På papiret har FC København fået en ny midtbaneprofil i skikkelse af Amir Richardson, som er kommet til fra Fiorentina.
Men lejesvenden er i første omgang kun københavnernes mand frem til sommer, og efter en halvsæson med forsvindende lidt spilletid skal han først spille sig i form.
Den slags aftaler kan blive afgørende for jagten på trofæer. Men der skal ikke være for mange af dem, erkender Sune Smith-Nielsen.
– Det er den balance, man skal finde, siger sportsdirektøren.
– Vi kan jo ikke have fire-fem spillere på indlån i forhold til kontinuitet. Det vil være for meget, slår han fast.
FCK havde i efteråret Yoram Zague på leje fra Paris Saint-Germain, men franskmanden blev aldrig en succes og er nu på vej videre.
Meget tyder på, at en ny lejespiller i foråret skal afløse den langtidsskadede højre back Rodrigo Huescas, uden at Sune Smith-Nielsen vil sætte navn på transfermålene.
I den forgangne sæson var Robert, Giorgi Gocholeishvili, Pantelis Hatzidiakos, Diant Ramaj og Marcos López alle i København på lejeaftaler.
Med andre ord er det en velkendt måde at hente spillere på for sportsdirektøren.
– Man kan leje en spiller med henblik på at se, hvor dygtig han er, og hvor god han er i vores måde at spille på. Den bestod Robert til bravur, og så kan det udløse kontrakt.
– Du kan også have nogle skader, som i vores tilfælde med de to korsbåndsskader, der gør, at du har en udfordring over en længere periode, men hvor en spiller kommer tilbage.
Tidligere i januar præsenterede FCK den 19-årige costaricaner Kenay Myrie til højre back, men han kan næppe stå alene på positionen i foråret.
– Det er måske dumt at købe to spillere til højre back, når vi har en tredje, der kommer tilbage til sommer, forklarer FCK-chefen.
FCK har en købsoption på Amir Richardson, men er kun garanteret hans arbejdskraft til sæsonens sidste fire måneder. Når det alligevel giver mening at hente ham, skyldes det behovet for at have fire centrale midtbanespillere.
18-årige Dominik Sarapata er nemlig tæt på at blive udlånt, så han kan få spilletid, forklarer sportsdirektøren.
Til sommer kommer han og Hunor Németh, der spiller i Ungarn, tilbage fra lejeophold.
– I den kabale skal man tænke et eller to transfervinduer frem. Vi har også nogle U19-spillere, som kommer til at presse på nedefra. Så da vi gjorde det hele op, var det en topprioritet at få en lånespiller ind, siger Sune Smith-Nielsen.
Man skal dog ikke forvente det helt store af Amir Richardson fra dag ét.
– Det er ikke en spiller, der bare kommer ind og tager anførerbindet på og styrer det hele. Han har brug for noget tid til tilvænning. Om det så er 14 dage eller en måned, må tiden vise.
Transferaktiviteten stopper ikke nødvendigvis med ham og den forventede forstærkning på højre back.
– Der kunne være andre spillere, der er i spil til at komme ud. Og andre, der er i spil til at komme ind. Vi forventer mere aktivitet de sidste ti dage. Om det bliver meget eller meget lidt, er der forskellige faktorer, der spiller ind på, siger sportsdirektøren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Det bliver spektakulært’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Deler nyt om fremtiden
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Nu svarer David Nielsen
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Celta Vigo – Real Madrid
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Dansk træner storroses
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Reagerer på Brøndby-bombe
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud