Store tyveriproblemer i Fremad Amager: En grotesk situation

Fremad Amager er hårdt plaget af indbrud, og samtlige spillere har fået stjålet deres fodboldstøvler. Om tre dage kommer OB på besøg.



Nogle folk med lidt for lange fingre har igen hærget Fremad Amager.

For godt et år siden fik FC Midtjylland-spillerne stjålet deres værdier i omklædningsrummet, da de gæstede Sundby Idrætspark i forbindelse med et opgør i DBU Pokalen, og nu meddeler Fremad Amager på klubbens Facebook-profil, at man har været ramt af to indbrud de seneste 14 dage.

Omklædningsrummet er blevet strippet for alt af værdi. Selv tomme flasker.

– Det er utroligt frustrerende, det er der slet ingen tvivl om. Foruden fodboldstøvler er der også blevet stjålet nogle tasker og sågar tomme flasker – hvad pokker vil de bruge dem til? Jeg synes, det er fuldstændig tåbeligt, og det er lidt en grotesk situation, siger Flemming Rosenkrantz, der er ejer og direktør i Fremad Amager, til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det er bekymrende. Det er der slet ingen grund til at lægge skjul på. Det er ikke sjovt for vores gæster, og det er ikke sjovt for os som hjemmehold. Hverken vi eller politiet ved, hvordan indbruddet sidste år mod FC Midtjylland skete, og det er bekymrende. Vi havde folk i mellemgangen ud til omklædningsrummet, men det var altså ikke nok.

Flemming Rosenkrantz anslår, at der er blevet stjålet for mellem 100.000 og 200.000 kroner, og det er især støvler, der er blevet hapset fra omklædningsrummet. Det sætter spillerne i noget af en kattepine – om tre dage venter nemlig et opgør mod OB i DBU Pokalen.

– Vi er sammen med Amager Sport i fuld gang med at finde nogle fodboldstøvler til på torsdag. Der er blevet stjålet 60-70 par, så vi har travlt. I princippet kan spillerne jo blive nødt til at spille i kondisko, men vi skal nok nå det til på torsdag – om vi så skal støvsuge hele landet, siger Fremad Amager-bossen.

Det er som nævnt kun et år siden, at FC Midtjylland blev plyndret i forbindelse med en udekamp mod Fremad Amager, og indbrud er tydeligvis stadig et stort problem på øen i Øresund. Man kan derfor godt forstå, hvis OB er bekymrede forud for klubbens visit på torsdag, men værterne fra Fremad Amager gør alt, hvad man kan for at forhindre, at en lignende episode som den mod FC Midtjylland gentager sig.

– Vi placerer en vagt inde i vores og i OB’s omklædningsrum, og her kommer han til at sidde hele kampen. Så kan vi næsten ikke gøre mere, lyder det fra Flemmeing Rosenkrantz, der endnu ikke har taget stilling til, om det skal være en permanent løsning på Sundby Idrætspark.

Fremad Amager er nummer otte i 1. division.







LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Cooper gav hård og ærlig besked

Afslører dialog med Niels Frederiksen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Barcelona klager til UEFA

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

AGF snubler i guldkampen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Legende i stor kritik af Brøndby IF

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Hård kritik af FCM-profil

Nu er han tilbage for Brøndby

Liverpool – Fulham

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Mål i Milano

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

AGF – FC Nordsjælland

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring