En lang række danske klubber er i de seneste år blevet helt eller delvist opkøbt af udenlandske investorer, og flere kan være på vej.
Tipsbladet kunne i slutningen af 2023 fortælle om bred interesse for Lyngby Boldklub, herunder at Club Brugge havde kigget på den nuværende Superliga-klub.
Tidligere har flere andre store udenlandske klubber og investorer også haft kig på Lyngby, men Lyngby er ikke den eneste klub, der på rygteplan sættes i forbindelse med handler i disse år.
Ejerkredsen i Randers FC har ret tydeligt, og i flere omgange, signaleret, at man er åben for opkøb, og Vejle Boldklub er åbenlyst også på markedet, hvilket man nemt kan overse i al balladen om Caglar Senyüreks kaotiske forsøg på at købe klubben i december og januar.
AC Horsens røg af markedet i efteråret til amerikanske Carlsle Capital Corporation, og andre klubber i Jylland er mere diskret ifølge Tipsbladets oplysninger også muligheder, om end ikke så åbenlyst som VB og Randers.
Men også i København er der jævnligt spekulationer, og henvendelser, omkring FC København og Parken, ligesom flere klubber i 1. Division også har eller er åbne for udenlandsk investering.
Flere udenlandske topklubber har ifølge Tipsbladets oplysninger haft kig på danske samarbejdsklubber i de seneste år, men i disse måneder skal en specifik udenlandsk klubinvestor også gøre sig alvorlige tanker om dansk fodbold.
Det er 777 Partners, der ifølge Tipsbladets kilder har haft samtaler omkring det danske marked og investering i en dansk klub.

Joshua Wander (i midten med kasket), der står i spidsen for 777 Partners, til en Everton-kamp tidligere i år.
777 Partners er en amerikansk baseret investeringsfond med amerikanske Joshua Wander i front.
777 ejer Genoa, Standard Liège, Vasco Da Gama, Red Star FC og har en central rolle i Hertha Berlin.
Selskabet har også aktieposter på 15-20 procent i Sevilla og Melbourne Victory, og man har kommercielle aftaler i flere sydamerikanske ligaer.
Den helt store handel for 777 Partners er Everton, hvor man sidste efterår blev enig med Farhad Moshiri om et køb i milliardklassen.
Premier League har dog ikke godkendt den handel endnu, og 777 forfølges af historier om betalingsproblemer og søgsmål i luftfartsbranchen, hvor selskabet også har store investeringer.
I en historie tidligere i denne måned fortalte Sky Sports, at 777 Partners allerede har lånt Everton et betydeligt millionbeløb til driften, og at 777 Partners planlægger at hjælpe Evertons store og særdeles dyre stadionprojekt i mål.
Multiklub-ejerskaber er et af de mest debatterede emner i fodbold i disse år – læs Tipsbladets store historie om, hvordan multiklub-ejerskaber påvirker transfermarkedet.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
Brøndby henter Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
HELT VILDT