Stortalent besøger FCK – ‘aldrig set én som ham’

FC København har i disse dage et kæmpe talent på besøg, der i en alder af blot 14 år spiller førsteholdsfodbold. Han har også prøvetrænet i FC Nordsjælland.



FC København har i denne uge et spændende talent fra Island på besøg.

Det oplyser hans klub KR Reykjavik.

Alexander Hrafn Pálmason hedder han.

Han er 14 år gammel og træner med FC Københavns U15-hold i denne uge, hvor han også skal med til England for at spille træningskampe mod Manchester City og Manchester United.

– Jeg kan lige fortælle dig, at jeg aldrig nogensinde har set én som ham. Han er så solid og har spillet på førsteholdet som blot 14-årig, siger KR Reykjaviks formand, Páll Kristjánsson, imens han finder et nummer på Gudmundur Óskar Pálsson.

Han er både bestyrelsesmedlem, chefscout og assistenttræner på førsteholdet, ligesom han også har trænet stortalentet, da han var yngre. Ergo har han et indgående kendskab til Alex Hrafn Pálmason, der er den yngste debutant i den bedste islandske række nogensinde.

– Han er et af de talenter, som du ser engang hvert 10. år på Island. Han er en typisk 8'er med en stærk psyke. Han er meget nede på jorden og en god dreng. Han træner virkelig hårdt og har et mindset om at blive professionel fodboldspiller, siger Gudmundur Óskar Pálsson til Tipsbladet.

Nu skal han så vise sine evner frem i FC København, som han faktisk har besøgt én gang tidligere. Han har også tidligere trænet med i FC Nordsjælland, hvor han også deltog i en ungdomsturnering i Holland.

– Han er intelligent og giver ikke noget for, at han spiller mod seniorer. Han giver den bare gas, og lader sig ikke kyse af, at han er oppe imod en erfaren centerback. Det er ikke fordi, han har en fysisk fordel, men han er intelligent og ved, hvordan han skal undgå nærkampe.

Nu må tiden vise, hvad fremtiden bringer for den talentfulde midtbanespiller. Under alle omstændigheder må han først skifte til et andet europæisk land, når han fylder 16. Det sker om lidt under to år.

– Han er et generationstalent på Island. Han har noget af det samme råtalent som Albert Gudmundsson, der nu spiller i Fioretina. Jeg trænede Albert, da han var fem-seks år gammel, og du kan se det samme talent hos Alex.

Siden debuten den 1. september er det blevet til yderligere tre indskiftninger for Alexander Hrafn Pálmason, der også står noteret for en enkelt assist i KR Reykjavik-trøjen.

Han er desuden en del af Islands U15-landshold.

I videoen herunder assisterer han scoringen:







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansk klub har lagt hele strategien om

Smadrer transferrekord

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Transferchok på Amager: Er det 1. april?