Storinvestor har kig på danske klubber

Flere udenlandske klubinvestorer ser lige nu på Danmark, og en af dem er en af fodboldbranchens mest kendte aktører med en gigantisk Premier League-investering under opsejling.



En lang række danske klubber er i de seneste år blevet helt eller delvist opkøbt af udenlandske investorer, og flere kan være på vej.

Tipsbladet kunne i slutningen af 2023 fortælle om bred interesse for Lyngby Boldklub, herunder at Club Brugge havde kigget på den nuværende Superliga-klub.

Tidligere har flere andre store udenlandske klubber og investorer også haft kig på Lyngby, men Lyngby er ikke den eneste klub, der på rygteplan sættes i forbindelse med handler i disse år.

Ejerkredsen i Randers FC har ret tydeligt, og i flere omgange, signaleret, at man er åben for opkøb, og Vejle Boldklub er åbenlyst også på markedet, hvilket man nemt kan overse i al balladen om Caglar Senyüreks kaotiske forsøg på at købe klubben i december og januar.

AC Horsens røg af markedet i efteråret til amerikanske Carlsle Capital Corporation, og andre klubber i Jylland er mere diskret ifølge Tipsbladets oplysninger også muligheder, om end ikke så åbenlyst som VB og Randers.

Men også i København er der jævnligt spekulationer, og henvendelser, omkring FC København og Parken, ligesom flere klubber i 1. Division også har eller er åbne for udenlandsk investering.

Flere udenlandske topklubber har ifølge Tipsbladets oplysninger haft kig på danske samarbejdsklubber i de seneste år, men i disse måneder skal en specifik udenlandsk klubinvestor også gøre sig alvorlige tanker om dansk fodbold.

Det er 777 Partners, der ifølge Tipsbladets kilder har haft samtaler omkring det danske marked og investering i en dansk klub.

234366

Joshua Wander (i midten med kasket), der står i spidsen for 777 Partners, til en Everton-kamp tidligere i år.

777 Partners er en amerikansk baseret investeringsfond med amerikanske Joshua Wander i front.

777 ejer Genoa, Standard Liège, Vasco Da Gama, Red Star FC og har en central rolle i Hertha Berlin. 

Selskabet har også aktieposter på 15-20 procent i Sevilla og Melbourne Victory, og man har kommercielle aftaler i flere sydamerikanske ligaer.

Den helt store handel for 777 Partners er Everton, hvor man sidste efterår blev enig med Farhad Moshiri om et køb i milliardklassen.

Premier League har dog ikke godkendt den handel endnu, og 777 forfølges af historier om betalingsproblemer og søgsmål i luftfartsbranchen, hvor selskabet også har store investeringer.

I en historie tidligere i denne måned fortalte Sky Sports, at 777 Partners allerede har lånt Everton et betydeligt millionbeløb til driften, og at 777 Partners planlægger at hjælpe Evertons store og særdeles dyre stadionprojekt i mål.

Multiklub-ejerskaber er et af de mest debatterede emner i fodbold i disse år – læs Tipsbladets store historie om, hvordan multiklub-ejerskaber påvirker transfermarkedet. 







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona