Venstrebacken Casper Højer assisterede søndag nok en gang sin backkollega Kevin Diks. De to stod dermed bag AGF’s sejrsmål, da Randers blev nedlagt med 1-0 i Superligaen.
Det er ikke første gang, de to profiler finder hinanden i dette forår. Derfor er der også interessant, om de er at finde i klubben efter sommerpausen.
Højer slår dog fast, at han holder alle sine muligheder åbne. Også for en forlængelse med AGF.
– Det vil jeg heller ikke udelukke. Alt kan ske i fodbold, og nu må vi se, hvad der sker. Jeg holder mulighederne åbne, siger han.
Den 26-årige venstreback har kontraktudløb til nytår, og det betyder, at han fra 30. juni kan snakke frit med andre klubber.
Om han kommer til at gøre det, vil han dog ikke afsløre.
– Hvad der skal ske i fremtiden, holder jeg for mig selv. Jeg har gjort det klart for min agent, hvad jeg vil, men det holder vi mellem os.
– Jeg lader egentlig også min agent styre alt det rundt omkring, for vi har nogle vigtige kampe med AGF.
– Vi kæmper for at komme i Europa, og derfor er det der, mit fokus er lige nu. Men som sagt kan alt ske, siger han.
Hollandske Diks er efter planen fortid i AGF til sommer, da han bare er på leje fra italienske Fiorentina. Han fortæller dog ligesom Højer, at han holder alle muligheder åbne.
– Jeg kan ikke rigtig fortælle, hvorvidt jeg bliver i AGF, eller hvad der skal ske. Vi skal ikke snakke så meget om fremtiden, for vi har nogle vigtige kampe her i slutningen af sæsonen.
– Måske bliver jeg, måske er jeg et andet sted efter sommer, måske kommer Fiorentina og siger, at de vil beholde mig. Jeg ved det simpelthen ikke.
– Jeg snakker med min agent, kæreste og familie om, hvad der er bedst for mig, og så må vi se, hvad der skal ske, siger den 24-årige hollænder.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra AGF’s norske sportschef, Stig Inge Bjørnebye, om, hvorvidt der arbejdes på en forlængelse med Højer og en permanent aftale til Diks.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
