FC København har i denne uge et spændende talent fra Island på besøg.
Det oplyser hans klub KR Reykjavik.
Alexander Hrafn Pálmason hedder han.
Han er 14 år gammel og træner med FC Københavns U15-hold i denne uge, hvor han også skal med til England for at spille træningskampe mod Manchester City og Manchester United.
– Jeg kan lige fortælle dig, at jeg aldrig nogensinde har set én som ham. Han er så solid og har spillet på førsteholdet som blot 14-årig, siger KR Reykjaviks formand, Páll Kristjánsson, imens han finder et nummer på Gudmundur Óskar Pálsson.
Han er både bestyrelsesmedlem, chefscout og assistenttræner på førsteholdet, ligesom han også har trænet stortalentet, da han var yngre. Ergo har han et indgående kendskab til Alex Hrafn Pálmason, der er den yngste debutant i den bedste islandske række nogensinde.
– Han er et af de talenter, som du ser engang hvert 10. år på Island. Han er en typisk 8'er med en stærk psyke. Han er meget nede på jorden og en god dreng. Han træner virkelig hårdt og har et mindset om at blive professionel fodboldspiller, siger Gudmundur Óskar Pálsson til Tipsbladet.
Nu skal han så vise sine evner frem i FC København, som han faktisk har besøgt én gang tidligere. Han har også tidligere trænet med i FC Nordsjælland, hvor han også deltog i en ungdomsturnering i Holland.
– Han er intelligent og giver ikke noget for, at han spiller mod seniorer. Han giver den bare gas, og lader sig ikke kyse af, at han er oppe imod en erfaren centerback. Det er ikke fordi, han har en fysisk fordel, men han er intelligent og ved, hvordan han skal undgå nærkampe.
Nu må tiden vise, hvad fremtiden bringer for den talentfulde midtbanespiller. Under alle omstændigheder må han først skifte til et andet europæisk land, når han fylder 16. Det sker om lidt under to år.
– Han er et generationstalent på Island. Han har noget af det samme råtalent som Albert Gudmundsson, der nu spiller i Fioretina. Jeg trænede Albert, da han var fem-seks år gammel, og du kan se det samme talent hos Alex.
Siden debuten den 1. september er det blevet til yderligere tre indskiftninger for Alexander Hrafn Pálmason, der også står noteret for en enkelt assist i KR Reykjavik-trøjen.
Han er desuden en del af Islands U15-landshold.
I videoen herunder assisterer han scoringen:
14 y/o Alexander Alex Rafn Pálmason (born March 2010), of whom assists the goal in the video👇, has along w receiving some senior mins for 🇮🇸KR Reykjavik to end the season, has recently gone on trial w both 🇩🇰Nordsjælland & Københavnpic.twitter.com/Q9KBxJk2xf
— The Next Wave (@_TheNextWave_) November 11, 2024
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
Dansk træner vinder stor pris
PSG er i Champions League-finalen efter drama
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE