Stort Brøndby-skifte kollapsede: Det er sket før

Sebastian Anderssons skifte til Brøndby IF kollapsede i 11. time. Det er ikke første gang, at den svenske angriber oplever, at en handel falder sammen i sidste øjeblik.



Brøndby-fansene var formentlig begyndt at øve sig på at synge navnet Sebastian Andersson, men svenskeren bliver ikke den nye bomber på Vestegnen. Fredag kollapsede angriberens skifte fra FC Köln til Brøndby IF i 11. time.

Den tyske klub har forklaret, at Sebastian Andersson og Brøndby ikke kunne nå til enighed om lønnen, men der spekuleres i, om svenskeren i virkeligheden dumpede lægetjekket. Det er ikke noget, der er blevet bekræftet, men det vil ikke være første gang, at det sker.

For et år siden var 31-årige Sebastian Andersson tæt på at skifte til Antalyaspor, men den tyrkiske klub valgte i sidste ende at vende tommelfingeren ned efter lægetjekket. Svenskeren har haft store knæproblemer i løbet af karrieren.

Det kan naturligvis også have været økonomien, der lå til grund for det kollapsede Brøndby-skifte, og heller ikke det vil være første gang for Sebastian Andersson. Ifølge Express.de trak schweiziske Grasshoppers sig fra en aftale med angriberen på grund af hans enorme lønkrarv. Sebastian Andersson tjener 15 millioner om året i FC Köln, og han forventer også en høj løn af en potentiel ny arbejdsgiver.

FC Köln arbejder fortsat på at komme af med Sebastian Andersson. Det fastslår cheftræner Steffen Baumgart efter det mislykkede skifte til Brøndby.

– Det er ingen hemmelighed, at vi forsøger at afhænde ham, men da der ikke blev opnået enighed, er han nu en del af holdet igen, siger Baumgart til Express.

Sebastian Andersson er noteret for otte mål i 47 kampe for FC Köln. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – FC Fredericia

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Så du det? Wass i helt vild aktion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland