Stig Inge Bjørnebye skal have stor ros for sin indsats i denne sommers transfervindue.
En del spillere, der kun fik sporadisk med spilletid er sendt videre – f.eks. Peter Bjur, Julius Beck, Janni Serra og Sigrud Haugen. Og så er der hentet fuldgode erstatninger ind.
Som jeg ser det, har AGFs start 11'er været konkurrencedygtig, og det vidner den gode sæsonstart jo også om. Men særligt i bredden har AGF været udfordret. En del skader, særligt i sidste sæson, men også i denne sæson, har udfordret bredden, og derfor har det været enormt vigtigt at styrke denne. Og det er Stig Inge Bjørnebye også lykkedes med.
Balancen mellem dét, man har skilt sig af med og hentet ind, ser, i mine øjne, rigtig godt ud. Og så har Bjørnebye også formodet at hente et godt mix af unge spillere med stort potentiale og erfarne spillere, der kan levere en solid indsats fra dag ét.
På 7-trins skalaen vil jeg sende en solid 10er afsted i Bjørnebyes retning.
Rasmus ThomsenAGF-fan
Her må jeg særligt rose Henrik Dalsgaard, der har været en stabilisator og forstærkning fra dag ét. Jeg er spændt på at se, nogle af de nye unge spillere – særligt Kristian Arnstad. Og jeg glæder mig også til at se mere til Richmond Gyamfi.
Og så lykkedes det også for Stig Inge Bjørnebye at holde på holdets største profiler med salgspotentiale, i særdeleshed Mikael Anderson, Mads Emil Madsen og Gift Links.
Måske er jeg forblændet af sæsonstarten, men jeg synes vinduet er klaret rigtig flot. På 7-trins skalaen vil jeg sende en solid 10er afsted i Bjørnebyes retning. Eneste minus i min bog er, at man pt. har erstattet sidste sæsons førstemålmand Bailey Peacock-Farrell med sidste sæsons reservemålmand, Jesper Hansen.
Jeg har dog den dybeste respekt for Hansen – men på sigt håber jeg at Leopold Wahlstedt kan vise sig at være endnu en forstærkning.
Og til sidst – en varm tanke til Benjamin Hvidt, kom endnu stærkere tilbage! Forhåbentlig får Esbjerg en masse gavn af dig, når du er på den anden side igen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
Cristiano Ronaldo i optur
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
INTERVIEW