Nogle folk med lidt for lange fingre har igen hærget Fremad Amager.
For godt et år siden fik FC Midtjylland-spillerne stjålet deres værdier i omklædningsrummet, da de gæstede Sundby Idrætspark i forbindelse med et opgør i DBU Pokalen, og nu meddeler Fremad Amager på klubbens Facebook-profil, at man har været ramt af to indbrud de seneste 14 dage.
Omklædningsrummet er blevet strippet for alt af værdi. Selv tomme flasker.
– Det er utroligt frustrerende, det er der slet ingen tvivl om. Foruden fodboldstøvler er der også blevet stjålet nogle tasker og sågar tomme flasker – hvad pokker vil de bruge dem til? Jeg synes, det er fuldstændig tåbeligt, og det er lidt en grotesk situation, siger Flemming Rosenkrantz, der er ejer og direktør i Fremad Amager, til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det er bekymrende. Det er der slet ingen grund til at lægge skjul på. Det er ikke sjovt for vores gæster, og det er ikke sjovt for os som hjemmehold. Hverken vi eller politiet ved, hvordan indbruddet sidste år mod FC Midtjylland skete, og det er bekymrende. Vi havde folk i mellemgangen ud til omklædningsrummet, men det var altså ikke nok.
Flemming Rosenkrantz anslår, at der er blevet stjålet for mellem 100.000 og 200.000 kroner, og det er især støvler, der er blevet hapset fra omklædningsrummet. Det sætter spillerne i noget af en kattepine – om tre dage venter nemlig et opgør mod OB i DBU Pokalen.
– Vi er sammen med Amager Sport i fuld gang med at finde nogle fodboldstøvler til på torsdag. Der er blevet stjålet 60-70 par, så vi har travlt. I princippet kan spillerne jo blive nødt til at spille i kondisko, men vi skal nok nå det til på torsdag – om vi så skal støvsuge hele landet, siger Fremad Amager-bossen.
Det er som nævnt kun et år siden, at FC Midtjylland blev plyndret i forbindelse med en udekamp mod Fremad Amager, og indbrud er tydeligvis stadig et stort problem på øen i Øresund. Man kan derfor godt forstå, hvis OB er bekymrede forud for klubbens visit på torsdag, men værterne fra Fremad Amager gør alt, hvad man kan for at forhindre, at en lignende episode som den mod FC Midtjylland gentager sig.
– Vi placerer en vagt inde i vores og i OB’s omklædningsrum, og her kommer han til at sidde hele kampen. Så kan vi næsten ikke gøre mere, lyder det fra Flemmeing Rosenkrantz, der endnu ikke har taget stilling til, om det skal være en permanent løsning på Sundby Idrætspark.
Fremad Amager er nummer otte i 1. division.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
OPTAKT
Brasilien – Marokko
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Chok – henter første VM-point nogensinde
