Storroser Brøndby-profil: Er virkelig blomstret op

Brøndby IF er snublende tæt på Superliga-guld, og ifølge Viaplay-eksperter hænger det i høj grad sammen med, at Daniel Wass er blomstret op i denne sæson, hvor den tidligere landsholdsspiller er blevet brugt konsekvent som midtbanespiller.



Efter to nederlag i sæsonens første tre kampe var der ikke meget, der tydede på, at Brøndby IF skulle vinde guld i denne sæson. 

Inden sidste spillerunde kan de blå-gule dog selv afgøre det hele i hjemmekampen mod AGF, og det er blandt andet takket være Daniel Wass, der har løftet sit niveau markant i forhold til sidste sæson, hvor han også ofte blev brugt som back. 

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen kan man dog ikke bebrejde cheftræner Jesper Sørensen for, at han i første omgang ikke fik det maksimale ud af Daniel Wass' kvaliteter. 

– Jeg synes, at Jesper havde svært ved at se, hvor Wass skulle spille. Han spillede både højre og venstre back, og så spillede han central midt. Men jeg kan godt forstå, hvorfor det var vanskeligt at se, for det var faktisk på et tidspunkt inden, at 'CV' trådte i karakter og fandt de rigtige spillere, som man savnede desperat, især i Brøndbys forsvar.

– Men da CV så finder Jacob Rasmussen, så begynder det at blive lettere. Det bliver nemmere at få det stabiliseret. Og da Sean Klaiber så kommer, så giver det sig selv, at Daniel Wass skal ligge inde på midtbanen, også fordi der ligger tre bagved. Og så havde de lige pludselig fundet et hold, dels i kraft af CV's evne til at finde spillere, og dels i kraft af, at Jesper Sørensen så kunne 'finde' Divkovic, og så var det fuldbragt, lyder det fra Peter Sørensen. 

Ifølge Kenneth Emil Petersen hører det dog med til historien, at Daniel Wass heller ikke storspillede på midtbanen i sidste sæson.  

– Wass fik jo også chancen. Det var ikke i hver eneste kamp, at han lå på backen. Han fik jo chancen inde centralt på midten, men der synes jeg heller ikke, at han greb den. Der var han heller ikke stærk nok. Men der må man sige, at i den her sæson, hvor han har fået en fast position derinde, og hvor han har fået nogle spillere omkring sig, der også spiller fodbold, det har han virkelig nydt godt af det. 

– For han er en fodboldspiller, Daniel Wass. Han spiller de små afleveringer og ser spillet frem i banen. Der har han virkelig blomstret op med hans lederskab og hans kvaliteter på bolden, lyder det fra Kenneth Emil Petersen. 

Det er klokken 17, at mesterskabsbraget mellem Brøndby IF og AGF sparkes i gang på Brøndby Stadion. 





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

FCK-boss melder klar målsætning ud

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Farzam: En gave for FC København

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Supercomputer spår FCM-nedtur

Manchester United – Aston Villa

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

FC Fredericia – Randers FC

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander

Ekspert i svime over FC Midtjylland

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM