Store tyveriproblemer i Fremad Amager: En grotesk situation

Fremad Amager er hårdt plaget af indbrud, og samtlige spillere har fået stjålet deres fodboldstøvler. Om tre dage kommer OB på besøg.



Nogle folk med lidt for lange fingre har igen hærget Fremad Amager.

For godt et år siden fik FC Midtjylland-spillerne stjålet deres værdier i omklædningsrummet, da de gæstede Sundby Idrætspark i forbindelse med et opgør i DBU Pokalen, og nu meddeler Fremad Amager på klubbens Facebook-profil, at man har været ramt af to indbrud de seneste 14 dage.

Omklædningsrummet er blevet strippet for alt af værdi. Selv tomme flasker.

– Det er utroligt frustrerende, det er der slet ingen tvivl om. Foruden fodboldstøvler er der også blevet stjålet nogle tasker og sågar tomme flasker – hvad pokker vil de bruge dem til? Jeg synes, det er fuldstændig tåbeligt, og det er lidt en grotesk situation, siger Flemming Rosenkrantz, der er ejer og direktør i Fremad Amager, til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det er bekymrende. Det er der slet ingen grund til at lægge skjul på. Det er ikke sjovt for vores gæster, og det er ikke sjovt for os som hjemmehold. Hverken vi eller politiet ved, hvordan indbruddet sidste år mod FC Midtjylland skete, og det er bekymrende. Vi havde folk i mellemgangen ud til omklædningsrummet, men det var altså ikke nok.

Flemming Rosenkrantz anslår, at der er blevet stjålet for mellem 100.000 og 200.000 kroner, og det er især støvler, der er blevet hapset fra omklædningsrummet. Det sætter spillerne i noget af en kattepine – om tre dage venter nemlig et opgør mod OB i DBU Pokalen.

– Vi er sammen med Amager Sport i fuld gang med at finde nogle fodboldstøvler til på torsdag. Der er blevet stjålet 60-70 par, så vi har travlt. I princippet kan spillerne jo blive nødt til at spille i kondisko, men vi skal nok nå det til på torsdag – om vi så skal støvsuge hele landet, siger Fremad Amager-bossen.

Det er som nævnt kun et år siden, at FC Midtjylland blev plyndret i forbindelse med en udekamp mod Fremad Amager, og indbrud er tydeligvis stadig et stort problem på øen i Øresund. Man kan derfor godt forstå, hvis OB er bekymrede forud for klubbens visit på torsdag, men værterne fra Fremad Amager gør alt, hvad man kan for at forhindre, at en lignende episode som den mod FC Midtjylland gentager sig.

– Vi placerer en vagt inde i vores og i OB’s omklædningsrum, og her kommer han til at sidde hele kampen. Så kan vi næsten ikke gøre mere, lyder det fra Flemmeing Rosenkrantz, der endnu ikke har taget stilling til, om det skal være en permanent løsning på Sundby Idrætspark.

Fremad Amager er nummer otte i 1. division.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Chokpris på Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter kæmpe Superliga-flop

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Sønderjyske – OB

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Traditionsklub henter Stephen Odey

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

FC Fredericia – Silkeborg IF

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lamine Yamal med karrierens første

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Jubler over transfer: God dialog med FC København



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Vil gøre det onde ved Brøndby

‘Jeg hadede verden’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland