Stortalent besøger FCK – ‘aldrig set én som ham’

FC København har i disse dage et kæmpe talent på besøg, der i en alder af blot 14 år spiller førsteholdsfodbold. Han har også prøvetrænet i FC Nordsjælland.



FC København har i denne uge et spændende talent fra Island på besøg.

Det oplyser hans klub KR Reykjavik.

Alexander Hrafn Pálmason hedder han.

Han er 14 år gammel og træner med FC Københavns U15-hold i denne uge, hvor han også skal med til England for at spille træningskampe mod Manchester City og Manchester United.

– Jeg kan lige fortælle dig, at jeg aldrig nogensinde har set én som ham. Han er så solid og har spillet på førsteholdet som blot 14-årig, siger KR Reykjaviks formand, Páll Kristjánsson, imens han finder et nummer på Gudmundur Óskar Pálsson.

Han er både bestyrelsesmedlem, chefscout og assistenttræner på førsteholdet, ligesom han også har trænet stortalentet, da han var yngre. Ergo har han et indgående kendskab til Alex Hrafn Pálmason, der er den yngste debutant i den bedste islandske række nogensinde.

– Han er et af de talenter, som du ser engang hvert 10. år på Island. Han er en typisk 8'er med en stærk psyke. Han er meget nede på jorden og en god dreng. Han træner virkelig hårdt og har et mindset om at blive professionel fodboldspiller, siger Gudmundur Óskar Pálsson til Tipsbladet.

Nu skal han så vise sine evner frem i FC København, som han faktisk har besøgt én gang tidligere. Han har også tidligere trænet med i FC Nordsjælland, hvor han også deltog i en ungdomsturnering i Holland.

– Han er intelligent og giver ikke noget for, at han spiller mod seniorer. Han giver den bare gas, og lader sig ikke kyse af, at han er oppe imod en erfaren centerback. Det er ikke fordi, han har en fysisk fordel, men han er intelligent og ved, hvordan han skal undgå nærkampe.

Nu må tiden vise, hvad fremtiden bringer for den talentfulde midtbanespiller. Under alle omstændigheder må han først skifte til et andet europæisk land, når han fylder 16. Det sker om lidt under to år.

– Han er et generationstalent på Island. Han har noget af det samme råtalent som Albert Gudmundsson, der nu spiller i Fioretina. Jeg trænede Albert, da han var fem-seks år gammel, og du kan se det samme talent hos Alex.

Siden debuten den 1. september er det blevet til yderligere tre indskiftninger for Alexander Hrafn Pálmason, der også står noteret for en enkelt assist i KR Reykjavik-trøjen.

Han er desuden en del af Islands U15-landshold.

I videoen herunder assisterer han scoringen:







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig