men Raków kan ikke afskrives i kampen om avancement.

Kamil Grabara har spillet 84 kampe for FC København.





– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’




LIVE

TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

OB – Sønderjyske



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Stor ændring i AGF?

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

AGF i kontakt om norsk angriber 

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Han er den nye Superliga-juvel!

Dansker scorer mod Barcelona