De fleste kender Mohamed Daramys historie i FC København.
Talentet, der slog igennem og blev solgt for store summer. Han vendte tilmed retur og hjalp københavnere med at vinde et mesterskab og er nu på kontrakt i Stade Reims, hvor han er ved at kæmpe sig tilbage fra en skade.
Men Mohamed Daramy bliver ikke nødvendigivs den eneste med dét efternavn, der skriver en sådan succeshistorie i FC København.
Hans lillebror er nemlig i gang med at tage nogle af de samme skridt, så han kan opnå drømmen om at slå igennem på Østerbro.
Abdul Daramy hedder han.
Kantspilleren er blot 16 år og en del af FC Københavns U17-hold. Han har også fået minutter på U19, ligesom han i sommer deltog i en testkamp for førsteholdet mod Landskrona og viste prøver på sin fart og evner med bolden.
– Han er en spændende spiller, og som Nees sagde, så er det længe siden, vi har haft en Daramy på banen. Han gjorde det rigtig, rigtig fornuftigt, da han kom ind, sagde FCK’s assistenttræner, Stefan Madsen, efter testkampen.
Og netop hans kvaliteter på bolden bliver bemærket rundt omkring i Europa.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er særligt spanske Girona en af de klubber, som har et godt øje til Abdul Daramy og kommer til at følge hans udvikling det næste stykke tid. Det samme gælder PSV, mens Ajax heller ikke har tænkt sig at strege hans navn fra listen.
Og for lige at holde fast i Girona, så er FC Københavns ungdomsafdeling en, de holder et vågent øje med. Det er ikke mere end et år siden, at sidste sæsons La Liga-treer snuppede Romeo Meyer fra FCK’s talentafdeling.
Nu må tiden vise, om de har tænkt sig at gøre det samme med Abdul Daramy.
– Han er et stort talent, så han har en stor fremtid. Det bliver fedt at følge, og jeg håber, han kan gøre det samme som mig. Han skal tage den med ro og lade fødderne tale, som han plejer, udtalte Mohamed Daramy om sin lillebror, efter han havde underskrevet sin første kontrakt med FCK.
I første omgang handler det dog for Abdul Daramy om at holde snuden i sporet og fortsætte sin udvikling i FC København, hvor han har knap to år tilbage af kontrakten.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
OPTAKT
West Ham – Arsenal
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE