Stort underskud: Brøndby kom ud af første kvartal med 25 millioner i minus

Brøndby IF har tirsdag morgen præsenteret regnskabet for første kvartal. Det viste 24,8 millioner kroner i underskud.



På banen går det, trods gårsdagens sejr, ikke lige så godt for Brøndby IF, som det gjorde for et år siden. Det samme kunne man sige om klubbens regnskaber.

Hvor Brøndby kom ud af 2018 med det første overskud i et årti, tegner 2019 til at byde på endnu et dundrende underskud. Opgørelsen fra årets første tre måneder viser et minus på 24,8 millioner. Brøndby forventer et samlet underskud på 40-50 millioner for hele året. Tidligere forventede klubben et minus i omegnen af 10-20 millioner.

På sin vis hænger det sportslige og det økonomiske sammen. Mens holdet i sidste sæson lå i toppen fra start til slut og altså kun missede mesterskabet til allersidst, ligger Brøndby lige nu på femtepladsen. Det har kostet på tv-indtægterne, der er 22,5 procent lavere end i fjor.

Underskuddet skal desuden forklares med væsentlig højere udgifter end for et år siden. De er steget med over 30 procent, fortæller klubben i en selskabsmeddelelse. Det skyldes primært “personaleomkostninger”, altså løn og afskrivninger til førsteholdets spillere.

Brøndbys omsætning steg ellers en lille smule – med en halv million – i forhold til sidste år, men det var altså ikke nok til at opveje for de øgede omkostninger.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Argentina – Østrig

Tæt på at købe FC København-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

New Zealand – Egypten

Uruguay – Kap Verde

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

I dialog med Steve Cooper

Jordan – Algeriet

Frankrig – Irak

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links