FC Midtjylland skuffede voldsomt i seneste Superliga-sæson, hvor man glippede Top 6 og kun kvalificerede sig til Europa via syvendepladsen i nedrykningsspillet og en knockout-kamp ude mod Viborg FF.
Men når det kommer til at sælge spillere, ligger FC Midtjylland stadig lunt i Superligaen med adskillige store salg i de seneste transfervinduer.
Det har sikret et plus i årsregnskaberne og en evne til at betale toplønninger og store transfers for nye spillere, ikke mindst denne sommer, selvom omsætningen på sponsorater og kampdage ikke er den samme som hos eksempelvis den store konkurrent FC København.
Og i den nuværende FC Midtjylland-trup tiltrækker flere spillere sig interesse.
Hvem der holdes øje med behøver besøgende scouts, direktører og agenter ikke at redegøre for, men det er tydeligt, at FC Midtjylland forsøger at få Gustav Isaksen solgt i en så god handel som muligt, hvilket betyder et godt stykke over 100 millioner kroner.
Om det lykkes i de sidste seks uger af transfervinduet skal være usagt, men interesse for FCM-spillere er der i hvert fald.
Således er klubber som Olympique Lyon, Rennes, Ajax og FC Köln blandt gæsterne til fredagens premierekamp i Superligaen mellem FCM og oprykkerne Hvidovre IF.
Ifølge Tipsbladets oplysninger skal City Football Group, der ejer blandt andre Manchester City og den italienske klub Palermo såvel som et væld af andre klubber på adskillige kontinenter, også være til stede til fredagens kamp.
Ud over Gustav Isaksen har også den tidligere Red Bull-spiller, Emiliano Martínez fra Uruguay med fortid i Red Bull Bragantino, tiltrukket sig interesse fra større udenlandske klubber her i 2023.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
NYHEDER