FC Midtjylland fejrede i foråret det danske mesterskab for fjerde gang, men guldet kom med en pris.
Superligaklubben kom således ud af regnskabsåret 2023/24 med et underskud på 55,3 millioner kroner. Det skriver FC Midtjylland på sin hjemmeside.
Det er første gang siden 2020, at midtjyderne ikke kommer ud af en sæson med sorte tal.
Og det skyldes først og fremmest investeringer i træningsanlægget Dream 99 og nye faciliteter på MCH Arena, forklarer direktør Claus Steinlein.
– Årets underskud er et direkte resultat af væsentlige strategiske investeringer, som konsoliderer FC Midtjylland både sportsligt og kommercielt.
– Dream99 og de nye faciliteter på MCH Arena er essentielle for at styrke klubbens fundament og samtidig give mulighederne for fremtidig vækst og succes for både spillere, fans og partnere, siger han.
Egenkapitalen er i perioden faldet fra 398 til 343 millioner kroner, hvilket svarer til underskuddet.
De seneste tre år har FC Midtjylland haft et samlet overskud på cirka 142 millioner kroner. Alene sidste år var overskuddet på rekordhøje 90,5 millioner.
– Vores overskud de sidste år har faciliteret muligheden for at foretage disse investeringer, heriblandt i førsteholdstruppen, hvilket resulterede i endnu et dansk mesterskab.
– Vi vil fortsætte med at udvikle klubben og forbedre vores konkurrenceevne, og vi nyder en stærk, loyal opbakning i bestræbelserne på at indfri vores ambitioner nationalt såvel som internationalt, lyder det fra Claus Steinlein.
Allerede i denne sæson bør det lysne på den økonomiske front for klubben, der også aktuelt kan prale af en førsteplads i Superligaen.
FC Midtjylland forventer, at indtjeningen fra Europa League og salg af spillere fører til, at regnskabet går i nul for sæsonen 2024/25.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Her kan du se Argentina mod Østrig
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Lyngby Boldklub sælger profil
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
OPTAKT
Frankrig – Irak
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
TRANSFER