HERNING (Tipsbladet): Kunne et stykke med Elias Achouri friste?
En løbemaskine a la ægte FC Midtjylland i form af Oliver Sørensen?
En gudsbenådet sydamerikansk hurtigløber, tekniker og sparkefod i én og samme pakke ved navn Darío Osorio?
Og hvordan er det nu lige, de to Superliga-tophold egentlig spiller efter deres transfers den forgangne sommer?
Det kan være nogle, men bestemt ikke alle, spørgsmål, talentspejdere og klubfolk til lørdagens topkamp i Herning søger svar på.
Og det er store klubber, der er til stede i Superligaens topkamp.
Der er et par vanlige ansigter i form af City Football Group og Bologna, der regelmæssigt har været rundt til Superliga-kampe i Danmark.
Men også Sevilla, deres lokalrivaler fra Betis, Union Berlin, Wolfsburg og FC Midtjyllands kommende Europa-modstander Eintracht Frankfurt er ifølge Tipsbladets oplysninger til stede.
Fra England har Aston Villa meldt deres ankomst, og dertil kommer et væld af agenter fra ind- og udland.
Den observante læser vil bemærke, at det ikke er mere end to uger siden, transfervinduet lukkede i Superligaen såvel som de store europæiske ligaer, og at observatørerne derfor er for sent ude.
Men store klubber i udlandet, og såmænd også de fleste Superliga-klubber, er for længst i gang med at se på behovene for 2025, både vinter-vinduet og til næste sommer, og med en række interessante spillere hos hjemmeholdet og hos gæsterne FC København er dette opgør muligvis det største highlight i Skandinavien i september måned.
FC Midtjylland har to somre i træk holdt sammen på de største og mest salgbare profiler på nær Gustav Isaksen, der langt om længe kom afsted i august 2023, hvor Lazio betalte over 100 millioner kroner for den hurtige gennembrudsspiller.
FC København har skiftet enormt meget ud i truppen i sommeren 2024 men har stadig profiler, FC København med stor sandsynlighed vil få tilbud på i 2025, uanset om københavnerne suser tilbage på førstepladsen eller får endnu en lang og tæt sæson i topdyst med FC Midtjylland, Brøndby IF og andre bejlere.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
– Vi har alle fejlet
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER