De fleste kender Mohamed Daramys historie i FC København.
Talentet, der slog igennem og blev solgt for store summer. Han vendte tilmed retur og hjalp københavnere med at vinde et mesterskab og er nu på kontrakt i Stade Reims, hvor han er ved at kæmpe sig tilbage fra en skade.
Men Mohamed Daramy bliver ikke nødvendigivs den eneste med dét efternavn, der skriver en sådan succeshistorie i FC København.
Hans lillebror er nemlig i gang med at tage nogle af de samme skridt, så han kan opnå drømmen om at slå igennem på Østerbro.
Abdul Daramy hedder han.
Kantspilleren er blot 16 år og en del af FC Københavns U17-hold. Han har også fået minutter på U19, ligesom han i sommer deltog i en testkamp for førsteholdet mod Landskrona og viste prøver på sin fart og evner med bolden.
– Han er en spændende spiller, og som Nees sagde, så er det længe siden, vi har haft en Daramy på banen. Han gjorde det rigtig, rigtig fornuftigt, da han kom ind, sagde FCK’s assistenttræner, Stefan Madsen, efter testkampen.
Og netop hans kvaliteter på bolden bliver bemærket rundt omkring i Europa.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er særligt spanske Girona en af de klubber, som har et godt øje til Abdul Daramy og kommer til at følge hans udvikling det næste stykke tid. Det samme gælder PSV, mens Ajax heller ikke har tænkt sig at strege hans navn fra listen.
Og for lige at holde fast i Girona, så er FC Københavns ungdomsafdeling en, de holder et vågent øje med. Det er ikke mere end et år siden, at sidste sæsons La Liga-treer snuppede Romeo Meyer fra FCK’s talentafdeling.
Nu må tiden vise, om de har tænkt sig at gøre det samme med Abdul Daramy.
– Han er et stort talent, så han har en stor fremtid. Det bliver fedt at følge, og jeg håber, han kan gøre det samme som mig. Han skal tage den med ro og lade fødderne tale, som han plejer, udtalte Mohamed Daramy om sin lillebror, efter han havde underskrevet sin første kontrakt med FCK.
I første omgang handler det dog for Abdul Daramy om at holde snuden i sporet og fortsætte sin udvikling i FC København, hvor han har knap to år tilbage af kontrakten.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
HELT VILDT