Storklubberne jagter FCK’er

Det er efterhånden de helt store klubber, der sættes i forbindelse med Oscar Wendt. Men svenskerens fremtid er endnu ikke afgjort.



Oscar Wendt forlader FC København til sommer. Men hvor skal han hen? Det er det helt store spørgsmål her fire måneder før svenskeren rejser fra den danske mesterklub. For det er ikke rygter det skorter på, når snakken falder på “Løvernes” venstre back. Det er efterhånden blevet en disciplin i sig selv at holde styr på, hvilke klubber han knyttes sammmen med.

Tidligere har klubber som Benfica, Kaiserslautern, Werder Bremen, Bologna, Olympique Marseille og Liverpool været nævnt i forbindelse med Wendt. Og i weekenden blev Tottenham og endda selveste FC Barcelona også føjet til listen. Mange klubber vil have den svenske landsholdsspiller, som er gratis til sommer og dermed allerede nu kan forhandle med eventuelle bejlere.

– Vi forhandler alt det, vi overhovedet vil. Men jeg har ikke noget afgørende nyt at bringe til bordet, fortæller Oscar Wendts agent, Niclas Jensen, til tipsbladet.dk.

– Oscar vil gerne have fremtiden på plads så hurtigt som muligt, men omvendt vil han ikke forhaste sig. Så det er en balancekunst, fortsætter Niclas Jensen.

Med nogle af de store klubber inde i billedet skal der dog mange overvejelser til, før en beslutning skal tages. For hvad er vigtigst, når det gælder eksempelvis spilletid, økonomi, liga og klubstørrelse?

– Oscar vil sevlfølgelig gerne skrue så højt op som muligt på alle parametre. Men det vigtigste er, at det føles rigtigt rent sportsligt, siger Niclas Jensen, inden han sætter navn på de lande, den nuværende FCK-profil ønsker at spille i.

– Oscar synes, det ville være rigtig sjovt at spille i England, Tyskland, Italien, Spanien eller Frankrig, slutter agenten med det der på nydansk vist kaldes for en helgardering.





Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

LIVE: Evander skriver MLS-historie

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Randers kæmper sig tilbage to gange

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis