FC Midtjylland skuffede voldsomt i seneste Superliga-sæson, hvor man glippede Top 6 og kun kvalificerede sig til Europa via syvendepladsen i nedrykningsspillet og en knockout-kamp ude mod Viborg FF.
Men når det kommer til at sælge spillere, ligger FC Midtjylland stadig lunt i Superligaen med adskillige store salg i de seneste transfervinduer.
Det har sikret et plus i årsregnskaberne og en evne til at betale toplønninger og store transfers for nye spillere, ikke mindst denne sommer, selvom omsætningen på sponsorater og kampdage ikke er den samme som hos eksempelvis den store konkurrent FC København.
Og i den nuværende FC Midtjylland-trup tiltrækker flere spillere sig interesse.
Hvem der holdes øje med behøver besøgende scouts, direktører og agenter ikke at redegøre for, men det er tydeligt, at FC Midtjylland forsøger at få Gustav Isaksen solgt i en så god handel som muligt, hvilket betyder et godt stykke over 100 millioner kroner.
Om det lykkes i de sidste seks uger af transfervinduet skal være usagt, men interesse for FCM-spillere er der i hvert fald.
Således er klubber som Olympique Lyon, Rennes, Ajax og FC Köln blandt gæsterne til fredagens premierekamp i Superligaen mellem FCM og oprykkerne Hvidovre IF.
Ifølge Tipsbladets oplysninger skal City Football Group, der ejer blandt andre Manchester City og den italienske klub Palermo såvel som et væld af andre klubber på adskillige kontinenter, også være til stede til fredagens kamp.
Ud over Gustav Isaksen har også den tidligere Red Bull-spiller, Emiliano Martínez fra Uruguay med fortid i Red Bull Bragantino, tiltrukket sig interesse fra større udenlandske klubber her i 2023.
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
Klar besked om AGF
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’