Det gælder for de største klubber i verden om at få fat på spillere i en tidlig alder. Dels fordi talentet på det tidspunkt er billigere end færdigudviklede spillere, dels fordi man selv kan udvikle på talentet. Og sidst men ikke mindst fordi talentet med tre års uddannelse i en klub, mens spilleren er mellem 15 og 21 år, vil tælle hos den klub i forhold til “home grown”-reglerne i UEFA.
Og det er nok også årsagerne til, at flere store klubber lige nu kigger på en bare 15-årig målmand fra OB. Det og så selvfølgelig, at målmand Marcus Almstrup er rigtig dygtig trods sin unge alder.
Det er avisen B.T., der skriver, at målmand Marcus Almstrup lige nu er særdeles eftertragtet. Han har tidligere været til prøvetræning hos Red Bull Salzburg, og ifølge avisen er klubberne Bayern München og FC Barcelona interesserede. To af de største klubber i verden.
Jesper Hansen, sportsdirektør i OB, bekræfter gerne, at der er interesse for den 15-årige spiller, uden at han dog vil sige, hvor den interesse stammer fra.
– Ja. Vi har et kæmpetalent i Marcus Alstrup. Og der er mange af de store klubber, der allerede har et godt øje til ham, siger Jesper Hansen til B.T.
OB har fået keeperen på kontrakt, så klubberne må hoste op med en god pose penge, hvis de skal tage talentet væk fra Fyn.
I sommer solgte OB i øvrigt den 16-årige forsvarsspiller Gustav Grubbe til tyske RasenBallsport Leipzig.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Gratis adgang til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Smider Salah-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
