Efter to nederlag i sæsonens første tre kampe var der ikke meget, der tydede på, at Brøndby IF skulle vinde guld i denne sæson.
Inden sidste spillerunde kan de blå-gule dog selv afgøre det hele i hjemmekampen mod AGF, og det er blandt andet takket være Daniel Wass, der har løftet sit niveau markant i forhold til sidste sæson, hvor han også ofte blev brugt som back.
Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen kan man dog ikke bebrejde cheftræner Jesper Sørensen for, at han i første omgang ikke fik det maksimale ud af Daniel Wass' kvaliteter.
– Jeg synes, at Jesper havde svært ved at se, hvor Wass skulle spille. Han spillede både højre og venstre back, og så spillede han central midt. Men jeg kan godt forstå, hvorfor det var vanskeligt at se, for det var faktisk på et tidspunkt inden, at 'CV' trådte i karakter og fandt de rigtige spillere, som man savnede desperat, især i Brøndbys forsvar.
– Men da CV så finder Jacob Rasmussen, så begynder det at blive lettere. Det bliver nemmere at få det stabiliseret. Og da Sean Klaiber så kommer, så giver det sig selv, at Daniel Wass skal ligge inde på midtbanen, også fordi der ligger tre bagved. Og så havde de lige pludselig fundet et hold, dels i kraft af CV's evne til at finde spillere, og dels i kraft af, at Jesper Sørensen så kunne 'finde' Divkovic, og så var det fuldbragt, lyder det fra Peter Sørensen.
Ifølge Kenneth Emil Petersen hører det dog med til historien, at Daniel Wass heller ikke storspillede på midtbanen i sidste sæson.
– Wass fik jo også chancen. Det var ikke i hver eneste kamp, at han lå på backen. Han fik jo chancen inde centralt på midten, men der synes jeg heller ikke, at han greb den. Der var han heller ikke stærk nok. Men der må man sige, at i den her sæson, hvor han har fået en fast position derinde, og hvor han har fået nogle spillere omkring sig, der også spiller fodbold, det har han virkelig nydt godt af det.
– For han er en fodboldspiller, Daniel Wass. Han spiller de små afleveringer og ser spillet frem i banen. Der har han virkelig blomstret op med hans lederskab og hans kvaliteter på bolden, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Det er klokken 17, at mesterskabsbraget mellem Brøndby IF og AGF sparkes i gang på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED