Kamil Grabara var den helt store helt, da FC København tirsdag spillede sig videre i Champions League-kvalifikationen efter straffesparkskonkurrence mod Sparta Prag.
Keeperen havde flere vigtige redninger i både den ordinære og den forlængede spilletid, og han hyldes nu inden playoff-kampene mod Raków Częstochowa fra hjemlandet Polen.
Piotr Buchcik, der er vicepræsident i Wavel Wirek, hvor Grabara startede med at spille fodbold som barn, har eksempelvis noteret sig, at FCK-profilen er blevet mere moden. Det siger han til det polske medie Fakt.
– Han har altid været meget genstridig af natur, men det er også det, fodbolden lever af. Han havde en rebelsk periode, hvor han lagde ting ud på sociale medier, men det er trænerens opgave at forme ham.
– Nu har han fundet sin plads i København og er en bedre mand, som jeg kan se det. Det er vigtigt, at han er modnet og kan håndtere sin succes.
Også den tidligere AGF- og Sønderjyske-spiller Tomasz Mazurkiewicz har gode ting at sige om sin landsmand.
– Kamil gør et fantastisk stykke arbejde. Store klubber er interesserede i ham af en grund. Allerede i AGF viste han, at han er en fremragende målmand. Derfor skiftede han til en af de bedste klubber i den nationale liga, siger Mazurkiewicz og kommenterer på opgøret mellem FCK og Raków:
– FC København er en meget krævende modstander, men Raków kan ikke afskrives i kampen om avancement.
Kamil Grabara har spillet 84 kampe for FC København.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT