Hjulmand før EM: Vi står rigtig, rigtig stærkt

Kasper Hjulmand mener, at bredden på landsholdet er vokset i løbet af den seneste halvanden uge.



Det danske fodboldlandshold har været samlet de seneste ti dage, og landstræner Kasper Hjulmand er ovenud tilfreds med udbyttet af samlingen.

Ud over at have hentet ni ud af ni mulige point i VM-kvalifikationen og undgået at lukke mål ind, er landstræneren også opløftet over at se, at han kan mønstre en hel trup af spillere, der alle vil kunne gøre sig gældende til EM om nødvendigt.

– På en 10-skala får den her samling 8-9 stykker, siger Kasper Hjulmand efter onsdagens 4-0-udesejr over Østrig.

– Vi har siddet i trænerteamet og kigget på de tre kampe og det program spillerne havde været igennem op til. Vi fik lagt en plan, og vi eksekverede en plan, hvor 23 markspillere har været i spil.

– Vi har roteret rundt blandt spillerne og fået set, hvordan kvaliteten er i afkrogene af truppen. Vi har mange våben og mange kvaliteter, og det er vigtigt. Truppen er blevet større af den her samling, og vi har forskellige typer, der kan bruges til forskellige ting, siger Kasper Hjulmand.

Onsdag var det eksempelvis Andreas Skov Olsen, der kom ind fra bænken og gjorde en forskel mod Østrig. Han åbnede målscoringen et par minutter efter sit indhop, og 16 minutter senere gjorde han det til slutresultatet 2-0.

Efter udesejre i de på papiret halvvanskelige udekampe mod Israel og Østrig samt en pligtsejr på hjemmebane over Moldova kan Kasper Hjulmand se frem mod sommerens EM-slutrunde med optimisme.

– Vi står rigtig, rigtig stærkt. Vi har nogle fantastiske spillere med en fantastisk kvalitet. Så vi kan alle sammen i Danmark se frem til en sommer, hvor vi alle vil gøre alt for at stå stærkest muligt.

– Vi har et fantastisk udgangspunkt, og hele Danmark kan vel se, at vi er klar, siger Hjulmand.

Danmark har en målscore på 14-0, og det er blandt andet et udtryk for, at der er blevet skruet på nogle offensive knapper efter landstrænerskiftet fra Åge Hareide, siger Thomas Delaney.

– Jeg tror, at Kasper så det udtryk, som vi havde i anden halvleg mod Østrig, som hans form for fodbold.

– Kasper har overtaget et hold, som er rigtig godt trænet, så han har haft let ved at udvikle os i en offensiv retning, siger Thomas Delaney.

Fodboldlandsholdet samles igen i slutningen af maj for at indlede forberedelserne frem mod EM-slutrunden. Inden EM skal Danmark spille testkampe mod Tyskland og Bosnien-Hercegovina.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Sender dansker til Kroatien


Fyret!

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

På vej til Superligaen? 

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Officielt: FC København henter Suzuki

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Tottenham præsenterer FC København-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

FC København bekræfter

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Officielt: FC København henter Kotarski

FC København har spændende hollænder på blokken

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!



Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

FCM-spiller solgt – her er prisen


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Kan købes til spotpris

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

– Det skal være en rigtig god pris

Gylden chance for Roony Bardghji



Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Dublin sætter sig på Belfast

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør



‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende