Video : Tipsbladet
Superliga

Storsponsor med klar opfordring til OB-ejer

OB-storsponsoreren Frederik Barfoed kommer med en venlig opfordring til klubbens ejerkreds, peger på fynboernes udfodringer og sværger troskab, uanset om det hedder 1. division eller ej efter sommerferien. Tipsbladet har i et stort interview talt med den fynske rigmand.

OB har direkte kurs ud i mørket med fire point og en dårligere målscorer op til Vejle Boldklub på den rigtige side af stregen.

Rigtig meget skal gå fynboernes vej, hvis ikke det skal hedde NordicBet Liga efter sommerferien. Det smerter i og omkring OB, og det gør det også hos klubbens storsponsor Frederik Barfoed.

Det fortæller han i et stort interview med Tipsbladet.

- Det gør meget, meget ondt at se. Det eneste positive, der er at sige i øjeblikket, er, at der er stor tilslutning ude på stadion, og at byen holder sammen i modgang. Det glæder mig meget, men det gør ondt at se på de sportslige resultater. Jeg fik en stor klump i maven med Vejle-sejren i går. Det ser svært ud, og det er vi påvirkede af.

Frederik Barfoed har flere sponsorater i OB - blandt andet et stort tribunesponsorat på den ene langside. Det sponsorat udløber efter sæsonen, men den fynske rigmand forsikrer, at han ikke har i sinde at smutte.

- Det ligger ikke i kortene, at jeg trækker mine sponsorater nu og her. Mine sponsorater udløber til sommer, men der er dialog om at fortsætte også i en udgave, hvis det frygtelige skulle ske, at vi rykker ned.

Netop en potentiel nedrykning er det skærende punkt omkring en ny sponsoraftale mellem OB og Frederik Barfoeds ejendomsselskab, Barfoed Group.

- Det er ikke nogen hemmelighed, at der har været drøftet en forlængelse på uændrede vilkår. Den har man så fra OB's side sat lidt i bero, hvilket er helt fint. Det er også med tillid til, at vi når hinanden uanset udfaldet af turneringen.

- Vi agter at fortsætte, og den økonomiske volumen i en ny aftale har vi ikke taget helt stilling til endnu. Vi kigger ind i at fortsætte tribunesponsoratet, men vi har også nogle andre tiltag på vej, som ligger underskrevet. Dem forventer vi at kunne offentliggøre i samarbejde med OB inden længe. Vi er en virksomhed, der er her på den lange bane. Vi er lige så meget med i OB for at understøtte byens udvikling, så det er ikke afgørende for vores samarbejde, om det hedder Superliga eller NordicBet.

I hvilken størrelsesorden ligger dine sponsorater på, og hvad kan de ende på, hvis det hedder 1. dvision?

- Lige nu kigger vi ikke ind i, at de skal reduceres. Det er der ikke lagt op til, men vi vil helst ikke fortælle, hvad vi betaler. Men jeg kigger ikke ind i, at jeg skal reducere sponsorudgifterne af betydelig karakter. Det kan være, vi laver nogle justeringer og omrokerer nogle ting, men det ligger ikke i kortene, at vi for eksempel skal reducere til det halve.

Tårerne trillede hos OB-fansene efter fredagens nederlag til Lyngby Boldklub. Foto: Alamy

Opfordrer OB-ejerkredsen
OB har haft rigeligt med kvaler i denne sæson, hvor man ikke har vundet på hjemmebane, blot har noteret sig for en enkelt sejr i 11 kampe, og undervejs skiftede man også Andreas Alm ud med Søren Krogh.

Ifølge Frederik Barfoed, der slår fast, at han nu taler ud fra et personligt synspunkt, er rekrutteringen en del af forklaringen på den undervældende sæson.

- Der har været noget, der minder om tilfældige spillerindkøb, som ikke har formået at skabe en kultur. Der har ikke været de profiler, som har kunnet formidle kulturen. Som almindelig tilskuer mangler der noget samhørighed på holdet. Det har man ikke formået at skabe.

Hvad håber du, der kommer til at ske efter denne sæson?

- Det er ikke min opgave at pege fingre af enkeltpersoner. Jeg vil ikke gøre mig til dommer over, om det er Björn Wesströms eller Søren Kroghs skyld. Jeg håber, at klubben finder den samhørighed og får skabt en kultur, der gør, at spillet virker mere sammenhængende. Jeg er sikker på, at der også hos ejeren (Niels Thorborg, red.) bliver sat alle kræfter ind på at få skabt det.

Og netop Niels Thorborg, der er manden med pengene, har været yderst tavs gennem OB's nedtur. Tipsbladet har flere gange forsøgt at få ham i tale - dog uden held.

Ifølge Frederik Barfoed vil det gavne klubben, hvis OB-toppen kom en smule mere ud af busken.

- Jeg kender kun Niels som en meget udadvendt person, der er stærk kommunikativ i forsamlinger. Der kan være mange årsager til, at man måske er lidt stille, men det har jeg ikke kendskab til. Men der er også andre. Der er jo Enrico Augustinus (direktør i OB, red.). I nogle af de Wesström-interviews vi har set, synes jeg også, der er blevet brugt kræfter på at diskutere med journalisten frem for at svare på nogle af tingene.

Fodbolddirektør Björn Wesström er under maksimalt pres i OB. Foto: Alamy

Særligt Björn Wesström har fået massiv kritik for sit seneste interview med Viaplay og fredag mødte klubbens fans så op med bannere, hvor de ønskede ham ud af klubben. Ifølge Frederik Barfoed er det ikke vejen frem.

- Jeg bliver trist, når jeg ser bannere fra fansene, hvor der står "ud med Wesström" og "ud med Thorborg." Jeg forstår godt frustrationerne, men jeg synes, det er en forkert måde at kommunikere på. Der er vi nødt til at have is i maven og huske hinanden på, at der ikke ville være Superliga-fodbold, hvis ikke Thorborg var her. Den respekt er vi også nødt til at have.

- Men det her skriver fansene jo i afmagt, fordi nogen måske ikke har fokus nok på at tale med fansene, byen og journalister. En positiv og venlig opfordring kunne være, at man fra øverste niveau talte med journalister, så det ville give svar på nogle ting.

Frederik Barfoed slår desuden fast, at hans hjerte, selv hvis det hedder 1. division, vil banke for striwerne - omend det vil gøre ham meget trist.

- For vores selvopfattelse vil det være et kæmpe nederlag for byen. Det vil være trist. Vi skal være en attraktiv by, og der betyder fodbold og sport meget. Det betyder også meget for folk, når de skal bosætte sig, at der er et godt udbud på blandt andet sport.