Storroser FCK-supertalent: Minder om Messi

Roony Bardghji leverede en ny pragtpræstation for FC København, da han søndag aften blev Superligaens yngste målscorer nogensinde. Nu sammenlignes han med det ypperste.



Det kan ikke være gået nogens næse forbi, at Roony Bardghji anses som et stortalent, og søndag aften viste han, at det prædikat har sin berettigelse.

For svenskeren var ustyrlig i FC Københavns 3-1-sejr over AaB, og undervejs i første halvleg satte han også ny Superliga-rekord, da han i en alder af 16 år og 13 dage blev den yngste målscorer nogensinde i ligaen. 

Bardghji drev flere gange gæk med AaB-spillerne, og TV-ekperterne Kenneth Emil Petersen og Stig Tøfting var efter kampen også dybt imponeret over hans præstation. Det siger de på TV3+.

– Der er meget mere Messi, end der er Dreyer over ham. Er du gal, hvor er han vild. 16 år, det er helt vildt. 

– Hans præstation i dag var sindssyg, også med tanke på at han er 16 år, siger Kenneth Emil Petersen. 

Med store præstationer følger også store forventninger. Dem er der afgjort til Bardghji, og det er allerede meldt, at flere store europæiske topklubber holder et vågent øje med ham. Dette er naturligt, når man minder om Messi, fortæller Tøfting.

– Det, jeg er mest positivt overrasket over, er ikke, at han har den der teknik, men den teknik med den fart, han kan gøre det i. Det virker til, at han er lige så hurtig med bold som uden bold. 

– Derfor er referencerne, når man kigger på en som ham, uden at begynde at sige at det er Messi, så er det jo noget af det, man kan se. Også når man så, hvordan Messi var i samme alder. Der har vi set billeder af, hvordan han driblede rundt, og hvordan ham her også gør det. 

– Så selvfølgelig er der nogle lighedspunkter der, mener den tidligere landsholdsslider.

Han uddyber også, at FCK nok vil sælge Bardghji allerede til januar, hvis buddet bliver for stort.

– Jeg tror, at hvis der er et 100 millioner bud på ham eller noget i den dur, så tror jeg ikke, at han er i FCK, siger Tøfting.





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

USA – Bosnien-Hercegovina

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Han ryger 100 procent!’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Elfenbenskysten – Norge

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk transfermelding

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller