Storklubber så på profil: – Rigtig fin kamp

Der var igen i dag massivt opbud af talentspejdere og klubfolk på MCH Arena, og de fik interessante noter med hjem på flere spillere, ikke mindst hos sejrende FC Midtjylland.



HERNING (Tipsbladet): Der var repræsentanter fra alle Top 5-ligaer til Superliga-guldkampen søndag aften i Herning mellem FC Midtjylland og FC København.

Hos gæsterne fik Mohamed Elyounoussi især efter pausen og til sin ærgerlige skade vist, hvorfor han har spillet Premier League-fodbold og nok sagtens kunne gøre det igen.

Og så var flere af de unge FC Midtjylland-profiler i dag i fokus med mål af Mikel Gogorza og Ousmane Diao, mens angrebsprofilen Adam Buksa scorede to mål, det første med assistance i opspillet fra Gogorza og det andet på et straffespark begået mod Darío Osorio.

Og det så godt ud i dag, mente cheftræner Thomas Thomasberg, efter nogle kampe, hvor FCM havde haft svært ved at udnytte chancerne.

– Når man har så sindssygt dygtige spillere, så har man også sindssygt høje forventninger til dem, fordi det er nogle af dem, som kan være med til at afgøre kampe, siger Thomas Thomasberg, da Tipsbladet efter kampen spørger ham ind til Darío Osorios 90 minutter.

Læs også Tipsbladets store interview med Darío Osorio her

Chileneren fik skabt en stor chance til Oliver Sørensen og snuppede flere gange bolden fra FCK’erne med sit lynhurtige antrit, og cheftræner Thomasberg, der også talte om de høje forventninger i et interview med Tipsbladet tidligere på ugen, var glad for det bidrag, den 21-årige sydamerikaner leverede.

– Han trækker et straffespark. Jeg synes faktisk, at han er lidt uheldig, for man må sige, at de bliver overrasket en to-tre gange over den prestempo, han har, hvor han har nogle erobringer, hvor det er lidt uheldigt, at han ikke kommer ud af det med lidt mere end det.

– Jeg synes stadigvæk, at han spillede en rigtig fin kamp, og ligesom ham og Mikel i den anden side gav FCK nogle udfordringer at håndtere, siger Thomas Thomasberg.

– Så var det også positivt igen for Buksa, efter han havde siddet udenfor nogle kampe. Det har han ikke været den, der har været allermest glad for. Og sidste gang fik han brændt en stor chance til sidst, og så i dag putter han to ind. Og det var selvfølgelig dejligt at se også, at han både scorede, men også var aktiv i noget af det andet, jeg synes, de havde svært ved at håndtere, siger Thomas Thomasberg.

FCM satsede på Superliga-førstepladsen

Darío Osorio er en af flere FCM-spillere, der følges tæt af udenlandske klubber, og det bliver Franculino også.

Han blev i slutfasen smidt på banen, få minutter efter FC København havde udlignet til 2-2, og Thomasberg var glad for det, spillerne, herunder indskifterne, kom med, da FCM skulle jagte en sejr til sidst.

– Jeg vil skifte ind, fordi vi skal vinde kampen. Havde der stået 2-0, så havde jeg ikke foretaget den udskiftning, siger FCM-cheftræneren om indskiftningen af Franculino, der havde døjet med sygdom op til kampen.

– Jeg synes jo stadigvæk, det er et par mål, vi bør kunne gøre en lille smule mere ved, siger FCM-cheftræneren om FCK’s to scoringer.

– Derfor er det selvfølgelig ekstra tilfredsstillende, at vi formår at få dem angrebet igen og også fik udbytte af det.

– Det havde selvfølgelig været en hård medfart, hvis man er oppe 2-0 på hjemmebane og smider det til din direkte konkurrent. Så sådan bagefter, selvom det ikke er fordi, at jeg ønsker, at de skulle komme tilbage, så blev det jo en rigtig god oplevelse med, at man egentlig formår to gange at komme ud af nogle perioder rigtig godt, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland har nu to kampe mod FC Nordsjælland, da klubberne i Top 6 møder samme rival ude og hjemme de næste to runder.

AGF skal i Parken til FC København og omvendt, mens Brøndby IF og Randers lukker leddet i næste uge – Brøndby møder FC Nordsjælland i morgen.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Tidligere FCK-talent skifter

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Alexander Lind revser Superliga-profil

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Cooper afslører: Han starter inde

Man Utd-stjerne hylder Amorim

OB – FC København

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Stort slag for FC København

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Høgh hyldes af UEFA

– Pinligt for rigtig mange at se

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Tottenham Hotspur – Arsenal

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

OB straffer angriber

– Stemningen i FCK er håbløs!

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos