Storklubber scouter profiler til Superliga-brag

Der er prominent besøg på MCH Arena til lørdagens topkamp mellem FC Midtjylland og FC København.



HERNING (Tipsbladet): Kunne et stykke med Elias Achouri friste?

En løbemaskine a la ægte FC Midtjylland i form af Oliver Sørensen?

En gudsbenådet sydamerikansk hurtigløber, tekniker og sparkefod i én og samme pakke ved navn Darío Osorio?

Og hvordan er det nu lige, de to Superliga-tophold egentlig spiller efter deres transfers den forgangne sommer?

Det kan være nogle, men bestemt ikke alle, spørgsmål, talentspejdere og klubfolk til lørdagens topkamp i Herning søger svar på.

Og det er store klubber, der er til stede i Superligaens topkamp.

Der er et par vanlige ansigter i form af City Football Group og Bologna, der regelmæssigt har været rundt til Superliga-kampe i Danmark.

Men også Sevilla, deres lokalrivaler fra Betis, Union Berlin, Wolfsburg og FC Midtjyllands kommende Europa-modstander Eintracht Frankfurt er ifølge Tipsbladets oplysninger til stede.

Fra England har Aston Villa meldt deres ankomst, og dertil kommer et væld af agenter fra ind- og udland.

Den observante læser vil bemærke, at det ikke er mere end to uger siden, transfervinduet lukkede i Superligaen såvel som de store europæiske ligaer, og at observatørerne derfor er for sent ude.

Men store klubber i udlandet, og såmænd også de fleste Superliga-klubber, er for længst i gang med at se på behovene for 2025, både vinter-vinduet og til næste sommer, og med en række interessante spillere hos hjemmeholdet og hos gæsterne FC København er dette opgør muligvis det største highlight i Skandinavien i september måned.

FC Midtjylland har to somre i træk holdt sammen på de største og mest salgbare profiler på nær Gustav Isaksen, der langt om længe kom afsted i august 2023, hvor Lazio betalte over 100 millioner kroner for den hurtige gennembrudsspiller.

FC København har skiftet enormt meget ud i truppen i sommeren 2024 men har stadig profiler, FC København med stor sandsynlighed vil få tilbud på i 2025, uanset om københavnerne suser tilbage på førstepladsen eller får endnu en lang og tæt sæson i topdyst med FC Midtjylland, Brøndby IF og andre bejlere.







LIVE

LIVE: ‘Det var tortur!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson svært utilfreds

Atletico Madrid – Arsenal

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Har aldrig set lignende