Det er nogle år siden, at Viborg FF senest var repræsenteret i landets bedste række, men nu dufter der for alvor af Superliga-bold i domkirkebyen.
Viborg FF topper 1. division og har ikke tabt en eneste kamp i denne sæson. Meget af æren skal tilskrives sportschef Jesper Fredberg, der har formet et godt Viborg-hold på- og udenfor banen.
Nu har klubben belønnet ham for den indsats.
Viborg FF oplyser, at sportschefen har underskrevet en ny kontrakt, og at han overgår fra en funktionsansættelse til en kontrakt frem til sommeren 2024.
– Vi er rigtig glade for Jesper, og derfor er vi selvfølgelig også tilfredse med indgåelsen afdenne nye åremålsansættelse. Siden Jesper kom til klubben, har vi oplevet en rigtig fin sportslig udvikling, som han har været en af hovedårsagerne til. Han har været omdrejningspunktet for den sportslige strategi, som vi fastlagde sommeren 2019, hvor der er implementeret en tydelig spillestil, ligesom han har været med til at løfte både staben omkring holdet og hele talentafdelingen, som vi ser som nogle af nøglefaktorerne til den fornuftige udvikling, vi er i, siger direktør Morten Jensen og tilføjer:
– Vi tror meget på, at kontinuitet er vejen til succes på den lange bane, og med Jesper som sportschef her, så tror vi også på, at vi kan tage yderligere skridt i den rigtige retning som klub. Vi er klar over, at vi er udfordret af klubber med større budgetter end vores, og derfor skal vi hele tiden finde vores egen innovative vej til at blive bedre. I den udvikling har Jesper en meget afgørende lederrolle.
Hovedpersonen selv er også glad for den nye aftale.
– Jeg er rigtig glad for at være her og føler mig heldig med at være omkring en masse positive og dygtige mennesker, der arbejder i samme retning og er passionerede omkring Viborg FF. Jeg er blevet bekræftet i, at der er mange, der vil det bedste for Viborg FF lige fra bestyrelsen til vores fantastiske fans.
– Jeg synes, vi er i en positiv udvikling med den strategi, vi startede op for snart to år siden, og selvom der også har været bump på vejen, så føler jeg, at vi er ved at skabe et fundament, der er bæredygtigt. Det motiverer mig, at vi i klubben har et mindset om at skubbe til de eksisterende rammer, og åbne døre til fremtiden, vi ikke har åbnet før. Vi har i klubben taget et aktivt valg om en klar retning i forhold til spillestil, individuel spillerudvikling og talentarbejdet, og det er fundamentet, der skal sikre, at strategien er bæredygtig på lang sigt.
– Jeg håber, at vi kan fortsætte udviklingskurven, så vi fortsat vil være konkurrencedygtige. Vi ved godt, at andre klubber har langt flere ressourcer, men jeg ser stadig et stort potentiale her, og vi har selvfølgelig både håb og drømme om, at vi en dag skal konkurrere med de bedste. Det vigtigste for mig er, at jeg kan være med til at skabe et miljø, hvor alle kan overpræstere, så vi bringer VFF i en endnu bedre tilstand end vi er i i dag, lyder det fra sportschefen.
Jesper Fredberg har tidligere været tilknyttet AGF, Omonia Nicosia og Panathinaikos.
LIVE
TransferLIVE: Stor transfer kollapser
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
Afviser kæmpebud
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TOPNYHED
