Store tyveriproblemer i Fremad Amager: En grotesk situation

Fremad Amager er hårdt plaget af indbrud, og samtlige spillere har fået stjålet deres fodboldstøvler. Om tre dage kommer OB på besøg.



Nogle folk med lidt for lange fingre har igen hærget Fremad Amager.

For godt et år siden fik FC Midtjylland-spillerne stjålet deres værdier i omklædningsrummet, da de gæstede Sundby Idrætspark i forbindelse med et opgør i DBU Pokalen, og nu meddeler Fremad Amager på klubbens Facebook-profil, at man har været ramt af to indbrud de seneste 14 dage.

Omklædningsrummet er blevet strippet for alt af værdi. Selv tomme flasker.

– Det er utroligt frustrerende, det er der slet ingen tvivl om. Foruden fodboldstøvler er der også blevet stjålet nogle tasker og sågar tomme flasker – hvad pokker vil de bruge dem til? Jeg synes, det er fuldstændig tåbeligt, og det er lidt en grotesk situation, siger Flemming Rosenkrantz, der er ejer og direktør i Fremad Amager, til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det er bekymrende. Det er der slet ingen grund til at lægge skjul på. Det er ikke sjovt for vores gæster, og det er ikke sjovt for os som hjemmehold. Hverken vi eller politiet ved, hvordan indbruddet sidste år mod FC Midtjylland skete, og det er bekymrende. Vi havde folk i mellemgangen ud til omklædningsrummet, men det var altså ikke nok.

Flemming Rosenkrantz anslår, at der er blevet stjålet for mellem 100.000 og 200.000 kroner, og det er især støvler, der er blevet hapset fra omklædningsrummet. Det sætter spillerne i noget af en kattepine – om tre dage venter nemlig et opgør mod OB i DBU Pokalen.

– Vi er sammen med Amager Sport i fuld gang med at finde nogle fodboldstøvler til på torsdag. Der er blevet stjålet 60-70 par, så vi har travlt. I princippet kan spillerne jo blive nødt til at spille i kondisko, men vi skal nok nå det til på torsdag – om vi så skal støvsuge hele landet, siger Fremad Amager-bossen.

Det er som nævnt kun et år siden, at FC Midtjylland blev plyndret i forbindelse med en udekamp mod Fremad Amager, og indbrud er tydeligvis stadig et stort problem på øen i Øresund. Man kan derfor godt forstå, hvis OB er bekymrede forud for klubbens visit på torsdag, men værterne fra Fremad Amager gør alt, hvad man kan for at forhindre, at en lignende episode som den mod FC Midtjylland gentager sig.

– Vi placerer en vagt inde i vores og i OB’s omklædningsrum, og her kommer han til at sidde hele kampen. Så kan vi næsten ikke gøre mere, lyder det fra Flemmeing Rosenkrantz, der endnu ikke har taget stilling til, om det skal være en permanent løsning på Sundby Idrætspark.

Fremad Amager er nummer otte i 1. division.





Det kommer formentlig til at ske




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Morten Bruun med dyster spådom



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over ny Brøndby-chef

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Håber på FC København-exit

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Benhård Brian Riemer-melding

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

I svime over Morten Hjulmand

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Enorme Superliga-talenter udtaget

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’