Det er nogle år siden, at Viborg FF senest var repræsenteret i landets bedste række, men nu dufter der for alvor af Superliga-bold i domkirkebyen.
Viborg FF topper 1. division og har ikke tabt en eneste kamp i denne sæson. Meget af æren skal tilskrives sportschef Jesper Fredberg, der har formet et godt Viborg-hold på- og udenfor banen.
Nu har klubben belønnet ham for den indsats.
Viborg FF oplyser, at sportschefen har underskrevet en ny kontrakt, og at han overgår fra en funktionsansættelse til en kontrakt frem til sommeren 2024.
– Vi er rigtig glade for Jesper, og derfor er vi selvfølgelig også tilfredse med indgåelsen afdenne nye åremålsansættelse. Siden Jesper kom til klubben, har vi oplevet en rigtig fin sportslig udvikling, som han har været en af hovedårsagerne til. Han har været omdrejningspunktet for den sportslige strategi, som vi fastlagde sommeren 2019, hvor der er implementeret en tydelig spillestil, ligesom han har været med til at løfte både staben omkring holdet og hele talentafdelingen, som vi ser som nogle af nøglefaktorerne til den fornuftige udvikling, vi er i, siger direktør Morten Jensen og tilføjer:
– Vi tror meget på, at kontinuitet er vejen til succes på den lange bane, og med Jesper som sportschef her, så tror vi også på, at vi kan tage yderligere skridt i den rigtige retning som klub. Vi er klar over, at vi er udfordret af klubber med større budgetter end vores, og derfor skal vi hele tiden finde vores egen innovative vej til at blive bedre. I den udvikling har Jesper en meget afgørende lederrolle.
Hovedpersonen selv er også glad for den nye aftale.
– Jeg er rigtig glad for at være her og føler mig heldig med at være omkring en masse positive og dygtige mennesker, der arbejder i samme retning og er passionerede omkring Viborg FF. Jeg er blevet bekræftet i, at der er mange, der vil det bedste for Viborg FF lige fra bestyrelsen til vores fantastiske fans.
– Jeg synes, vi er i en positiv udvikling med den strategi, vi startede op for snart to år siden, og selvom der også har været bump på vejen, så føler jeg, at vi er ved at skabe et fundament, der er bæredygtigt. Det motiverer mig, at vi i klubben har et mindset om at skubbe til de eksisterende rammer, og åbne døre til fremtiden, vi ikke har åbnet før. Vi har i klubben taget et aktivt valg om en klar retning i forhold til spillestil, individuel spillerudvikling og talentarbejdet, og det er fundamentet, der skal sikre, at strategien er bæredygtig på lang sigt.
– Jeg håber, at vi kan fortsætte udviklingskurven, så vi fortsat vil være konkurrencedygtige. Vi ved godt, at andre klubber har langt flere ressourcer, men jeg ser stadig et stort potentiale her, og vi har selvfølgelig både håb og drømme om, at vi en dag skal konkurrere med de bedste. Det vigtigste for mig er, at jeg kan være med til at skabe et miljø, hvor alle kan overpræstere, så vi bringer VFF i en endnu bedre tilstand end vi er i i dag, lyder det fra sportschefen.
Jesper Fredberg har tidligere været tilknyttet AGF, Omonia Nicosia og Panathinaikos.
LIVE
LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Supercomputer spår FCM-nedtur
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
