OB’er på blokken i Barcelona og Bayern: Mange har et godt øje til ham

Superliga-klubben OB har en dygtig, ung målmand i truppen – så dygtig, at han er efterspurgt hos nogle af de største klubber i verden.



Det gælder for de største klubber i verden om at få fat på spillere i en tidlig alder. Dels fordi talentet på det tidspunkt er billigere end færdigudviklede spillere, dels fordi man selv kan udvikle på talentet. Og sidst men ikke mindst fordi talentet med tre års uddannelse i en klub, mens spilleren er mellem 15 og 21 år, vil tælle hos den klub i forhold til “home grown”-reglerne i UEFA.

Og det er nok også årsagerne til, at flere store klubber lige nu kigger på en bare 15-årig målmand fra OB. Det og så selvfølgelig, at målmand Marcus Almstrup er rigtig dygtig trods sin unge alder.

Det er avisen B.T., der skriver, at målmand Marcus Almstrup lige nu er særdeles eftertragtet. Han har tidligere været til prøvetræning hos Red Bull Salzburg, og ifølge avisen er klubberne Bayern München og FC Barcelona interesserede. To af de største klubber i verden.

Jesper Hansen, sportsdirektør i OB, bekræfter gerne, at der er interesse for den 15-årige spiller, uden at han dog vil sige, hvor den interesse stammer fra.

– Ja. Vi har et kæmpetalent i Marcus Alstrup. Og der er mange af de store klubber, der allerede har et godt øje til ham, siger Jesper Hansen til B.T.

OB har fået keeperen på kontrakt, så klubberne må hoste op med en god pose penge, hvis de skal tage talentet væk fra Fyn.

I sommer solgte OB i øvrigt den 16-årige forsvarsspiller Gustav Grubbe til tyske RasenBallsport Leipzig.





LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Næste sæson skal vi i Europa

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?