Storroser Riveros: Har jeg sjældent set før

Venstrebacken nærmer sig med hastige skridt en startplads efter sin lange skadespause.



Blas Riveros er i fuld gang med at komme op i omdrejninger igen efter sin korsbåndsskade, og venstrebacken er blevet skiftet ind i Brøndbys tre seneste opgør. 

Her har han gjort det glimrende, og det er tydeligt, at han passer godt til Niels Frederiksens system. Ikke mindst takket være sine skarpe offensive egenskaber. 

Endnu har han dog ikke prøvet at starte inde efter sit comeback, men dette kan snart ændre sig.

Landsholdsspilleren fra Paraguay er nemlig snart klar til endnu mere spilletid, fortæller Brøndbys assistenttræner Martin Retov til tipsbladet.dk. 

– Jeg ved ikke lige hvornår, men det nærmer sig absolut en startplads. Det er det, jeg kan se både på de fysiske parametre, men også på træningen at han gør det godt. Han virker ubekymret over sin skade. Han har ikke haft nogle decideret følgeskader endnu, som man godt kan få efter at have været ude i lang tid. Så han nærmer sig absolut, og jeg synes også, at vi har set med de seneste par indhop, at han kan bidrage med meget til holdet, når først han kommer op og er i tempo. 

Han er så langt i sin proces, at det ikke er utænkeligt, at han starter inde i torsdagens pokalkamp mod Serie 1-holdet Aalborg Freja. 

– Det skal vi lige ind og evaluere på efter træning, men han er i hvert fald i spil. Det er helt sikkert, vurderer Retov. 

Generelt er Martin Retov imponeret over den måde, som Blas Riveros har tacklet hele skadesepisoden på. Både i forhold til alt det uden for banen med tanke på, at Riveros snakker et yderst begrænset engelsk, men også den måde han har trænet og spillet kamp på, selv om han har været ude i så lang tid. 

– Jeg synes egentlig, at han har været meget positiv, og selv om han selvfølgelig ikke er så dygtig på engelsk, så har vi jo en tolk på ham, der hjælper, hvis der skulle være et eller andet elementært, vi lige skal have forklaret ham. Men han er en positiv ung mand, som er glad for at være her, tror jeg. Han virker ubekymret, både som person, men også i forhold til sin skade og det her med at komme tilbage.

– Jeg må sige, at jeg sjældent har set nogen komme så ubekymret over en stor skade, som det i virkeligheden var. Jeg synes, at han fra dag et gået ud og vist, at han gerne vil være med her og ikke trækker sig i noget, hvor man normalt vis nok ville sige, at man lige skal finde sin krop igen. Der har han virket bomstærk fra dag et af. Så godt arbejde af den fysiske stab også, lyder rosen fra Martin Retov. 

Blas Riveros har indtil videre spillet fem kampe for Brøndby siden skiftet sidste sommer fra FC Basel.





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

– Det er Neestrups tre største fejl

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Philip Billing tabte kæben



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Danmark – Nordmakedonien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Riemer melder stjerne klar

Helt på røven over Victor Froholdt

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Kæmpe nyhed i udlandet

Av, FCK! Her er de værst af alle

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Nu flytter anfører til Danmark

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding