Kamil Grabara var den helt store helt, da FC København tirsdag spillede sig videre i Champions League-kvalifikationen efter straffesparkskonkurrence mod Sparta Prag.
Keeperen havde flere vigtige redninger i både den ordinære og den forlængede spilletid, og han hyldes nu inden playoff-kampene mod Raków Częstochowa fra hjemlandet Polen.
Piotr Buchcik, der er vicepræsident i Wavel Wirek, hvor Grabara startede med at spille fodbold som barn, har eksempelvis noteret sig, at FCK-profilen er blevet mere moden. Det siger han til det polske medie Fakt.
– Han har altid været meget genstridig af natur, men det er også det, fodbolden lever af. Han havde en rebelsk periode, hvor han lagde ting ud på sociale medier, men det er trænerens opgave at forme ham.
– Nu har han fundet sin plads i København og er en bedre mand, som jeg kan se det. Det er vigtigt, at han er modnet og kan håndtere sin succes.
Også den tidligere AGF- og Sønderjyske-spiller Tomasz Mazurkiewicz har gode ting at sige om sin landsmand.
– Kamil gør et fantastisk stykke arbejde. Store klubber er interesserede i ham af en grund. Allerede i AGF viste han, at han er en fremragende målmand. Derfor skiftede han til en af de bedste klubber i den nationale liga, siger Mazurkiewicz og kommenterer på opgøret mellem FCK og Raków:
– FC København er en meget krævende modstander, men Raków kan ikke afskrives i kampen om avancement.
Kamil Grabara har spillet 84 kampe for FC København.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej