Sune Smith: Onugkha havde ikke gjort nogen forskel

FCK-bossen er glad på German Onugkhas vegne, men han fortryder ikke, at angriberen blev udlejet i vinter.



LONDON (Tipsbladet) German Onugkha er igen blevet en kæmpe succes, efter han er udlejet fra FC København til Vejle Boldklub.

Således har den russiske angriber scoret i alle forårets kampe, hvor det er blevet til hele fem mål i fire runder. Det er et mål mere, end hvad FC København som hold har scoret i Superliga-kampene i 2025.

Dermed er der ingen tvivl om, at FC Københavns problemer er foran modstanderens mål, men det får ikke FC København til at fortryde, at man udlejede den farlige angriber German Onugkha.

– Fortryde? Nej. Vi har en stærk trup, slår sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, fast.

Han fortsætter om German Onugkha, som han selv hentede i sommer i Vejle Boldklub som afløser for rekordsalget Orri Oskarsson, men som et halvt år efter blev sendt væk igen i et halvt år.

– Det var et godt køb. Det har vist sig at være det rigtige, at han skulle ud og have den spilletid, som var vigtig for ham. Han stod ikke til spilletid hos os. Det havde han ikke fået. Så han havde ikke gjort nogen forskel, for der var nogle, der var foran ham, og det havde de stadig været, men det er fedt, at Onugkha viser, at han er en dygtig angriber, forklarer han og slår fast, at FC Københavns trup har de kvalitetsangribere, der skal til for at vinde guld i Danmark.  

– Ja, det har vi. 

Sune Smith-Nielsen er selvfølgelig klar over, at livet havde været nemmere, hvis der havde været en FCK-angriber, som scorede mål på samlebånd.

– At have en angriber, der laver 35 mål, så har man nemmere ved at vinde fodboldkampe, selvfølgelig har man det, men vi har en stærk trup, vi har nogle gode angribere, vi har nogle gode kantspillere, vi har gode centrale midtbanespillere, og vi har nogle, som også er begyndt at heade den ind på standardsituationer, så jeg går optimistisk ind i slutspillet. 

Søndag skal FC Københavns angribere forsøge at gøre livet surt for Viborg.





Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Dansk angriber sat til salg

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Jubler over store FC København-nyheder

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF klarede presset!

‘Et af de største danske resultater’

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCM-transfer i fare

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Kontant dom over Elyounoussi