Stort underskud i FC Midtjylland

Et underskud på 55 millioner kroner skyldes strategiske investeringer, forklarer FCM-direktør Claus Steinlein.



FC Midtjylland fejrede i foråret det danske mesterskab for fjerde gang, men guldet kom med en pris.

Superligaklubben kom således ud af regnskabsåret 2023/24 med et underskud på 55,3 millioner kroner. Det skriver FC Midtjylland på sin hjemmeside.

Det er første gang siden 2020, at midtjyderne ikke kommer ud af en sæson med sorte tal.

Og det skyldes først og fremmest investeringer i træningsanlægget Dream 99 og nye faciliteter på MCH Arena, forklarer direktør Claus Steinlein.

– Årets underskud er et direkte resultat af væsentlige strategiske investeringer, som konsoliderer FC Midtjylland både sportsligt og kommercielt.

– Dream99 og de nye faciliteter på MCH Arena er essentielle for at styrke klubbens fundament og samtidig give mulighederne for fremtidig vækst og succes for både spillere, fans og partnere, siger han.

Egenkapitalen er i perioden faldet fra 398 til 343 millioner kroner, hvilket svarer til underskuddet.

De seneste tre år har FC Midtjylland haft et samlet overskud på cirka 142 millioner kroner. Alene sidste år var overskuddet på rekordhøje 90,5 millioner.

– Vores overskud de sidste år har faciliteret muligheden for at foretage disse investeringer, heriblandt i førsteholdstruppen, hvilket resulterede i endnu et dansk mesterskab.

– Vi vil fortsætte med at udvikle klubben og forbedre vores konkurrenceevne, og vi nyder en stærk, loyal opbakning i bestræbelserne på at indfri vores ambitioner nationalt såvel som internationalt, lyder det fra Claus Steinlein.

Allerede i denne sæson bør det lysne på den økonomiske front for klubben, der også aktuelt kan prale af en førsteplads i Superligaen.

FC Midtjylland forventer, at indtjeningen fra Europa League og salg af spillere fører til, at regnskabet går i nul for sæsonen 2024/25.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Det var en af de værste dage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Liverpool – Chelsea

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner vinder stor pris

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen