Storinvestor har kig på danske klubber

Flere udenlandske klubinvestorer ser lige nu på Danmark, og en af dem er en af fodboldbranchens mest kendte aktører med en gigantisk Premier League-investering under opsejling.



En lang række danske klubber er i de seneste år blevet helt eller delvist opkøbt af udenlandske investorer, og flere kan være på vej.

Tipsbladet kunne i slutningen af 2023 fortælle om bred interesse for Lyngby Boldklub, herunder at Club Brugge havde kigget på den nuværende Superliga-klub.

Tidligere har flere andre store udenlandske klubber og investorer også haft kig på Lyngby, men Lyngby er ikke den eneste klub, der på rygteplan sættes i forbindelse med handler i disse år.

Ejerkredsen i Randers FC har ret tydeligt, og i flere omgange, signaleret, at man er åben for opkøb, og Vejle Boldklub er åbenlyst også på markedet, hvilket man nemt kan overse i al balladen om Caglar Senyüreks kaotiske forsøg på at købe klubben i december og januar.

AC Horsens røg af markedet i efteråret til amerikanske Carlsle Capital Corporation, og andre klubber i Jylland er mere diskret ifølge Tipsbladets oplysninger også muligheder, om end ikke så åbenlyst som VB og Randers.

Men også i København er der jævnligt spekulationer, og henvendelser, omkring FC København og Parken, ligesom flere klubber i 1. Division også har eller er åbne for udenlandsk investering.

Flere udenlandske topklubber har ifølge Tipsbladets oplysninger haft kig på danske samarbejdsklubber i de seneste år, men i disse måneder skal en specifik udenlandsk klubinvestor også gøre sig alvorlige tanker om dansk fodbold.

Det er 777 Partners, der ifølge Tipsbladets kilder har haft samtaler omkring det danske marked og investering i en dansk klub.

234366

Joshua Wander (i midten med kasket), der står i spidsen for 777 Partners, til en Everton-kamp tidligere i år.

777 Partners er en amerikansk baseret investeringsfond med amerikanske Joshua Wander i front.

777 ejer Genoa, Standard Liège, Vasco Da Gama, Red Star FC og har en central rolle i Hertha Berlin. 

Selskabet har også aktieposter på 15-20 procent i Sevilla og Melbourne Victory, og man har kommercielle aftaler i flere sydamerikanske ligaer.

Den helt store handel for 777 Partners er Everton, hvor man sidste efterår blev enig med Farhad Moshiri om et køb i milliardklassen.

Premier League har dog ikke godkendt den handel endnu, og 777 forfølges af historier om betalingsproblemer og søgsmål i luftfartsbranchen, hvor selskabet også har store investeringer.

I en historie tidligere i denne måned fortalte Sky Sports, at 777 Partners allerede har lånt Everton et betydeligt millionbeløb til driften, og at 777 Partners planlægger at hjælpe Evertons store og særdeles dyre stadionprojekt i mål.

Multiklub-ejerskaber er et af de mest debatterede emner i fodbold i disse år – læs Tipsbladets store historie om, hvordan multiklub-ejerskaber påvirker transfermarkedet. 





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Giver to spillere livstidskarantæne

FC København skriver kontrakt med juvel

AGF tager pis på FC Midtjylland

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Brian Riemer giver klar besked

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Mileta Rajovic i stor optur

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Vil have ham væk fra FC København

Real Madrid – Manchester City

23 røde kort i vanvidskamp

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Han har måske været lagt lidt på is

Alpha retter hård kritik

Froholdt på tavlen i storkamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Han er Eriksen og co’s nye træner

Melder om voldsom magtkamp i FC København

I chok: Har aldrig set lignende

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’