Jesper Lindstrøm udlever fodbolddrømmen i Eintracht Frankfurt, hvor den 22-årige kreatør siden skiftet fra Brøndby i 2021 har været en vigtig mand.
Det understreges af den faste spilletid, præstationerne i sidste sæsons Europa League-triumf og det, at han for nylig scorede sit første Champions League-mål og afgjorde udekampen mod Marseille.
– Jeg er sindssygt stolt, siger Jesper Lindstrøm, der i disse dage er sammen med det danske landshold forud for Nations League-opgøret mod Frankrig.
Men selv om alt går flyvende, og han meget vel kan få en billet til VM, er det vigtigt for ham at understrege, at han altså holdet begge ben på jorden. Han ved nemlig godt, at det går op og ned i showbiz.
Som purung slog han igennem i Brøndby med vigtige mål i Europa League-kvalifikationen og flere gode præstationer i Superligaen.
Men efter den fornemme begyndelse på seniorkarrieren, løb han ind i en periode, hvor han fik splinter i bagdelen på bænken. Den periode er med til at minde ham om, at træerne ikke automatisk vokser ind i himlen.
– Der skete faktisk lidt det samme i Frankfurt. Jeg spillede godt til at begynde med, men røg så lidt på bænken. Når man har prøvet de der forskellige scenarier, så ved man, hvad man skal gøre, og hvad man ikke skal gøre.
– For mig er det vigtigt, at når jeg spiller, så holder jeg fast i de ting, jeg gjorde, da jeg ikke spillede. Jeg gør noget ekstra i træningslokalet og taler med nogle gode mennesker, siger Jesper Lindstrøm.
Han mener, at han sammen med sin mentaltræner har fundet en god balance i forhold til tålmodighed og målsætninger. Han vil helst ikke tale om store klubskifter, eller hvor mange mål han skal score i løbet af sæsonen.
I stedet fokuserer han på at give den gas på træningsbanen, så han kan blive en bedre fodboldspiller. Han kan dog ikke helt undgå at tale karriereplaner.
I de seneste uger har britiske medier skrevet, at selveste Arsenal har kig på ham. Om det har noget på sig, ved hverken Lindstrøm eller hans agent, men hvis det er rigtigt, er det måske ikke så mærkeligt.
– Når man spiller fast i en klub i en af de største ligaer i verden, og man er med til at vinde Europa League, så må der være klubber, der holder øje. Det er et kæmpe selvtillidsboost at høre, at så stor en klub holder øje med mig.
– Men jeg ved ærlig talt ikke, om det er rigtigt, siger Lindstrøm som dog ikke ser Arsenal som førstevalg, hvis han kan vælge fra alle hylder.
– Jeg er Liverpool-mand, siger han med et grin.
/ritzau/
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
TIPSBLADET SPECIAL