Store tyveriproblemer i Fremad Amager: En grotesk situation

Fremad Amager er hårdt plaget af indbrud, og samtlige spillere har fået stjålet deres fodboldstøvler. Om tre dage kommer OB på besøg.



Nogle folk med lidt for lange fingre har igen hærget Fremad Amager.

For godt et år siden fik FC Midtjylland-spillerne stjålet deres værdier i omklædningsrummet, da de gæstede Sundby Idrætspark i forbindelse med et opgør i DBU Pokalen, og nu meddeler Fremad Amager på klubbens Facebook-profil, at man har været ramt af to indbrud de seneste 14 dage.

Omklædningsrummet er blevet strippet for alt af værdi. Selv tomme flasker.

– Det er utroligt frustrerende, det er der slet ingen tvivl om. Foruden fodboldstøvler er der også blevet stjålet nogle tasker og sågar tomme flasker – hvad pokker vil de bruge dem til? Jeg synes, det er fuldstændig tåbeligt, og det er lidt en grotesk situation, siger Flemming Rosenkrantz, der er ejer og direktør i Fremad Amager, til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det er bekymrende. Det er der slet ingen grund til at lægge skjul på. Det er ikke sjovt for vores gæster, og det er ikke sjovt for os som hjemmehold. Hverken vi eller politiet ved, hvordan indbruddet sidste år mod FC Midtjylland skete, og det er bekymrende. Vi havde folk i mellemgangen ud til omklædningsrummet, men det var altså ikke nok.

Flemming Rosenkrantz anslår, at der er blevet stjålet for mellem 100.000 og 200.000 kroner, og det er især støvler, der er blevet hapset fra omklædningsrummet. Det sætter spillerne i noget af en kattepine – om tre dage venter nemlig et opgør mod OB i DBU Pokalen.

– Vi er sammen med Amager Sport i fuld gang med at finde nogle fodboldstøvler til på torsdag. Der er blevet stjålet 60-70 par, så vi har travlt. I princippet kan spillerne jo blive nødt til at spille i kondisko, men vi skal nok nå det til på torsdag – om vi så skal støvsuge hele landet, siger Fremad Amager-bossen.

Det er som nævnt kun et år siden, at FC Midtjylland blev plyndret i forbindelse med en udekamp mod Fremad Amager, og indbrud er tydeligvis stadig et stort problem på øen i Øresund. Man kan derfor godt forstå, hvis OB er bekymrede forud for klubbens visit på torsdag, men værterne fra Fremad Amager gør alt, hvad man kan for at forhindre, at en lignende episode som den mod FC Midtjylland gentager sig.

– Vi placerer en vagt inde i vores og i OB’s omklædningsrum, og her kommer han til at sidde hele kampen. Så kan vi næsten ikke gøre mere, lyder det fra Flemmeing Rosenkrantz, der endnu ikke har taget stilling til, om det skal være en permanent løsning på Sundby Idrætspark.

Fremad Amager er nummer otte i 1. division.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

I chok over Manchester United

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu er Dreyer historisk

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Skræmmende Chido Obi-scener

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Køber engelsk klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bo Henriksen lander TV-job

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

– Burde have lukket langt tidligere!

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

– Det vil jeg aldrig gøre!

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

631 millioner kroner

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Danmark åbner VM-jagt med sejr

‘Det er tæt på uforklarligt’

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

‘Han tisser isterninger’

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’