Stortalent imponerer i FCM: Vi er voldsomt stolte

Raphael Onyedika har taget FC Midtjylland og ikke mindst Bo Henriksen med storm.



Det er ikke kun på efternavnene, at Frank Onyeka og Raphael Onyedika minder om hinanden. 

Sidstnævnte har afløst førstnævnte på den centrale midtbane i FC Midtjylland, og man har dårligt nok opdaget, at Frank Onyeka, der var en markant profil for ulvene, er væk. Så overbevisende har Raphael Onyedika taget over.

Den 20-årige nigerianer var i sidste sæson udlejet til FC Fredericia, og nu har han fået chancen i FC Midtjylland, og den har han grebet til fulde. Onyedika blev sparet i midtugens pokalkamp mod Kjellerup, men ellers har han været på banen i samtlige FCM’s kampe i denne sæson – 13 ud af 14 gange som starter.

– Det er voldsomt, det må vi erkende. Da jeg kom hertil i sommer, var det meningen, at vi lige skulle se ham an og vurdere, om han måske skulle lejes ud igen. Der må vi bare sige, at han har taget hele Superligaen med storm. Han er blevet bedre og bedre fra første træningsdag, og han har været én af vores allerbedste spillere, siger FCM-træner Bo Henriksen til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Han er i den grad fremtidens mand, men han er bestemt også nutidens, og det er så imponerende, og det er så flot. Der er stadig noget, han skal forbedre, men han er et godt sted. Han er en moderne midtbanespiller på alle parametre. Ham er vi voldsomt stolte af.

Raphael Onyedika har ikke tidligere begået sig på højeste niveau. Før denne sæson havde han udelukkende erfaring fra ungdomsfodbold i FC Midtjylland og en enkelt sæson i den næstbedste række for Fredericia.

Derfor imponerer det Bo Henriksen, at nigerianeren er gledet så ubesværet ind på holdet.

– Han har en tendens til at være voldsomt dygtig til at lære nye ting hurtigt. Jeg kan give et konkret eksempel; På et tidspunkt spillede hele holdet en padel tennis-turnering, og jeg tror ikke, han nogensinde havde haft en ketcher i hånden før. Han var klart den dårligste i de første 20 minutter, men han sluttede af med at være i top fire blandt hele holdet. Han tilpasser sig sindssygt hurtigt nye ting og gennemskuer det med det samme, forklarer Bo Henriksen.

Raphael Onyedika skal i hvert fald frem til januar konkurrere med Jens-Lys Cajuste om spilletiden. Den svenske midtbaneprofil blev stik imod forventning ikke solgt i transfervinduet, og derfor skal Onyedika naturligvis kigge sig over skulderen.

– Det kommer ikke an på den ene eller den anden. Jeg er imponeret af både Cajuste, Evander og Onyedika. Vi har rigtig mange kampe, så der bliver rigeligt med spilletid til alle. Det er jeg slet ikke i tvivl om, og man kan også spille med dem alle tre på samme tid. Det vil jeg ikke være bange for, siger Bo Henriksen om konkurrencesituationen.

20-årige Raphael Onyedika er noteret for en enkelt scoring for FC Midtjylland – den faldt mod Celtic i Champions League-kvalifikationen. 





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Ringet op af Brøndby-træner

OB siger farvel til seks spillere

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Chelsea – Manchester United



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Brøndby IF – Sønderjyske

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Ivan Toney klar på choktransfer

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’