Venstrebacken Casper Højer assisterede søndag nok en gang sin backkollega Kevin Diks. De to stod dermed bag AGF’s sejrsmål, da Randers blev nedlagt med 1-0 i Superligaen.
Det er ikke første gang, de to profiler finder hinanden i dette forår. Derfor er der også interessant, om de er at finde i klubben efter sommerpausen.
Højer slår dog fast, at han holder alle sine muligheder åbne. Også for en forlængelse med AGF.
– Det vil jeg heller ikke udelukke. Alt kan ske i fodbold, og nu må vi se, hvad der sker. Jeg holder mulighederne åbne, siger han.
Den 26-årige venstreback har kontraktudløb til nytår, og det betyder, at han fra 30. juni kan snakke frit med andre klubber.
Om han kommer til at gøre det, vil han dog ikke afsløre.
– Hvad der skal ske i fremtiden, holder jeg for mig selv. Jeg har gjort det klart for min agent, hvad jeg vil, men det holder vi mellem os.
– Jeg lader egentlig også min agent styre alt det rundt omkring, for vi har nogle vigtige kampe med AGF.
– Vi kæmper for at komme i Europa, og derfor er det der, mit fokus er lige nu. Men som sagt kan alt ske, siger han.
Hollandske Diks er efter planen fortid i AGF til sommer, da han bare er på leje fra italienske Fiorentina. Han fortæller dog ligesom Højer, at han holder alle muligheder åbne.
– Jeg kan ikke rigtig fortælle, hvorvidt jeg bliver i AGF, eller hvad der skal ske. Vi skal ikke snakke så meget om fremtiden, for vi har nogle vigtige kampe her i slutningen af sæsonen.
– Måske bliver jeg, måske er jeg et andet sted efter sommer, måske kommer Fiorentina og siger, at de vil beholde mig. Jeg ved det simpelthen ikke.
– Jeg snakker med min agent, kæreste og familie om, hvad der er bedst for mig, og så må vi se, hvad der skal ske, siger den 24-årige hollænder.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra AGF’s norske sportschef, Stig Inge Bjørnebye, om, hvorvidt der arbejdes på en forlængelse med Højer og en permanent aftale til Diks.
/ritzau/

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Brøndby afvist – Benjamin Schmedes giver status

‘Jeg mistede halvandet år’

Så du det? FCK-stjerner forklarer

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

Afsløring: FCN forlænger med stjernen Yirenkyi

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Ryster på hovedet: ‘Fuldstændig vanvittigt!’

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Nedtur for Højlund

Aneke Rune i hård kritik af Michael Rasmussen

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Stort FCK-gennembrud? ‘Et naturtalent’

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

FCM har solgt nul billetter

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

‘Vi tabte kampen på syv minutter’

Er han på vej til Lyngby?

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Utrolig dansk succes i Belgien

Afsløring: Brøndby afvist

Arsenal holder legestue i Champions League

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

Klar besked fra Frank efter nedtur

Hjulmand og Leverkusen ydmyget

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Vil købe Manchester United

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Nedlagde FCK: ‘Vi vil spille attraktivt’

Gudinde straffer slaver

Dortmund gør det onde ved FCK

Dropper kontroversiel Barcelona-kamp

Barcelona slagter grækere

Dortmund-boss med klar besked om Moukoko

Sådan starter FC København mod Dortmund

Real Madrid-chef er på vagt
