Stortalent besøger FCK – ‘aldrig set én som ham’

FC København har i disse dage et kæmpe talent på besøg, der i en alder af blot 14 år spiller førsteholdsfodbold. Han har også prøvetrænet i FC Nordsjælland.



FC København har i denne uge et spændende talent fra Island på besøg.

Det oplyser hans klub KR Reykjavik.

Alexander Hrafn Pálmason hedder han.

Han er 14 år gammel og træner med FC Københavns U15-hold i denne uge, hvor han også skal med til England for at spille træningskampe mod Manchester City og Manchester United.

– Jeg kan lige fortælle dig, at jeg aldrig nogensinde har set én som ham. Han er så solid og har spillet på førsteholdet som blot 14-årig, siger KR Reykjaviks formand, Páll Kristjánsson, imens han finder et nummer på Gudmundur Óskar Pálsson.

Han er både bestyrelsesmedlem, chefscout og assistenttræner på førsteholdet, ligesom han også har trænet stortalentet, da han var yngre. Ergo har han et indgående kendskab til Alex Hrafn Pálmason, der er den yngste debutant i den bedste islandske række nogensinde.

– Han er et af de talenter, som du ser engang hvert 10. år på Island. Han er en typisk 8'er med en stærk psyke. Han er meget nede på jorden og en god dreng. Han træner virkelig hårdt og har et mindset om at blive professionel fodboldspiller, siger Gudmundur Óskar Pálsson til Tipsbladet.

Nu skal han så vise sine evner frem i FC København, som han faktisk har besøgt én gang tidligere. Han har også tidligere trænet med i FC Nordsjælland, hvor han også deltog i en ungdomsturnering i Holland.

– Han er intelligent og giver ikke noget for, at han spiller mod seniorer. Han giver den bare gas, og lader sig ikke kyse af, at han er oppe imod en erfaren centerback. Det er ikke fordi, han har en fysisk fordel, men han er intelligent og ved, hvordan han skal undgå nærkampe.

Nu må tiden vise, hvad fremtiden bringer for den talentfulde midtbanespiller. Under alle omstændigheder må han først skifte til et andet europæisk land, når han fylder 16. Det sker om lidt under to år.

– Han er et generationstalent på Island. Han har noget af det samme råtalent som Albert Gudmundsson, der nu spiller i Fioretina. Jeg trænede Albert, da han var fem-seks år gammel, og du kan se det samme talent hos Alex.

Siden debuten den 1. september er det blevet til yderligere tre indskiftninger for Alexander Hrafn Pálmason, der også står noteret for en enkelt assist i KR Reykjavik-trøjen.

Han er desuden en del af Islands U15-landshold.

I videoen herunder assisterer han scoringen:





LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det er en gave for Danmark’

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Spår: Her ender Mohamed Salah

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘FC København var en mulighed’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Philip Billing tabte kæben

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Danmark – Nordmakedonien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Danske stjerner kan være fortid

Nu flytter anfører til Danmark

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

– Vi håber men skal ikke regne med det!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brøndby-handel er kollapset

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Nægter at undskylde til Steve Cooper