HERNING (Tipsbladet): Kunne et stykke med Elias Achouri friste?
En løbemaskine a la ægte FC Midtjylland i form af Oliver Sørensen?
En gudsbenådet sydamerikansk hurtigløber, tekniker og sparkefod i én og samme pakke ved navn Darío Osorio?
Og hvordan er det nu lige, de to Superliga-tophold egentlig spiller efter deres transfers den forgangne sommer?
Det kan være nogle, men bestemt ikke alle, spørgsmål, talentspejdere og klubfolk til lørdagens topkamp i Herning søger svar på.
Og det er store klubber, der er til stede i Superligaens topkamp.
Der er et par vanlige ansigter i form af City Football Group og Bologna, der regelmæssigt har været rundt til Superliga-kampe i Danmark.
Men også Sevilla, deres lokalrivaler fra Betis, Union Berlin, Wolfsburg og FC Midtjyllands kommende Europa-modstander Eintracht Frankfurt er ifølge Tipsbladets oplysninger til stede.
Fra England har Aston Villa meldt deres ankomst, og dertil kommer et væld af agenter fra ind- og udland.
Den observante læser vil bemærke, at det ikke er mere end to uger siden, transfervinduet lukkede i Superligaen såvel som de store europæiske ligaer, og at observatørerne derfor er for sent ude.
Men store klubber i udlandet, og såmænd også de fleste Superliga-klubber, er for længst i gang med at se på behovene for 2025, både vinter-vinduet og til næste sommer, og med en række interessante spillere hos hjemmeholdet og hos gæsterne FC København er dette opgør muligvis det største highlight i Skandinavien i september måned.
FC Midtjylland har to somre i træk holdt sammen på de største og mest salgbare profiler på nær Gustav Isaksen, der langt om længe kom afsted i august 2023, hvor Lazio betalte over 100 millioner kroner for den hurtige gennembrudsspiller.
FC København har skiftet enormt meget ud i truppen i sommeren 2024 men har stadig profiler, FC København med stor sandsynlighed vil få tilbud på i 2025, uanset om københavnerne suser tilbage på førstepladsen eller får endnu en lang og tæt sæson i topdyst med FC Midtjylland, Brøndby IF og andre bejlere.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind