Hjulmand før EM: Vi står rigtig, rigtig stærkt

Kasper Hjulmand mener, at bredden på landsholdet er vokset i løbet af den seneste halvanden uge.



Det danske fodboldlandshold har været samlet de seneste ti dage, og landstræner Kasper Hjulmand er ovenud tilfreds med udbyttet af samlingen.

Ud over at have hentet ni ud af ni mulige point i VM-kvalifikationen og undgået at lukke mål ind, er landstræneren også opløftet over at se, at han kan mønstre en hel trup af spillere, der alle vil kunne gøre sig gældende til EM om nødvendigt.

– På en 10-skala får den her samling 8-9 stykker, siger Kasper Hjulmand efter onsdagens 4-0-udesejr over Østrig.

– Vi har siddet i trænerteamet og kigget på de tre kampe og det program spillerne havde været igennem op til. Vi fik lagt en plan, og vi eksekverede en plan, hvor 23 markspillere har været i spil.

– Vi har roteret rundt blandt spillerne og fået set, hvordan kvaliteten er i afkrogene af truppen. Vi har mange våben og mange kvaliteter, og det er vigtigt. Truppen er blevet større af den her samling, og vi har forskellige typer, der kan bruges til forskellige ting, siger Kasper Hjulmand.

Onsdag var det eksempelvis Andreas Skov Olsen, der kom ind fra bænken og gjorde en forskel mod Østrig. Han åbnede målscoringen et par minutter efter sit indhop, og 16 minutter senere gjorde han det til slutresultatet 2-0.

Efter udesejre i de på papiret halvvanskelige udekampe mod Israel og Østrig samt en pligtsejr på hjemmebane over Moldova kan Kasper Hjulmand se frem mod sommerens EM-slutrunde med optimisme.

– Vi står rigtig, rigtig stærkt. Vi har nogle fantastiske spillere med en fantastisk kvalitet. Så vi kan alle sammen i Danmark se frem til en sommer, hvor vi alle vil gøre alt for at stå stærkest muligt.

– Vi har et fantastisk udgangspunkt, og hele Danmark kan vel se, at vi er klar, siger Hjulmand.

Danmark har en målscore på 14-0, og det er blandt andet et udtryk for, at der er blevet skruet på nogle offensive knapper efter landstrænerskiftet fra Åge Hareide, siger Thomas Delaney.

– Jeg tror, at Kasper så det udtryk, som vi havde i anden halvleg mod Østrig, som hans form for fodbold.

– Kasper har overtaget et hold, som er rigtig godt trænet, så han har haft let ved at udvikle os i en offensiv retning, siger Thomas Delaney.

Fodboldlandsholdet samles igen i slutningen af maj for at indlede forberedelserne frem mod EM-slutrunden. Inden EM skal Danmark spille testkampe mod Tyskland og Bosnien-Hercegovina.

/ritzau/



Les Dogues kvæler kroater

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Belønnes af FC København

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

I spil til stort job

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lerager taler ud om FCK-brud

Fortryder Chido Obi-beslutning

Vildt! Slår Champions League-rekord

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

– Det her gør ondt for at være ærlig

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Spørger på Jonas Wind

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr