Storroser Brøndby-profil: Er virkelig blomstret op

Brøndby IF er snublende tæt på Superliga-guld, og ifølge Viaplay-eksperter hænger det i høj grad sammen med, at Daniel Wass er blomstret op i denne sæson, hvor den tidligere landsholdsspiller er blevet brugt konsekvent som midtbanespiller.



Efter to nederlag i sæsonens første tre kampe var der ikke meget, der tydede på, at Brøndby IF skulle vinde guld i denne sæson. 

Inden sidste spillerunde kan de blå-gule dog selv afgøre det hele i hjemmekampen mod AGF, og det er blandt andet takket være Daniel Wass, der har løftet sit niveau markant i forhold til sidste sæson, hvor han også ofte blev brugt som back. 

Ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen kan man dog ikke bebrejde cheftræner Jesper Sørensen for, at han i første omgang ikke fik det maksimale ud af Daniel Wass' kvaliteter. 

– Jeg synes, at Jesper havde svært ved at se, hvor Wass skulle spille. Han spillede både højre og venstre back, og så spillede han central midt. Men jeg kan godt forstå, hvorfor det var vanskeligt at se, for det var faktisk på et tidspunkt inden, at 'CV' trådte i karakter og fandt de rigtige spillere, som man savnede desperat, især i Brøndbys forsvar.

– Men da CV så finder Jacob Rasmussen, så begynder det at blive lettere. Det bliver nemmere at få det stabiliseret. Og da Sean Klaiber så kommer, så giver det sig selv, at Daniel Wass skal ligge inde på midtbanen, også fordi der ligger tre bagved. Og så havde de lige pludselig fundet et hold, dels i kraft af CV's evne til at finde spillere, og dels i kraft af, at Jesper Sørensen så kunne 'finde' Divkovic, og så var det fuldbragt, lyder det fra Peter Sørensen. 

Ifølge Kenneth Emil Petersen hører det dog med til historien, at Daniel Wass heller ikke storspillede på midtbanen i sidste sæson.  

– Wass fik jo også chancen. Det var ikke i hver eneste kamp, at han lå på backen. Han fik jo chancen inde centralt på midten, men der synes jeg heller ikke, at han greb den. Der var han heller ikke stærk nok. Men der må man sige, at i den her sæson, hvor han har fået en fast position derinde, og hvor han har fået nogle spillere omkring sig, der også spiller fodbold, det har han virkelig nydt godt af det. 

– For han er en fodboldspiller, Daniel Wass. Han spiller de små afleveringer og ser spillet frem i banen. Der har han virkelig blomstret op med hans lederskab og hans kvaliteter på bolden, lyder det fra Kenneth Emil Petersen. 

Det er klokken 17, at mesterskabsbraget mellem Brøndby IF og AGF sparkes i gang på Brøndby Stadion. 





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: De er færdige i Randers

Napoli-chok på vej

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Thomas Delaney teaser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Snart sker det

Lyon forhandler med dansk profil

AGF jagter hollandsk talent

Vil hente FC Midtjylland-profil

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bayern – Stuttgart

Færdig: Nu er han rejst til København