Hjulmand før EM: Vi står rigtig, rigtig stærkt

Kasper Hjulmand mener, at bredden på landsholdet er vokset i løbet af den seneste halvanden uge.



Det danske fodboldlandshold har været samlet de seneste ti dage, og landstræner Kasper Hjulmand er ovenud tilfreds med udbyttet af samlingen.

Ud over at have hentet ni ud af ni mulige point i VM-kvalifikationen og undgået at lukke mål ind, er landstræneren også opløftet over at se, at han kan mønstre en hel trup af spillere, der alle vil kunne gøre sig gældende til EM om nødvendigt.

– På en 10-skala får den her samling 8-9 stykker, siger Kasper Hjulmand efter onsdagens 4-0-udesejr over Østrig.

– Vi har siddet i trænerteamet og kigget på de tre kampe og det program spillerne havde været igennem op til. Vi fik lagt en plan, og vi eksekverede en plan, hvor 23 markspillere har været i spil.

– Vi har roteret rundt blandt spillerne og fået set, hvordan kvaliteten er i afkrogene af truppen. Vi har mange våben og mange kvaliteter, og det er vigtigt. Truppen er blevet større af den her samling, og vi har forskellige typer, der kan bruges til forskellige ting, siger Kasper Hjulmand.

Onsdag var det eksempelvis Andreas Skov Olsen, der kom ind fra bænken og gjorde en forskel mod Østrig. Han åbnede målscoringen et par minutter efter sit indhop, og 16 minutter senere gjorde han det til slutresultatet 2-0.

Efter udesejre i de på papiret halvvanskelige udekampe mod Israel og Østrig samt en pligtsejr på hjemmebane over Moldova kan Kasper Hjulmand se frem mod sommerens EM-slutrunde med optimisme.

– Vi står rigtig, rigtig stærkt. Vi har nogle fantastiske spillere med en fantastisk kvalitet. Så vi kan alle sammen i Danmark se frem til en sommer, hvor vi alle vil gøre alt for at stå stærkest muligt.

– Vi har et fantastisk udgangspunkt, og hele Danmark kan vel se, at vi er klar, siger Hjulmand.

Danmark har en målscore på 14-0, og det er blandt andet et udtryk for, at der er blevet skruet på nogle offensive knapper efter landstrænerskiftet fra Åge Hareide, siger Thomas Delaney.

– Jeg tror, at Kasper så det udtryk, som vi havde i anden halvleg mod Østrig, som hans form for fodbold.

– Kasper har overtaget et hold, som er rigtig godt trænet, så han har haft let ved at udvikle os i en offensiv retning, siger Thomas Delaney.

Fodboldlandsholdet samles igen i slutningen af maj for at indlede forberedelserne frem mod EM-slutrunden. Inden EM skal Danmark spille testkampe mod Tyskland og Bosnien-Hercegovina.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

OB siger farvel til seks spillere

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Det er aldrig sket før

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Kan koste Brøndby flere millioner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ringet op af Brøndby-træner

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Ivan Toney klar på choktransfer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Brøndby IF – Sønderjyske

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne