Storroser Riveros: Har jeg sjældent set før

Venstrebacken nærmer sig med hastige skridt en startplads efter sin lange skadespause.



Blas Riveros er i fuld gang med at komme op i omdrejninger igen efter sin korsbåndsskade, og venstrebacken er blevet skiftet ind i Brøndbys tre seneste opgør. 

Her har han gjort det glimrende, og det er tydeligt, at han passer godt til Niels Frederiksens system. Ikke mindst takket være sine skarpe offensive egenskaber. 

Endnu har han dog ikke prøvet at starte inde efter sit comeback, men dette kan snart ændre sig.

Landsholdsspilleren fra Paraguay er nemlig snart klar til endnu mere spilletid, fortæller Brøndbys assistenttræner Martin Retov til tipsbladet.dk. 

– Jeg ved ikke lige hvornår, men det nærmer sig absolut en startplads. Det er det, jeg kan se både på de fysiske parametre, men også på træningen at han gør det godt. Han virker ubekymret over sin skade. Han har ikke haft nogle decideret følgeskader endnu, som man godt kan få efter at have været ude i lang tid. Så han nærmer sig absolut, og jeg synes også, at vi har set med de seneste par indhop, at han kan bidrage med meget til holdet, når først han kommer op og er i tempo. 

Han er så langt i sin proces, at det ikke er utænkeligt, at han starter inde i torsdagens pokalkamp mod Serie 1-holdet Aalborg Freja. 

– Det skal vi lige ind og evaluere på efter træning, men han er i hvert fald i spil. Det er helt sikkert, vurderer Retov. 

Generelt er Martin Retov imponeret over den måde, som Blas Riveros har tacklet hele skadesepisoden på. Både i forhold til alt det uden for banen med tanke på, at Riveros snakker et yderst begrænset engelsk, men også den måde han har trænet og spillet kamp på, selv om han har været ude i så lang tid. 

– Jeg synes egentlig, at han har været meget positiv, og selv om han selvfølgelig ikke er så dygtig på engelsk, så har vi jo en tolk på ham, der hjælper, hvis der skulle være et eller andet elementært, vi lige skal have forklaret ham. Men han er en positiv ung mand, som er glad for at være her, tror jeg. Han virker ubekymret, både som person, men også i forhold til sin skade og det her med at komme tilbage.

– Jeg må sige, at jeg sjældent har set nogen komme så ubekymret over en stor skade, som det i virkeligheden var. Jeg synes, at han fra dag et gået ud og vist, at han gerne vil være med her og ikke trækker sig i noget, hvor man normalt vis nok ville sige, at man lige skal finde sin krop igen. Der har han virket bomstærk fra dag et af. Så godt arbejde af den fysiske stab også, lyder rosen fra Martin Retov. 

Blas Riveros har indtil videre spillet fem kampe for Brøndby siden skiftet sidste sommer fra FC Basel.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Superligaen er knækket

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Scorer heftig lønstigning

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Supercomputer: De vinder VM

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Arbejder på Brøndby-exit

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Stor profil ude af Frankrig-brag

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Spanien – Belgien