Oscar Wendt forlader FC København til sommer. Men hvor skal han hen? Det er det helt store spørgsmål her fire måneder før svenskeren rejser fra den danske mesterklub. For det er ikke rygter det skorter på, når snakken falder på “Løvernes” venstre back. Det er efterhånden blevet en disciplin i sig selv at holde styr på, hvilke klubber han knyttes sammmen med.
Tidligere har klubber som Benfica, Kaiserslautern, Werder Bremen, Bologna, Olympique Marseille og Liverpool været nævnt i forbindelse med Wendt. Og i weekenden blev Tottenham og endda selveste FC Barcelona også føjet til listen. Mange klubber vil have den svenske landsholdsspiller, som er gratis til sommer og dermed allerede nu kan forhandle med eventuelle bejlere.
– Vi forhandler alt det, vi overhovedet vil. Men jeg har ikke noget afgørende nyt at bringe til bordet, fortæller Oscar Wendts agent, Niclas Jensen, til tipsbladet.dk.
– Oscar vil gerne have fremtiden på plads så hurtigt som muligt, men omvendt vil han ikke forhaste sig. Så det er en balancekunst, fortsætter Niclas Jensen.
Med nogle af de store klubber inde i billedet skal der dog mange overvejelser til, før en beslutning skal tages. For hvad er vigtigst, når det gælder eksempelvis spilletid, økonomi, liga og klubstørrelse?
– Oscar vil sevlfølgelig gerne skrue så højt op som muligt på alle parametre. Men det vigtigste er, at det føles rigtigt rent sportsligt, siger Niclas Jensen, inden han sætter navn på de lande, den nuværende FCK-profil ønsker at spille i.
– Oscar synes, det ville være rigtig sjovt at spille i England, Tyskland, Italien, Spanien eller Frankrig, slutter agenten med det der på nydansk vist kaldes for en helgardering.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
FCK-direktør får job i West Ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT