FC København har i denne uge et spændende talent fra Island på besøg.
Det oplyser hans klub KR Reykjavik.
Alexander Hrafn Pálmason hedder han.
Han er 14 år gammel og træner med FC Københavns U15-hold i denne uge, hvor han også skal med til England for at spille træningskampe mod Manchester City og Manchester United.
– Jeg kan lige fortælle dig, at jeg aldrig nogensinde har set én som ham. Han er så solid og har spillet på førsteholdet som blot 14-årig, siger KR Reykjaviks formand, Páll Kristjánsson, imens han finder et nummer på Gudmundur Óskar Pálsson.
Han er både bestyrelsesmedlem, chefscout og assistenttræner på førsteholdet, ligesom han også har trænet stortalentet, da han var yngre. Ergo har han et indgående kendskab til Alex Hrafn Pálmason, der er den yngste debutant i den bedste islandske række nogensinde.
– Han er et af de talenter, som du ser engang hvert 10. år på Island. Han er en typisk 8'er med en stærk psyke. Han er meget nede på jorden og en god dreng. Han træner virkelig hårdt og har et mindset om at blive professionel fodboldspiller, siger Gudmundur Óskar Pálsson til Tipsbladet.
Nu skal han så vise sine evner frem i FC København, som han faktisk har besøgt én gang tidligere. Han har også tidligere trænet med i FC Nordsjælland, hvor han også deltog i en ungdomsturnering i Holland.
– Han er intelligent og giver ikke noget for, at han spiller mod seniorer. Han giver den bare gas, og lader sig ikke kyse af, at han er oppe imod en erfaren centerback. Det er ikke fordi, han har en fysisk fordel, men han er intelligent og ved, hvordan han skal undgå nærkampe.
Nu må tiden vise, hvad fremtiden bringer for den talentfulde midtbanespiller. Under alle omstændigheder må han først skifte til et andet europæisk land, når han fylder 16. Det sker om lidt under to år.
– Han er et generationstalent på Island. Han har noget af det samme råtalent som Albert Gudmundsson, der nu spiller i Fioretina. Jeg trænede Albert, da han var fem-seks år gammel, og du kan se det samme talent hos Alex.
Siden debuten den 1. september er det blevet til yderligere tre indskiftninger for Alexander Hrafn Pálmason, der også står noteret for en enkelt assist i KR Reykjavik-trøjen.
Han er desuden en del af Islands U15-landshold.
I videoen herunder assisterer han scoringen:
14 y/o Alexander Alex Rafn Pálmason (born March 2010), of whom assists the goal in the video👇, has along w receiving some senior mins for 🇮🇸KR Reykjavik to end the season, has recently gone on trial w both 🇩🇰Nordsjælland & Københavnpic.twitter.com/Q9KBxJk2xf
— The Next Wave (@_TheNextWave_) November 11, 2024
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Messi-statue fjernes
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT