Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen

FC København har taget afsked med Hjalte Bidstrup, men Sune Smith-Nielsen håber, at talentet en dag i fremtiden vender tilbag.e



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København vil allerhelst se sine talenter slå igennem i den danske hovedstad. Det kan bare ikke altid lade sig gøre.

På sidstedagen af transfervinduet blev 18-årige Hjalte Bidstrup solgt til Viborg FF, og dermed er den unge back afskrevet i FC København – i hvert fald for en stund.

Det er altid med blandede følelser, at FCK tager afsked med ét af klubbens egne talenter, fastslår sportsdirektør Sune Smith-Nielsen.

– Jeg har kendt Hjalte, siden han var 10-12 år gammel, og jeg kender familien rigtig godt. Det er sgu ikke nemt sådan noget, og det var ikke nemt at sige farvel til Hjalte, siger han til Tipsbladet og fortsætter:

– Hjalte er en fantastisk karakter, og han er et talent, men han er ikke så langt fremme, at han inden for de næste 6-12 måneder kunne konkurrere om at spille højre back for FC København. Kan han gøre det om et eller to år? Det drømmer jeg da om, og så kan det være, han kommer tilbage.

– Men Hjaltes karriere i FC København kunne ikke lade sig gøre de næste 12-18 måneder. Derfor vil jeg vil stadig sige, at det er en succeshistorie for talentafdelingen, at en spiller, som er lige under de allerbedste, ender i en anden Superliga-klub.

– Men gu’ er det da svært at sige farvel til en ung spiller, som ikke har fået sin kamp i Parken.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC København sikret sig en såkaldt “matching right clause“, som betyder, at klubben i fremtiden har krav på at matche ethvert bud, Viborg måtte acceptere på Hjalte Bidstrup.

Den unge back har underskrevet en kontrakt med Viborg FF frem til sommeren 2029.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nu er de færdige i Superligaen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Det er ringe ad helvede til’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Overvejer AGF-forlængelse

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Disse to er færdige i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp