– Store klubber er interesserede i ham af en grund

Kamil Grabara hyldes inden Champions League-kvalifikationskampene mellem FC København og Raków Częstochowa.



Kamil Grabara var den helt store helt, da FC København tirsdag spillede sig videre i Champions League-kvalifikationen efter straffesparkskonkurrence mod Sparta Prag.

Keeperen havde flere vigtige redninger i både den ordinære og den forlængede spilletid, og han hyldes nu inden playoff-kampene mod Raków Częstochowa fra hjemlandet Polen.

Piotr Buchcik, der er vicepræsident i Wavel Wirek, hvor Grabara startede med at spille fodbold som barn, har eksempelvis noteret sig, at FCK-profilen er blevet mere moden. Det siger han til det polske medie Fakt.

– Han har altid været meget genstridig af natur, men det er også det, fodbolden lever af. Han havde en rebelsk periode, hvor han lagde ting ud på sociale medier, men det er trænerens opgave at forme ham.

– Nu har han fundet sin plads i København og er en bedre mand, som jeg kan se det. Det er vigtigt, at han er modnet og kan håndtere sin succes.

Også den tidligere AGF- og Sønderjyske-spiller Tomasz Mazurkiewicz har gode ting at sige om sin landsmand.

– Kamil gør et fantastisk stykke arbejde. Store klubber er interesserede i ham af en grund. Allerede i AGF viste han, at han er en fremragende målmand. Derfor skiftede han til en af de bedste klubber i den nationale liga, siger Mazurkiewicz og kommenterer på opgøret mellem FCK og Raków:

– FC København er en meget krævende modstander, men Raków kan ikke afskrives i kampen om avancement.

Kamil Grabara har spillet 84 kampe for FC København.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han er den nye Superliga-juvel!

Lindstrøm skifter til Schalke

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Speakman om transfer: En unik situation

OB – Sønderjyske

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Ingen klausul i FC København-aftale

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Christian Nørgaard tæt på skifte



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Dansker scorer mod Barcelona

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen