Storroser AGF-boss: Han skal have karakteren 10

AGF-fan Rasmus Thomsen storroser AGF's sportsdirektør, Stig Inge Bjørnebye.



AGF_250x257Stig Inge Bjørnebye skal have stor ros for sin indsats i denne sommers transfervindue.

En del spillere, der kun fik sporadisk med spilletid er sendt videre – f.eks. Peter Bjur, Julius Beck, Janni Serra og Sigrud Haugen. Og så er der hentet fuldgode erstatninger ind.

Som jeg ser det, har AGFs start 11'er været konkurrencedygtig, og det vidner den gode sæsonstart jo også om. Men særligt i bredden har AGF været udfordret. En del skader, særligt i sidste sæson, men også i denne sæson, har udfordret bredden, og derfor har det været enormt vigtigt at styrke denne. Og det er Stig Inge Bjørnebye også lykkedes med.

Balancen mellem dét, man har skilt sig af med og hentet ind, ser, i mine øjne, rigtig godt ud. Og så har Bjørnebye også formodet at hente et godt mix af unge spillere med stort potentiale og erfarne spillere, der kan levere en solid indsats fra dag ét.

På 7-trins skalaen vil jeg sende en solid 10er afsted i Bjørnebyes retning.

Rasmus Thomsen
AGF-fan

Her må jeg særligt rose Henrik Dalsgaard, der har været en stabilisator og forstærkning fra dag ét. Jeg er spændt på at se, nogle af de nye unge spillere – særligt Kristian Arnstad. Og jeg glæder mig også til at se mere til Richmond Gyamfi.

Og så lykkedes det også for Stig Inge Bjørnebye at holde på holdets største profiler med salgspotentiale, i særdeleshed Mikael Anderson, Mads Emil Madsen og Gift Links.

Måske er jeg forblændet af sæsonstarten, men jeg synes vinduet er klaret rigtig flot. På 7-trins skalaen vil jeg sende en solid 10er afsted i Bjørnebyes retning. Eneste minus i min bog er, at man pt. har erstattet sidste sæsons førstemålmand Bailey Peacock-Farrell med sidste sæsons reservemålmand, Jesper Hansen.

Jeg har dog den dybeste respekt for Hansen – men på sigt håber jeg at Leopold Wahlstedt kan vise sig at være endnu en forstærkning.

Og til sidst – en varm tanke til Benjamin Hvidt, kom endnu stærkere tilbage! Forhåbentlig får Esbjerg en masse gavn af dig, når du er på den anden side igen.

AGF_250x257

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Respekt og træthed kan betyde få mål

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Neestrup jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk stortalents værdi eksploderer

Vil hente FC Midtjylland-profil

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Chelsea – Tottenham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

“Brøndby er skræddersyet til ham”

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Lewandowski forlader FC Barcelona