Storklubber er på plads: Bud efter FCM-stjerner?

Der er adskillige store europæiske klubber på stadion, når FC Midtjylland og Hvidovre IF klokken 19 indleder Superliga-sæsonen.



FC Midtjylland skuffede voldsomt i seneste Superliga-sæson, hvor man glippede Top 6 og kun kvalificerede sig til Europa via syvendepladsen i nedrykningsspillet og en knockout-kamp ude mod Viborg FF.

Men når det kommer til at sælge spillere, ligger FC Midtjylland stadig lunt i Superligaen med adskillige store salg i de seneste transfervinduer.

Det har sikret et plus i årsregnskaberne og en evne til at betale toplønninger og store transfers for nye spillere, ikke mindst denne sommer, selvom omsætningen på sponsorater og kampdage ikke er den samme som hos eksempelvis den store konkurrent FC København.

Og i den nuværende FC Midtjylland-trup tiltrækker flere spillere sig interesse.

Hvem der holdes øje med behøver besøgende scouts, direktører og agenter ikke at redegøre for, men det er tydeligt, at FC Midtjylland forsøger at få Gustav Isaksen solgt i en så god handel som muligt, hvilket betyder et godt stykke over 100 millioner kroner.

Om det lykkes i de sidste seks uger af transfervinduet skal være usagt, men interesse for FCM-spillere er der i hvert fald.

Således er klubber som Olympique Lyon, Rennes, Ajax og FC Köln blandt gæsterne til fredagens premierekamp i Superligaen mellem FCM og oprykkerne Hvidovre IF.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skal City Football Group, der ejer blandt andre Manchester City og den italienske klub Palermo såvel som et væld af andre klubber på adskillige kontinenter, også være til stede til fredagens kamp.

Ud over Gustav Isaksen har også den tidligere Red Bull-spiller, Emiliano Martínez fra Uruguay med fortid i Red Bull Bragantino, tiltrukket sig interesse fra større udenlandske klubber her i 2023.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Chokskifte på vej?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tunesien – Holland

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Skotland – Brasilien

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Marokko – Haiti

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK