Blas Riveros er i fuld gang med at komme op i omdrejninger igen efter sin korsbåndsskade, og venstrebacken er blevet skiftet ind i Brøndbys tre seneste opgør.
Her har han gjort det glimrende, og det er tydeligt, at han passer godt til Niels Frederiksens system. Ikke mindst takket være sine skarpe offensive egenskaber.
Endnu har han dog ikke prøvet at starte inde efter sit comeback, men dette kan snart ændre sig.
Landsholdsspilleren fra Paraguay er nemlig snart klar til endnu mere spilletid, fortæller Brøndbys assistenttræner Martin Retov til tipsbladet.dk.
– Jeg ved ikke lige hvornår, men det nærmer sig absolut en startplads. Det er det, jeg kan se både på de fysiske parametre, men også på træningen at han gør det godt. Han virker ubekymret over sin skade. Han har ikke haft nogle decideret følgeskader endnu, som man godt kan få efter at have været ude i lang tid. Så han nærmer sig absolut, og jeg synes også, at vi har set med de seneste par indhop, at han kan bidrage med meget til holdet, når først han kommer op og er i tempo.
Han er så langt i sin proces, at det ikke er utænkeligt, at han starter inde i torsdagens pokalkamp mod Serie 1-holdet Aalborg Freja.
– Det skal vi lige ind og evaluere på efter træning, men han er i hvert fald i spil. Det er helt sikkert, vurderer Retov.
Generelt er Martin Retov imponeret over den måde, som Blas Riveros har tacklet hele skadesepisoden på. Både i forhold til alt det uden for banen med tanke på, at Riveros snakker et yderst begrænset engelsk, men også den måde han har trænet og spillet kamp på, selv om han har været ude i så lang tid.
– Jeg synes egentlig, at han har været meget positiv, og selv om han selvfølgelig ikke er så dygtig på engelsk, så har vi jo en tolk på ham, der hjælper, hvis der skulle være et eller andet elementært, vi lige skal have forklaret ham. Men han er en positiv ung mand, som er glad for at være her, tror jeg. Han virker ubekymret, både som person, men også i forhold til sin skade og det her med at komme tilbage.
– Jeg må sige, at jeg sjældent har set nogen komme så ubekymret over en stor skade, som det i virkeligheden var. Jeg synes, at han fra dag et gået ud og vist, at han gerne vil være med her og ikke trækker sig i noget, hvor man normalt vis nok ville sige, at man lige skal finde sin krop igen. Der har han virket bomstærk fra dag et af. Så godt arbejde af den fysiske stab også, lyder rosen fra Martin Retov.
Blas Riveros har indtil videre spillet fem kampe for Brøndby siden skiftet sidste sommer fra FC Basel.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
Kamil Grabara-opslag bemærkes
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
