De fleste kender Mohamed Daramys historie i FC København.
Talentet, der slog igennem og blev solgt for store summer. Han vendte tilmed retur og hjalp københavnere med at vinde et mesterskab og er nu på kontrakt i Stade Reims, hvor han er ved at kæmpe sig tilbage fra en skade.
Men Mohamed Daramy bliver ikke nødvendigivs den eneste med dét efternavn, der skriver en sådan succeshistorie i FC København.
Hans lillebror er nemlig i gang med at tage nogle af de samme skridt, så han kan opnå drømmen om at slå igennem på Østerbro.
Abdul Daramy hedder han.
Kantspilleren er blot 16 år og en del af FC Københavns U17-hold. Han har også fået minutter på U19, ligesom han i sommer deltog i en testkamp for førsteholdet mod Landskrona og viste prøver på sin fart og evner med bolden.
– Han er en spændende spiller, og som Nees sagde, så er det længe siden, vi har haft en Daramy på banen. Han gjorde det rigtig, rigtig fornuftigt, da han kom ind, sagde FCK’s assistenttræner, Stefan Madsen, efter testkampen.
Og netop hans kvaliteter på bolden bliver bemærket rundt omkring i Europa.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er særligt spanske Girona en af de klubber, som har et godt øje til Abdul Daramy og kommer til at følge hans udvikling det næste stykke tid. Det samme gælder PSV, mens Ajax heller ikke har tænkt sig at strege hans navn fra listen.
Og for lige at holde fast i Girona, så er FC Københavns ungdomsafdeling en, de holder et vågent øje med. Det er ikke mere end et år siden, at sidste sæsons La Liga-treer snuppede Romeo Meyer fra FCK’s talentafdeling.
Nu må tiden vise, om de har tænkt sig at gøre det samme med Abdul Daramy.
– Han er et stort talent, så han har en stor fremtid. Det bliver fedt at følge, og jeg håber, han kan gøre det samme som mig. Han skal tage den med ro og lade fødderne tale, som han plejer, udtalte Mohamed Daramy om sin lillebror, efter han havde underskrevet sin første kontrakt med FCK.
I første omgang handler det dog for Abdul Daramy om at holde snuden i sporet og fortsætte sin udvikling i FC København, hvor han har knap to år tilbage af kontrakten.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER