Stig Inge Bjørnebye skal have stor ros for sin indsats i denne sommers transfervindue.
En del spillere, der kun fik sporadisk med spilletid er sendt videre – f.eks. Peter Bjur, Julius Beck, Janni Serra og Sigrud Haugen. Og så er der hentet fuldgode erstatninger ind.
Som jeg ser det, har AGFs start 11'er været konkurrencedygtig, og det vidner den gode sæsonstart jo også om. Men særligt i bredden har AGF været udfordret. En del skader, særligt i sidste sæson, men også i denne sæson, har udfordret bredden, og derfor har det været enormt vigtigt at styrke denne. Og det er Stig Inge Bjørnebye også lykkedes med.
Balancen mellem dét, man har skilt sig af med og hentet ind, ser, i mine øjne, rigtig godt ud. Og så har Bjørnebye også formodet at hente et godt mix af unge spillere med stort potentiale og erfarne spillere, der kan levere en solid indsats fra dag ét.
På 7-trins skalaen vil jeg sende en solid 10er afsted i Bjørnebyes retning.
Rasmus ThomsenAGF-fan
Her må jeg særligt rose Henrik Dalsgaard, der har været en stabilisator og forstærkning fra dag ét. Jeg er spændt på at se, nogle af de nye unge spillere – særligt Kristian Arnstad. Og jeg glæder mig også til at se mere til Richmond Gyamfi.
Og så lykkedes det også for Stig Inge Bjørnebye at holde på holdets største profiler med salgspotentiale, i særdeleshed Mikael Anderson, Mads Emil Madsen og Gift Links.
Måske er jeg forblændet af sæsonstarten, men jeg synes vinduet er klaret rigtig flot. På 7-trins skalaen vil jeg sende en solid 10er afsted i Bjørnebyes retning. Eneste minus i min bog er, at man pt. har erstattet sidste sæsons førstemålmand Bailey Peacock-Farrell med sidste sæsons reservemålmand, Jesper Hansen.
Jeg har dog den dybeste respekt for Hansen – men på sigt håber jeg at Leopold Wahlstedt kan vise sig at være endnu en forstærkning.
Og til sidst – en varm tanke til Benjamin Hvidt, kom endnu stærkere tilbage! Forhåbentlig får Esbjerg en masse gavn af dig, når du er på den anden side igen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER