Jesper Lindstrøm udlever fodbolddrømmen i Eintracht Frankfurt, hvor den 22-årige kreatør siden skiftet fra Brøndby i 2021 har været en vigtig mand.
Det understreges af den faste spilletid, præstationerne i sidste sæsons Europa League-triumf og det, at han for nylig scorede sit første Champions League-mål og afgjorde udekampen mod Marseille.
– Jeg er sindssygt stolt, siger Jesper Lindstrøm, der i disse dage er sammen med det danske landshold forud for Nations League-opgøret mod Frankrig.
Men selv om alt går flyvende, og han meget vel kan få en billet til VM, er det vigtigt for ham at understrege, at han altså holdet begge ben på jorden. Han ved nemlig godt, at det går op og ned i showbiz.
Som purung slog han igennem i Brøndby med vigtige mål i Europa League-kvalifikationen og flere gode præstationer i Superligaen.
Men efter den fornemme begyndelse på seniorkarrieren, løb han ind i en periode, hvor han fik splinter i bagdelen på bænken. Den periode er med til at minde ham om, at træerne ikke automatisk vokser ind i himlen.
– Der skete faktisk lidt det samme i Frankfurt. Jeg spillede godt til at begynde med, men røg så lidt på bænken. Når man har prøvet de der forskellige scenarier, så ved man, hvad man skal gøre, og hvad man ikke skal gøre.
– For mig er det vigtigt, at når jeg spiller, så holder jeg fast i de ting, jeg gjorde, da jeg ikke spillede. Jeg gør noget ekstra i træningslokalet og taler med nogle gode mennesker, siger Jesper Lindstrøm.
Han mener, at han sammen med sin mentaltræner har fundet en god balance i forhold til tålmodighed og målsætninger. Han vil helst ikke tale om store klubskifter, eller hvor mange mål han skal score i løbet af sæsonen.
I stedet fokuserer han på at give den gas på træningsbanen, så han kan blive en bedre fodboldspiller. Han kan dog ikke helt undgå at tale karriereplaner.
I de seneste uger har britiske medier skrevet, at selveste Arsenal har kig på ham. Om det har noget på sig, ved hverken Lindstrøm eller hans agent, men hvis det er rigtigt, er det måske ikke så mærkeligt.
– Når man spiller fast i en klub i en af de største ligaer i verden, og man er med til at vinde Europa League, så må der være klubber, der holder øje. Det er et kæmpe selvtillidsboost at høre, at så stor en klub holder øje med mig.
– Men jeg ved ærlig talt ikke, om det er rigtigt, siger Lindstrøm som dog ikke ser Arsenal som førstevalg, hvis han kan vælge fra alle hylder.
– Jeg er Liverpool-mand, siger han med et grin.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
Mexico er klar til ottendedelsfinalen
Ellevild Haaland: Det er sindssygt!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
England – DR Congo
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier