OB’er på blokken i Barcelona og Bayern: Mange har et godt øje til ham

Superliga-klubben OB har en dygtig, ung målmand i truppen – så dygtig, at han er efterspurgt hos nogle af de største klubber i verden.



Det gælder for de største klubber i verden om at få fat på spillere i en tidlig alder. Dels fordi talentet på det tidspunkt er billigere end færdigudviklede spillere, dels fordi man selv kan udvikle på talentet. Og sidst men ikke mindst fordi talentet med tre års uddannelse i en klub, mens spilleren er mellem 15 og 21 år, vil tælle hos den klub i forhold til “home grown”-reglerne i UEFA.

Og det er nok også årsagerne til, at flere store klubber lige nu kigger på en bare 15-årig målmand fra OB. Det og så selvfølgelig, at målmand Marcus Almstrup er rigtig dygtig trods sin unge alder.

Det er avisen B.T., der skriver, at målmand Marcus Almstrup lige nu er særdeles eftertragtet. Han har tidligere været til prøvetræning hos Red Bull Salzburg, og ifølge avisen er klubberne Bayern München og FC Barcelona interesserede. To af de største klubber i verden.

Jesper Hansen, sportsdirektør i OB, bekræfter gerne, at der er interesse for den 15-årige spiller, uden at han dog vil sige, hvor den interesse stammer fra.

– Ja. Vi har et kæmpetalent i Marcus Alstrup. Og der er mange af de store klubber, der allerede har et godt øje til ham, siger Jesper Hansen til B.T.

OB har fået keeperen på kontrakt, så klubberne må hoste op med en god pose penge, hvis de skal tage talentet væk fra Fyn.

I sommer solgte OB i øvrigt den 16-årige forsvarsspiller Gustav Grubbe til tyske RasenBallsport Leipzig.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

Arsenal er i Champions League-finalen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Bo Svensson med hård kritik

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på