En lang række danske klubber er i de seneste år blevet helt eller delvist opkøbt af udenlandske investorer, og flere kan være på vej.
Tipsbladet kunne i slutningen af 2023 fortælle om bred interesse for Lyngby Boldklub, herunder at Club Brugge havde kigget på den nuværende Superliga-klub.
Tidligere har flere andre store udenlandske klubber og investorer også haft kig på Lyngby, men Lyngby er ikke den eneste klub, der på rygteplan sættes i forbindelse med handler i disse år.
Ejerkredsen i Randers FC har ret tydeligt, og i flere omgange, signaleret, at man er åben for opkøb, og Vejle Boldklub er åbenlyst også på markedet, hvilket man nemt kan overse i al balladen om Caglar Senyüreks kaotiske forsøg på at købe klubben i december og januar.
AC Horsens røg af markedet i efteråret til amerikanske Carlsle Capital Corporation, og andre klubber i Jylland er mere diskret ifølge Tipsbladets oplysninger også muligheder, om end ikke så åbenlyst som VB og Randers.
Men også i København er der jævnligt spekulationer, og henvendelser, omkring FC København og Parken, ligesom flere klubber i 1. Division også har eller er åbne for udenlandsk investering.
Flere udenlandske topklubber har ifølge Tipsbladets oplysninger haft kig på danske samarbejdsklubber i de seneste år, men i disse måneder skal en specifik udenlandsk klubinvestor også gøre sig alvorlige tanker om dansk fodbold.
Det er 777 Partners, der ifølge Tipsbladets kilder har haft samtaler omkring det danske marked og investering i en dansk klub.

Joshua Wander (i midten med kasket), der står i spidsen for 777 Partners, til en Everton-kamp tidligere i år.
777 Partners er en amerikansk baseret investeringsfond med amerikanske Joshua Wander i front.
777 ejer Genoa, Standard Liège, Vasco Da Gama, Red Star FC og har en central rolle i Hertha Berlin.
Selskabet har også aktieposter på 15-20 procent i Sevilla og Melbourne Victory, og man har kommercielle aftaler i flere sydamerikanske ligaer.
Den helt store handel for 777 Partners er Everton, hvor man sidste efterår blev enig med Farhad Moshiri om et køb i milliardklassen.
Premier League har dog ikke godkendt den handel endnu, og 777 forfølges af historier om betalingsproblemer og søgsmål i luftfartsbranchen, hvor selskabet også har store investeringer.
I en historie tidligere i denne måned fortalte Sky Sports, at 777 Partners allerede har lånt Everton et betydeligt millionbeløb til driften, og at 777 Partners planlægger at hjælpe Evertons store og særdeles dyre stadionprojekt i mål.
Multiklub-ejerskaber er et af de mest debatterede emner i fodbold i disse år – læs Tipsbladets store historie om, hvordan multiklub-ejerskaber påvirker transfermarkedet.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Forlænger med to Superliga-talenter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
City-ejer sælger klub
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
LIGE NU