Storklub byder millionbeløb på Tochi Chukwuani

Tipsbladet kan nu afsløre, hvor mange millioner der er budt på Lyngbys Tochi Chukwuani.



Den tyrkiske storklub Trabzonspor ønsker at gå på rov i Superliga-klubben Lyngby BK, hvor de har udset sig midtbanespilleren Tochi Chukwuani.

BT kunne tirsdag i deres transferpodcast fortælle, at Trabzonspor har lagt et bud på Tochi Chukwuani, men nu kan Tipsbladet afsløre buddets størrelse.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Trabzonspor tilbudt i omegnen af 5,5 millioner kroner for Tochi Chukwuani. Dertil kommer bonusser, der potentielt kan føje yderligere et millionbeløb til handlen, hvis de alle aktiveres.

Tochi Chukwuani har blot et år tilbage af aftalen med Lyngby BK, og derfor kan det give mening for klubben at sende midtbanespilleren videre for at sikre sig en pose penge for ham. Ellers kan de risikere, at han forlader dem på en fri transfer til næste sommer.

Omvendt er det ikke fuldstændig sikkert, at den tidligere FC Nordsjælland-spiller selv er indstillet på at tage til Trabzonspor, der i forrige sæson vandt det tyrkiske mesterskab og kæmpede mod FC København om pladsen i Champions League-gruppespillet.

Trabzonspor har tidligere haft udfordringer med at udbetale løn til klubbens spillere, hvilket Jens Stryger Larsen blandt andet har fortalt om, og det kan spille ind i midtbanespillerens overvejelser.

Tochi Chukwuani var i FC Nordsjælland-dagene udråbt til at blive det næste store produkt af klubbens akademi, men det er først nu i Lyngby, at midtbanemotoren er ved at vise nogle af de kvaliteter, der fik ham på alles læber for år tilbage.

Han var en af nøglespillerne på det Lyngby-mandskab, der i sidste sæson sensationelt sikrede sig overlevelse. Tochi Chukwuani spillede 23 kampe og scorede et enkelt mål.

Lørdag begyndte den nye sæson med Tochi Chukwuani fra start, og her viste han igen gode takter, da man var tæt på at overrumple FC København.







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

TransferLIVE: Mourinho vil have City-ikon

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ståle revser Skotland

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’