Storroser FCK-supertalent: Minder om Messi

Roony Bardghji leverede en ny pragtpræstation for FC København, da han søndag aften blev Superligaens yngste målscorer nogensinde. Nu sammenlignes han med det ypperste.



Det kan ikke være gået nogens næse forbi, at Roony Bardghji anses som et stortalent, og søndag aften viste han, at det prædikat har sin berettigelse.

For svenskeren var ustyrlig i FC Københavns 3-1-sejr over AaB, og undervejs i første halvleg satte han også ny Superliga-rekord, da han i en alder af 16 år og 13 dage blev den yngste målscorer nogensinde i ligaen. 

Bardghji drev flere gange gæk med AaB-spillerne, og TV-ekperterne Kenneth Emil Petersen og Stig Tøfting var efter kampen også dybt imponeret over hans præstation. Det siger de på TV3+.

– Der er meget mere Messi, end der er Dreyer over ham. Er du gal, hvor er han vild. 16 år, det er helt vildt. 

– Hans præstation i dag var sindssyg, også med tanke på at han er 16 år, siger Kenneth Emil Petersen. 

Med store præstationer følger også store forventninger. Dem er der afgjort til Bardghji, og det er allerede meldt, at flere store europæiske topklubber holder et vågent øje med ham. Dette er naturligt, når man minder om Messi, fortæller Tøfting.

– Det, jeg er mest positivt overrasket over, er ikke, at han har den der teknik, men den teknik med den fart, han kan gøre det i. Det virker til, at han er lige så hurtig med bold som uden bold. 

– Derfor er referencerne, når man kigger på en som ham, uden at begynde at sige at det er Messi, så er det jo noget af det, man kan se. Også når man så, hvordan Messi var i samme alder. Der har vi set billeder af, hvordan han driblede rundt, og hvordan ham her også gør det. 

– Så selvfølgelig er der nogle lighedspunkter der, mener den tidligere landsholdsslider.

Han uddyber også, at FCK nok vil sælge Bardghji allerede til januar, hvis buddet bliver for stort.

– Jeg tror, at hvis der er et 100 millioner bud på ham eller noget i den dur, så tror jeg ikke, at han er i FCK, siger Tøfting.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Parken kåret til Superligaens bedste bane

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig