AGF-profiler holder alle muligheder åbne

AGF’s backs Casper Højer Nielsen og Kevin Diks holder deres muligheder åbne inden sommerens transfervindue.



Venstrebacken Casper Højer assisterede søndag nok en gang sin backkollega Kevin Diks. De to stod dermed bag AGF’s sejrsmål, da Randers blev nedlagt med 1-0 i Superligaen.

Det er ikke første gang, de to profiler finder hinanden i dette forår. Derfor er der også interessant, om de er at finde i klubben efter sommerpausen.

Højer slår dog fast, at han holder alle sine muligheder åbne. Også for en forlængelse med AGF.

– Det vil jeg heller ikke udelukke. Alt kan ske i fodbold, og nu må vi se, hvad der sker. Jeg holder mulighederne åbne, siger han.

Den 26-årige venstreback har kontraktudløb til nytår, og det betyder, at han fra 30. juni kan snakke frit med andre klubber.

Om han kommer til at gøre det, vil han dog ikke afsløre.

– Hvad der skal ske i fremtiden, holder jeg for mig selv. Jeg har gjort det klart for min agent, hvad jeg vil, men det holder vi mellem os.

– Jeg lader egentlig også min agent styre alt det rundt omkring, for vi har nogle vigtige kampe med AGF.

– Vi kæmper for at komme i Europa, og derfor er det der, mit fokus er lige nu. Men som sagt kan alt ske, siger han.

Hollandske Diks er efter planen fortid i AGF til sommer, da han bare er på leje fra italienske Fiorentina. Han fortæller dog ligesom Højer, at han holder alle muligheder åbne.

– Jeg kan ikke rigtig fortælle, hvorvidt jeg bliver i AGF, eller hvad der skal ske. Vi skal ikke snakke så meget om fremtiden, for vi har nogle vigtige kampe her i slutningen af sæsonen.

– Måske bliver jeg, måske er jeg et andet sted efter sommer, måske kommer Fiorentina og siger, at de vil beholde mig. Jeg ved det simpelthen ikke.

– Jeg snakker med min agent, kæreste og familie om, hvad der er bedst for mig, og så må vi se, hvad der skal ske, siger den 24-årige hollænder.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra AGF’s norske sportschef, Stig Inge Bjørnebye, om, hvorvidt der arbejdes på en forlængelse med Højer og en permanent aftale til Diks.

/ritzau/





FC København scorer millionbeløb

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Vild med ny Eriksen-løsning

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Køber sig ind i dansk klub

Brøndbys store karantænemareridt

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Trist Kvistgaarden-melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Rigtig dårlig melding

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

FCM-stjerne færdig for i år

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

FC København tager vild sejr i Champions League

Peger på mulig gave til FCK

Udpeger: Her kan FCK straffe os

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Drenge mod mænd i Bern

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet