Stort Brøndby-skifte kollapsede: Det er sket før

Sebastian Anderssons skifte til Brøndby IF kollapsede i 11. time. Det er ikke første gang, at den svenske angriber oplever, at en handel falder sammen i sidste øjeblik.



Brøndby-fansene var formentlig begyndt at øve sig på at synge navnet Sebastian Andersson, men svenskeren bliver ikke den nye bomber på Vestegnen. Fredag kollapsede angriberens skifte fra FC Köln til Brøndby IF i 11. time.

Den tyske klub har forklaret, at Sebastian Andersson og Brøndby ikke kunne nå til enighed om lønnen, men der spekuleres i, om svenskeren i virkeligheden dumpede lægetjekket. Det er ikke noget, der er blevet bekræftet, men det vil ikke være første gang, at det sker.

For et år siden var 31-årige Sebastian Andersson tæt på at skifte til Antalyaspor, men den tyrkiske klub valgte i sidste ende at vende tommelfingeren ned efter lægetjekket. Svenskeren har haft store knæproblemer i løbet af karrieren.

Det kan naturligvis også have været økonomien, der lå til grund for det kollapsede Brøndby-skifte, og heller ikke det vil være første gang for Sebastian Andersson. Ifølge Express.de trak schweiziske Grasshoppers sig fra en aftale med angriberen på grund af hans enorme lønkrarv. Sebastian Andersson tjener 15 millioner om året i FC Köln, og han forventer også en høj løn af en potentiel ny arbejdsgiver.

FC Köln arbejder fortsat på at komme af med Sebastian Andersson. Det fastslår cheftræner Steffen Baumgart efter det mislykkede skifte til Brøndby.

– Det er ingen hemmelighed, at vi forsøger at afhænde ham, men da der ikke blev opnået enighed, er han nu en del af holdet igen, siger Baumgart til Express.

Sebastian Andersson er noteret for otte mål i 47 kampe for FC Köln. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Så er det officielt

Transferbombe i Real Madrid?

AGF – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

OB – Vejle Boldklub

Salah sender særlig besked

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FC København – Randers FC

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Froholdt med vild hæder i Portugal

Fortsætter vild målform

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads