Simen Nordli på vej væk? ‘Jeg føler mig klar’

Simen Nordli fortæller til Tipsbladet, at han er klar til at tage det næste skridt i karrieren i vinterens transfervindue. Han vil dog ikke skifte for enhver pris.



Superligaens mest formstærke spiller? 

Det kan meget vel være Simen Nordli, da han har brændt banen af for Randers FC i dette efterår med 11 mål og seks oplæg i 16 kampe. 

Randers-sportsdirektør Søren Pedersen har udtalt til Tipsbladet, at han regner med, at Randers-profilen bliver solgt i det kommende transfervindue. 

Hovedpersonen selv prøver ikke at tænke for meget over fremtiden.

– Først og fremmest vil jeg afslutte med en god præstation mod Viborg på søndag, men man ved jo aldrig, hvad der sker.

– Jeg er jo fortsat Randers-spiller, og det er jeg rigtig glad for, at jeg er. Jeg må se, hvad der sker til januar. Jeg bruger ikke så meget energi på det. Jeg bruger mest mulig energi på at gøre det godt i den sidste kamp, fortæller Simen Nordli til Tipsbladet.

Føler du dig klar til et stort skifte?

– Selvfølgelig føler jeg mig klar, men det skal være det rigtige for alle parter og den rigtige timing. Jeg må se, om der kommer noget, og så tager vi den derfra.

Vil du være åben for at skifte til en anden dansk klub?

– Jeg vil ikke udelukke nogle ting. Jeg må bare se, hvad der sker, og så må vi tage stilling til det. Jeg er stadig Randers-spiller.

Artiklen fortsætter under billedet.

2X9GCMP_2

Foto: Alamy

En fordel
Nordli har tidligere fortalt, at han drømmer om at spille på det norske landshold, og det kan trække lidt i ham i forhold til et skifte.

– Selvfølgelig, hvis man gør det godt på en bedre adresse, så vil det være en fordel. Men jeg har også set, at han (Norges landstræner, Ståle Solbakken, red.) har udtaget spillere fra Eliteserien og Superligaen.

– Jeg skal bare fortsætte med at arbejde hårdt, og så må vi se, men det vil selvfølgelig være en fordel at gøre det godt i en bedre liga.

24-årige Nordli har kontrakt med Randers FC til sommeren 2023, og han kom til i sommeren 2023. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Holland – Japan

Han tager hjem fra VM

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Qatar – Schweiz

Peger på ham som ny Superliga-træner