Storroser Brøndby-profil: Er virkelig blomstret op

Brøndby IF er snublende tæt på Superliga-guld, og ifølge Viaplay-eksperter hænger det i høj grad sammen med, at Daniel Wass er blomstret op i denne sæson, hvor den tidligere landsholdsspiller er blevet brugt konsekvent som midtbanespiller.



Efter to nederlag i sæsonens første tre kampe var der ikke meget, der tydede på, at Brøndby IF skulle vinde guld i denne sæson. 

Inden sidste spillerunde kan de blå-gule dog selv afgøre det hele i hjemmekampen mod AGF, og det er blandt andet takket være Daniel Wass, der har løftet sit niveau markant i forhold til sidste sæson, hvor han også ofte blev brugt som back. 

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen kan man dog ikke bebrejde cheftræner Jesper Sørensen for, at han i første omgang ikke fik det maksimale ud af Daniel Wass' kvaliteter. 

– Jeg synes, at Jesper havde svært ved at se, hvor Wass skulle spille. Han spillede både højre og venstre back, og så spillede han central midt. Men jeg kan godt forstå, hvorfor det var vanskeligt at se, for det var faktisk på et tidspunkt inden, at 'CV' trådte i karakter og fandt de rigtige spillere, som man savnede desperat, især i Brøndbys forsvar.

– Men da CV så finder Jacob Rasmussen, så begynder det at blive lettere. Det bliver nemmere at få det stabiliseret. Og da Sean Klaiber så kommer, så giver det sig selv, at Daniel Wass skal ligge inde på midtbanen, også fordi der ligger tre bagved. Og så havde de lige pludselig fundet et hold, dels i kraft af CV's evne til at finde spillere, og dels i kraft af, at Jesper Sørensen så kunne 'finde' Divkovic, og så var det fuldbragt, lyder det fra Peter Sørensen. 

Ifølge Kenneth Emil Petersen hører det dog med til historien, at Daniel Wass heller ikke storspillede på midtbanen i sidste sæson.  

– Wass fik jo også chancen. Det var ikke i hver eneste kamp, at han lå på backen. Han fik jo chancen inde centralt på midten, men der synes jeg heller ikke, at han greb den. Der var han heller ikke stærk nok. Men der må man sige, at i den her sæson, hvor han har fået en fast position derinde, og hvor han har fået nogle spillere omkring sig, der også spiller fodbold, det har han virkelig nydt godt af det. 

– For han er en fodboldspiller, Daniel Wass. Han spiller de små afleveringer og ser spillet frem i banen. Der har han virkelig blomstret op med hans lederskab og hans kvaliteter på bolden, lyder det fra Kenneth Emil Petersen. 

Det er klokken 17, at mesterskabsbraget mellem Brøndby IF og AGF sparkes i gang på Brøndby Stadion. 





Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt




LIVE

LIVE: ‘Jeg laver ikke en Ove C på dig’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

10 spillere nægtet indrejse til USA

Betyder det David Nielsen-fyring?

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FC København skriver kontrakt med juvel

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Brian Riemer giver klar besked

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Vil have ham væk fra FC København

Mileta Rajovic i stor optur

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Han er Eriksen og co’s nye træner

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Var direkte fra træningsbanen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

– Han har måske været lagt lidt på is

LIVE: Hold da op – kanonkasse!