Hjulmand før EM: Vi står rigtig, rigtig stærkt

Kasper Hjulmand mener, at bredden på landsholdet er vokset i løbet af den seneste halvanden uge.



Det danske fodboldlandshold har været samlet de seneste ti dage, og landstræner Kasper Hjulmand er ovenud tilfreds med udbyttet af samlingen.

Ud over at have hentet ni ud af ni mulige point i VM-kvalifikationen og undgået at lukke mål ind, er landstræneren også opløftet over at se, at han kan mønstre en hel trup af spillere, der alle vil kunne gøre sig gældende til EM om nødvendigt.

– På en 10-skala får den her samling 8-9 stykker, siger Kasper Hjulmand efter onsdagens 4-0-udesejr over Østrig.

– Vi har siddet i trænerteamet og kigget på de tre kampe og det program spillerne havde været igennem op til. Vi fik lagt en plan, og vi eksekverede en plan, hvor 23 markspillere har været i spil.

– Vi har roteret rundt blandt spillerne og fået set, hvordan kvaliteten er i afkrogene af truppen. Vi har mange våben og mange kvaliteter, og det er vigtigt. Truppen er blevet større af den her samling, og vi har forskellige typer, der kan bruges til forskellige ting, siger Kasper Hjulmand.

Onsdag var det eksempelvis Andreas Skov Olsen, der kom ind fra bænken og gjorde en forskel mod Østrig. Han åbnede målscoringen et par minutter efter sit indhop, og 16 minutter senere gjorde han det til slutresultatet 2-0.

Efter udesejre i de på papiret halvvanskelige udekampe mod Israel og Østrig samt en pligtsejr på hjemmebane over Moldova kan Kasper Hjulmand se frem mod sommerens EM-slutrunde med optimisme.

– Vi står rigtig, rigtig stærkt. Vi har nogle fantastiske spillere med en fantastisk kvalitet. Så vi kan alle sammen i Danmark se frem til en sommer, hvor vi alle vil gøre alt for at stå stærkest muligt.

– Vi har et fantastisk udgangspunkt, og hele Danmark kan vel se, at vi er klar, siger Hjulmand.

Danmark har en målscore på 14-0, og det er blandt andet et udtryk for, at der er blevet skruet på nogle offensive knapper efter landstrænerskiftet fra Åge Hareide, siger Thomas Delaney.

– Jeg tror, at Kasper så det udtryk, som vi havde i anden halvleg mod Østrig, som hans form for fodbold.

– Kasper har overtaget et hold, som er rigtig godt trænet, så han har haft let ved at udvikle os i en offensiv retning, siger Thomas Delaney.

Fodboldlandsholdet samles igen i slutningen af maj for at indlede forberedelserne frem mod EM-slutrunden. Inden EM skal Danmark spille testkampe mod Tyskland og Bosnien-Hercegovina.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri