Stig Inge Bjørnebye skal have stor ros for sin indsats i denne sommers transfervindue.
En del spillere, der kun fik sporadisk med spilletid er sendt videre – f.eks. Peter Bjur, Julius Beck, Janni Serra og Sigrud Haugen. Og så er der hentet fuldgode erstatninger ind.
Som jeg ser det, har AGFs start 11'er været konkurrencedygtig, og det vidner den gode sæsonstart jo også om. Men særligt i bredden har AGF været udfordret. En del skader, særligt i sidste sæson, men også i denne sæson, har udfordret bredden, og derfor har det været enormt vigtigt at styrke denne. Og det er Stig Inge Bjørnebye også lykkedes med.
Balancen mellem dét, man har skilt sig af med og hentet ind, ser, i mine øjne, rigtig godt ud. Og så har Bjørnebye også formodet at hente et godt mix af unge spillere med stort potentiale og erfarne spillere, der kan levere en solid indsats fra dag ét.
På 7-trins skalaen vil jeg sende en solid 10er afsted i Bjørnebyes retning.
Rasmus ThomsenAGF-fan
Her må jeg særligt rose Henrik Dalsgaard, der har været en stabilisator og forstærkning fra dag ét. Jeg er spændt på at se, nogle af de nye unge spillere – særligt Kristian Arnstad. Og jeg glæder mig også til at se mere til Richmond Gyamfi.
Og så lykkedes det også for Stig Inge Bjørnebye at holde på holdets største profiler med salgspotentiale, i særdeleshed Mikael Anderson, Mads Emil Madsen og Gift Links.
Måske er jeg forblændet af sæsonstarten, men jeg synes vinduet er klaret rigtig flot. På 7-trins skalaen vil jeg sende en solid 10er afsted i Bjørnebyes retning. Eneste minus i min bog er, at man pt. har erstattet sidste sæsons førstemålmand Bailey Peacock-Farrell med sidste sæsons reservemålmand, Jesper Hansen.
Jeg har dog den dybeste respekt for Hansen – men på sigt håber jeg at Leopold Wahlstedt kan vise sig at være endnu en forstærkning.
Og til sidst – en varm tanke til Benjamin Hvidt, kom endnu stærkere tilbage! Forhåbentlig får Esbjerg en masse gavn af dig, når du er på den anden side igen.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT