Han hedder egentlig Andrei Zolotko. Det står i hans pas, men han foretrækker selv Andrew Zolotko. For når den 30-årige Andrew Zolotko tager til udlandet, siger alle alligevel ‘Andrew’, som han selv siger. Og så er der efternavnet, som nogle steder staves som ‘Zolotko’. Andre steder ‘Zolotco’. Det har noget at gøre med, at bogstavet er anderledes nogle steder i verden.
Så er formalia ligesom på plads, og vi kan i stedet gå til det sjove: Nemlig at fortælle om den mand, der fremover kommer til at tegne Vejle Boldklub. Andrew Zolotko er manden med aktiemajoriteten i Vejle Alliancen A/S – selskabet bag VB – hvor han med samarbejdspartner Jin Chang er nye medlemmer af Vejle Boldklubs bestyrelse. De to kommer med en stor pose penge og en investorgruppe bag sig.
Her er Andrew Zolotkos egen fortælling om erfaring i fodboldmiljæet, arbejdet som agent, og om han er en playboy, som det er blevet udlagt.
Hvorfor har du valgt at investere i Vejle Boldklub?
– Det her må du sørge for at skrive korrekt. For det første har vi en stor investorgruppe bag os. For det andet har jeg stor erfaring med Danmark og dansk fodbold og er så ansigtet på projektet. Jeg kender Danmark, og det er et land, hvor tingene bliver gjort efter bogen. Der stikker ikke noget under – ikke noget, der ud af det blå kan ødelægge klubber. Vejle var for os en klub med store traditioner, men også en klub, der tidligere har haft problemer. Vi ser dog et stort potentiale i klubben, hvis det rette setup bliver skabt. Hvis vi får den rette administration, og hvis vi får lavet det rette team omkring holdet. Så kan vi levere resultater på sigt. Men det handler om at bygge op, og så må vi se, hvor lang tid det tager.
Hvor længe har I været i dialog om at overtage aktiemajoriteten?
– Vi har haft dialog i mere end et halvt år. Faktisk begyndte vi allerede i begyndelsen af sidste sæson, men der gjorde klubben, som den gjorde. Der var tre hold, der rykkede op i Superligaen, så klubben havde allerede planer, og den ville gå efter de planer. Men det er en klub, der er klar til en genfødsel. Til noget frisk. Og nu bliver det så et interessant eventyr. Nu kommer det hårde arbejde.
Hvor meget har I betalt for aktiemajoriteten?
– I vores aftale er der en klausul om, at vi ikke må sige noget om prisen. Det er fortroligt. Så det kan jeg desværre ikke svare på.
Hvem er med i investorgruppen?
– Der er mange med. Mig og min partner er ansigterne, men det er et stort setup. Men deres navne siger dig sikkert ikke så meget. Lucas (Jin Chang, red.) og jeg præsenterede dem for ideen, og de kunne hurtigt lide den. Der var nogle hårde forhandlinger, fordi folk vil det bedste for holdet og klubben. Og det vil vi også. Derfor er det her ikke et ‘business setup’. Vi kommer til at gøre det, der er bedst for holdet. Og vi vil udvikle klubben.
Hvad er dit kendskab til Danmark?
– Jeg har arbejdet i Danmark i 10 år. For mig er Danmark ikke kun et land – det var det første land, hvor jeg arbejdede som agent. Jeg kender Danmark og har et specielt forhold til Danmark og danske spillere, trænere og klubber. Du kan spørge rundt omkring, og folk vil kende mig. En klub i Danmark var derfor vores førstevalg.
Hvordan er dit netværk i Danmark og Vejle?
– Fodboldverdenen handler jo om netværk, og vi arbejder med mennesker. Du kan hurtigt mærke, at Vejle betyder noget. Du kan se klubben i byen, og fansene hjælper klubben Så det er mere end en klub, og vi vil gerne have spillere, der vil arbejde hårdt for klubben. Men der skal også være synergi mellem fortid, nutid og fremtid. Vi kan ikke se for meget tilbage på de fejl, der tidligere er lavet – men vi skal læne os op ad de mennesker, der er legender i denne klub og betyder noget for klubben. Den respekt skal vi have.
Kommer der interessekonflikt i forhold til de spillere, du repræsenterer i det danske marked, og den klub, du nu repræsenterer?
– Nej. Jeg kommer ikke til at arbejde som agent i det danske marked.
Kommer du til at hente spillere til Vejle, som du repræsenterer?
Det er absolut ikke tanken – det vil vi gerne undgå. Det handler udelukkende om at udvikle denne klub. Vi vil ikke ‘bruge’ klubben til at vise vores spillere frem. Det er ikke målet. Vi vil gerne udvikle talenter her i Vejle, og de spillere, vi henter, får alle en fair chance. Om du er sort eller hvid er ligegyldigt. Men de unge er vores førsteprioritet – det er vores filosofi.
Du er en ung person. 30 år og fra Moldova. Hvad mere kan du fortælle?
– Jeg har arbejdet i agentbranchen i 13 år – siden jeg var 17 år. I øjeblikket repræsenterer vi trænere som Fabio Cannavaro, Dan Petrescu, Ciro Ferrera. Vores arbejde er meget i Rusland og Kina, og vi var nogle af de første, der etablerede en linje mellem Rusland og Europa. Danmark er også et godt marked for os. Generelt synes jeg, der har været alt for meget fokus på min alder, og hvor jeg kommer fra. Det handler om erfaring – det er det vigtigste. Og jeg har erfaring fra den her brance. Det håber jeg, at folk også vil kigge på. Ja, jeg er 30 år, og ja, jeg er fra Moldova. Men spørg omkring, og folk vil sige gode ting om mig. Den eneste forskel på Danmark og Moldova er, at Danmark har bedre økonomi, og at der i Moldova er bedre vejr.
Der er kørt billeder fra din Facebook-profil rundt omkring på de sociale medier. Du poserer blandt andet med pistoler i hånden. Hvorfor?
– Jeg vil gerne starte med at sige, at jeg er virkelig irriteret over fremgangsmåden. Det er ikke i orden. Pigen på de billeder er min kæreste i snart to år, så jeg forstår ikke, hvorfor nogen tager mine private billeder fra Facebook. Folk får et helt forkert image af mig, når de ser de billeder, og jeg synes ikke, det er i orden. Angående billedet med pistolerne er det vigtigt at sige, at jeg ikke skød, og at billedet er taget et sted, hvor det er lovligt.
– Mit privatliv tilhører mig, ikke andre, og jeg gør ikke skade på andre med den måde, jeg er på og lever på. Jeg vil utrolig gerne, at folk ser mig som professionel. At de ikke dømmer mig. Man kan nemt præsentere en uægte virkelighed med et billede – så kan du vinkle billedet, som du vil. Men folk skal forstå det fulde billede. Jeg er ikke nogen playboy, og kvinden er min kæreste. Det er i øvrigt heller ikke i orden, at hun skal bringes ind i det her.
– Jeg er her på grund af fodbolden, og forhåbentlig ser folk mig som en fodboldperson med erfaring. En fagperson. Jeg kommer ikke med en masse familiepenge – vi kommer med seriøse penge og en investorgruppe, der forventer resultater. Det er ikke for sjov, det her. Det er seriøst. Og det er altså vigtigt for mig, at folk forstår det.
Andrew Zolotko fortæller, at han ikke har i sinde at gøre mere ved det. Men han appellerer til, at folk skriver om ham som fagperson. Han fortæller også, at han har lukket sin Facebook-profil, fordi han gerne vil have, at der tales om ‘professionelle ting’ og ikke Zolotkos privatliv.
– Havde de spurgt mig om lov inden, var det nok ikke et problem, men de medier har sat mig i et dårligt lys, og det er ikke i orden, når de ikke har talt med mig om det.
Og så fortæller Andrew Zolotko, at han regner med at have en træner på plads i Vejle Boldklub denne sommer.
Herunder er Vejles nye pengemand sammen med Marcos Urena, som han fik fra Krasnodar til FC Midtjylland.
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
