Storklubberne jagter FCK’er

Det er efterhånden de helt store klubber, der sættes i forbindelse med Oscar Wendt. Men svenskerens fremtid er endnu ikke afgjort.



Oscar Wendt forlader FC København til sommer. Men hvor skal han hen? Det er det helt store spørgsmål her fire måneder før svenskeren rejser fra den danske mesterklub. For det er ikke rygter det skorter på, når snakken falder på “Løvernes” venstre back. Det er efterhånden blevet en disciplin i sig selv at holde styr på, hvilke klubber han knyttes sammmen med.

Tidligere har klubber som Benfica, Kaiserslautern, Werder Bremen, Bologna, Olympique Marseille og Liverpool været nævnt i forbindelse med Wendt. Og i weekenden blev Tottenham og endda selveste FC Barcelona også føjet til listen. Mange klubber vil have den svenske landsholdsspiller, som er gratis til sommer og dermed allerede nu kan forhandle med eventuelle bejlere.

– Vi forhandler alt det, vi overhovedet vil. Men jeg har ikke noget afgørende nyt at bringe til bordet, fortæller Oscar Wendts agent, Niclas Jensen, til tipsbladet.dk.

– Oscar vil gerne have fremtiden på plads så hurtigt som muligt, men omvendt vil han ikke forhaste sig. Så det er en balancekunst, fortsætter Niclas Jensen.

Med nogle af de store klubber inde i billedet skal der dog mange overvejelser til, før en beslutning skal tages. For hvad er vigtigst, når det gælder eksempelvis spilletid, økonomi, liga og klubstørrelse?

– Oscar vil sevlfølgelig gerne skrue så højt op som muligt på alle parametre. Men det vigtigste er, at det føles rigtigt rent sportsligt, siger Niclas Jensen, inden han sætter navn på de lande, den nuværende FCK-profil ønsker at spille i.

– Oscar synes, det ville være rigtig sjovt at spille i England, Tyskland, Italien, Spanien eller Frankrig, slutter agenten med det der på nydansk vist kaldes for en helgardering.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

DR Congo – Uzbekistan

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Supercomputer: Her er VM-finalen

Neestrup og co. henter stjerne

Norge – Frankrig

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Uruguay – Spanien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse