Store klubber interesseret i Abdul Daramy

Ifølge Tipsbladets oplysninger holder store klubber øje med Mohamed Daramys lillebror.



De fleste kender Mohamed Daramys historie i FC København.

Talentet, der slog igennem og blev solgt for store summer. Han vendte tilmed retur og hjalp københavnere med at vinde et mesterskab og er nu på kontrakt i Stade Reims, hvor han er ved at kæmpe sig tilbage fra en skade.

Men Mohamed Daramy bliver ikke nødvendigivs den eneste med dét efternavn, der skriver en sådan succeshistorie i FC København.

Hans lillebror er nemlig i gang med at tage nogle af de samme skridt, så han kan opnå drømmen om at slå igennem på Østerbro.

Abdul Daramy hedder han.

Kantspilleren er blot 16 år og en del af FC Københavns U17-hold. Han har også fået minutter på U19, ligesom han i sommer deltog i en testkamp for førsteholdet mod Landskrona og viste prøver på sin fart og evner med bolden.

– Han er en spændende spiller, og som Nees sagde, så er det længe siden, vi har haft en Daramy på banen. Han gjorde det rigtig, rigtig fornuftigt, da han kom ind, sagde FCK’s assistenttræner, Stefan Madsen, efter testkampen.

Og netop hans kvaliteter på bolden bliver bemærket rundt omkring i Europa.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er særligt spanske Girona en af de klubber, som har et godt øje til Abdul Daramy og kommer til at følge hans udvikling det næste stykke tid. Det samme gælder PSV, mens Ajax heller ikke har tænkt sig at strege hans navn fra listen.

Og for lige at holde fast i Girona, så er FC Københavns ungdomsafdeling en, de holder et vågent øje med. Det er ikke mere end et år siden, at sidste sæsons La Liga-treer snuppede Romeo Meyer fra FCK’s talentafdeling.

Nu må tiden vise, om de har tænkt sig at gøre det samme med Abdul Daramy.

– Han er et stort talent, så han har en stor fremtid. Det bliver fedt at følge, og jeg håber, han kan gøre det samme som mig. Han skal tage den med ro og lade fødderne tale, som han plejer, udtalte Mohamed Daramy om sin lillebror, efter han havde underskrevet sin første kontrakt med FCK.

I første omgang handler det dog for Abdul Daramy om at holde snuden i sporet og fortsætte sin udvikling i FC København, hvor han har knap to år tilbage af kontrakten.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vejle dummer sig i premieren mod AB



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’