Storklub byder millionbeløb på Tochi Chukwuani
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Superliga

Storklub byder millionbeløb på Tochi Chukwuani

Tipsbladet kan nu afsløre, hvor mange millioner der er budt på Lyngbys Tochi Chukwuani.

Den tyrkiske storklub Trabzonspor ønsker at gå på rov i Superliga-klubben Lyngby BK, hvor de har udset sig midtbanespilleren Tochi Chukwuani.

BT kunne tirsdag i deres transferpodcast fortælle, at Trabzonspor har lagt et bud på Tochi Chukwuani, men nu kan Tipsbladet afsløre buddets størrelse.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Trabzonspor tilbudt i omegnen af 5,5 millioner kroner for Tochi Chukwuani. Dertil kommer bonusser, der potentielt kan føje yderligere et millionbeløb til handlen, hvis de alle aktiveres.

Tochi Chukwuani har blot et år tilbage af aftalen med Lyngby BK, og derfor kan det give mening for klubben at sende midtbanespilleren videre for at sikre sig en pose penge for ham. Ellers kan de risikere, at han forlader dem på en fri transfer til næste sommer.

Omvendt er det ikke fuldstændig sikkert, at den tidligere FC Nordsjælland-spiller selv er indstillet på at tage til Trabzonspor, der i forrige sæson vandt det tyrkiske mesterskab og kæmpede mod FC København om pladsen i Champions League-gruppespillet.

Trabzonspor har tidligere haft udfordringer med at udbetale løn til klubbens spillere, hvilket Jens Stryger Larsen blandt andet har fortalt om, og det kan spille ind i midtbanespillerens overvejelser.

Tochi Chukwuani var i FC Nordsjælland-dagene udråbt til at blive det næste store produkt af klubbens akademi, men det er først nu i Lyngby, at midtbanemotoren er ved at vise nogle af de kvaliteter, der fik ham på alles læber for år tilbage.

Han var en af nøglespillerne på det Lyngby-mandskab, der i sidste sæson sensationelt sikrede sig overlevelse. Tochi Chukwuani spillede 23 kampe og scorede et enkelt mål.

Lørdag begyndte den nye sæson med Tochi Chukwuani fra start, og her viste han igen gode takter, da man var tæt på at overrumple FC København.