Kamil Grabara var den helt store helt, da FC København tirsdag spillede sig videre i Champions League-kvalifikationen efter straffesparkskonkurrence mod Sparta Prag.
Keeperen havde flere vigtige redninger i både den ordinære og den forlængede spilletid, og han hyldes nu inden playoff-kampene mod Raków Częstochowa fra hjemlandet Polen.
Piotr Buchcik, der er vicepræsident i Wavel Wirek, hvor Grabara startede med at spille fodbold som barn, har eksempelvis noteret sig, at FCK-profilen er blevet mere moden. Det siger han til det polske medie Fakt.
– Han har altid været meget genstridig af natur, men det er også det, fodbolden lever af. Han havde en rebelsk periode, hvor han lagde ting ud på sociale medier, men det er trænerens opgave at forme ham.
– Nu har han fundet sin plads i København og er en bedre mand, som jeg kan se det. Det er vigtigt, at han er modnet og kan håndtere sin succes.
Også den tidligere AGF- og Sønderjyske-spiller Tomasz Mazurkiewicz har gode ting at sige om sin landsmand.
– Kamil gør et fantastisk stykke arbejde. Store klubber er interesserede i ham af en grund. Allerede i AGF viste han, at han er en fremragende målmand. Derfor skiftede han til en af de bedste klubber i den nationale liga, siger Mazurkiewicz og kommenterer på opgøret mellem FCK og Raków:
– FC København er en meget krævende modstander, men Raków kan ikke afskrives i kampen om avancement.
Kamil Grabara har spillet 84 kampe for FC København.
LIVE
TransferLIVE: Dansker kan byttes væk
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
England – DR Congo
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
NYHEDER