Stortalent besøger FCK – ‘aldrig set én som ham’

FC København har i disse dage et kæmpe talent på besøg, der i en alder af blot 14 år spiller førsteholdsfodbold. Han har også prøvetrænet i FC Nordsjælland.



FC København har i denne uge et spændende talent fra Island på besøg.

Det oplyser hans klub KR Reykjavik.

Alexander Hrafn Pálmason hedder han.

Han er 14 år gammel og træner med FC Københavns U15-hold i denne uge, hvor han også skal med til England for at spille træningskampe mod Manchester City og Manchester United.

– Jeg kan lige fortælle dig, at jeg aldrig nogensinde har set én som ham. Han er så solid og har spillet på førsteholdet som blot 14-årig, siger KR Reykjaviks formand, Páll Kristjánsson, imens han finder et nummer på Gudmundur Óskar Pálsson.

Han er både bestyrelsesmedlem, chefscout og assistenttræner på førsteholdet, ligesom han også har trænet stortalentet, da han var yngre. Ergo har han et indgående kendskab til Alex Hrafn Pálmason, der er den yngste debutant i den bedste islandske række nogensinde.

– Han er et af de talenter, som du ser engang hvert 10. år på Island. Han er en typisk 8'er med en stærk psyke. Han er meget nede på jorden og en god dreng. Han træner virkelig hårdt og har et mindset om at blive professionel fodboldspiller, siger Gudmundur Óskar Pálsson til Tipsbladet.

Nu skal han så vise sine evner frem i FC København, som han faktisk har besøgt én gang tidligere. Han har også tidligere trænet med i FC Nordsjælland, hvor han også deltog i en ungdomsturnering i Holland.

– Han er intelligent og giver ikke noget for, at han spiller mod seniorer. Han giver den bare gas, og lader sig ikke kyse af, at han er oppe imod en erfaren centerback. Det er ikke fordi, han har en fysisk fordel, men han er intelligent og ved, hvordan han skal undgå nærkampe.

Nu må tiden vise, hvad fremtiden bringer for den talentfulde midtbanespiller. Under alle omstændigheder må han først skifte til et andet europæisk land, når han fylder 16. Det sker om lidt under to år.

– Han er et generationstalent på Island. Han har noget af det samme råtalent som Albert Gudmundsson, der nu spiller i Fioretina. Jeg trænede Albert, da han var fem-seks år gammel, og du kan se det samme talent hos Alex.

Siden debuten den 1. september er det blevet til yderligere tre indskiftninger for Alexander Hrafn Pálmason, der også står noteret for en enkelt assist i KR Reykjavik-trøjen.

Han er desuden en del af Islands U15-landshold.

I videoen herunder assisterer han scoringen:







LIVE

TransferLIVE: Hatzidiakos ankommet til ny klub

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Donald Trump bekræfter

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Dansk klub har lagt hele strategien om

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

‘Det er ufatteligt imponerende’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Tuchel forsvarer sin taktik

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

‘Det var verdens undergang’

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skamroses af Thomas Nørgaard

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stortalent skriver under med FC Midtjylland