De fleste kender Mohamed Daramys historie i FC København.
Talentet, der slog igennem og blev solgt for store summer. Han vendte tilmed retur og hjalp københavnere med at vinde et mesterskab og er nu på kontrakt i Stade Reims, hvor han er ved at kæmpe sig tilbage fra en skade.
Men Mohamed Daramy bliver ikke nødvendigivs den eneste med dét efternavn, der skriver en sådan succeshistorie i FC København.
Hans lillebror er nemlig i gang med at tage nogle af de samme skridt, så han kan opnå drømmen om at slå igennem på Østerbro.
Abdul Daramy hedder han.
Kantspilleren er blot 16 år og en del af FC Københavns U17-hold. Han har også fået minutter på U19, ligesom han i sommer deltog i en testkamp for førsteholdet mod Landskrona og viste prøver på sin fart og evner med bolden.
– Han er en spændende spiller, og som Nees sagde, så er det længe siden, vi har haft en Daramy på banen. Han gjorde det rigtig, rigtig fornuftigt, da han kom ind, sagde FCK’s assistenttræner, Stefan Madsen, efter testkampen.
Og netop hans kvaliteter på bolden bliver bemærket rundt omkring i Europa.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er særligt spanske Girona en af de klubber, som har et godt øje til Abdul Daramy og kommer til at følge hans udvikling det næste stykke tid. Det samme gælder PSV, mens Ajax heller ikke har tænkt sig at strege hans navn fra listen.
Og for lige at holde fast i Girona, så er FC Københavns ungdomsafdeling en, de holder et vågent øje med. Det er ikke mere end et år siden, at sidste sæsons La Liga-treer snuppede Romeo Meyer fra FCK’s talentafdeling.
Nu må tiden vise, om de har tænkt sig at gøre det samme med Abdul Daramy.
– Han er et stort talent, så han har en stor fremtid. Det bliver fedt at følge, og jeg håber, han kan gøre det samme som mig. Han skal tage den med ro og lade fødderne tale, som han plejer, udtalte Mohamed Daramy om sin lillebror, efter han havde underskrevet sin første kontrakt med FCK.
I første omgang handler det dog for Abdul Daramy om at holde snuden i sporet og fortsætte sin udvikling i FC København, hvor han har knap to år tilbage af kontrakten.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Mexico – Ecuador
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT