OB’er på blokken i Barcelona og Bayern: Mange har et godt øje til ham

Superliga-klubben OB har en dygtig, ung målmand i truppen – så dygtig, at han er efterspurgt hos nogle af de største klubber i verden.



Det gælder for de største klubber i verden om at få fat på spillere i en tidlig alder. Dels fordi talentet på det tidspunkt er billigere end færdigudviklede spillere, dels fordi man selv kan udvikle på talentet. Og sidst men ikke mindst fordi talentet med tre års uddannelse i en klub, mens spilleren er mellem 15 og 21 år, vil tælle hos den klub i forhold til “home grown”-reglerne i UEFA.

Og det er nok også årsagerne til, at flere store klubber lige nu kigger på en bare 15-årig målmand fra OB. Det og så selvfølgelig, at målmand Marcus Almstrup er rigtig dygtig trods sin unge alder.

Det er avisen B.T., der skriver, at målmand Marcus Almstrup lige nu er særdeles eftertragtet. Han har tidligere været til prøvetræning hos Red Bull Salzburg, og ifølge avisen er klubberne Bayern München og FC Barcelona interesserede. To af de største klubber i verden.

Jesper Hansen, sportsdirektør i OB, bekræfter gerne, at der er interesse for den 15-årige spiller, uden at han dog vil sige, hvor den interesse stammer fra.

– Ja. Vi har et kæmpetalent i Marcus Alstrup. Og der er mange af de store klubber, der allerede har et godt øje til ham, siger Jesper Hansen til B.T.

OB har fået keeperen på kontrakt, så klubberne må hoste op med en god pose penge, hvis de skal tage talentet væk fra Fyn.

I sommer solgte OB i øvrigt den 16-årige forsvarsspiller Gustav Grubbe til tyske RasenBallsport Leipzig.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Elias Jelert færdig

AGF køber ham

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Bud på 1,12 milliard afvist

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”