Sune Smith: Onugkha havde ikke gjort nogen forskel

FCK-bossen er glad på German Onugkhas vegne, men han fortryder ikke, at angriberen blev udlejet i vinter.



LONDON (Tipsbladet) German Onugkha er igen blevet en kæmpe succes, efter han er udlejet fra FC København til Vejle Boldklub.

Således har den russiske angriber scoret i alle forårets kampe, hvor det er blevet til hele fem mål i fire runder. Det er et mål mere, end hvad FC København som hold har scoret i Superliga-kampene i 2025.

Dermed er der ingen tvivl om, at FC Københavns problemer er foran modstanderens mål, men det får ikke FC København til at fortryde, at man udlejede den farlige angriber German Onugkha.

– Fortryde? Nej. Vi har en stærk trup, slår sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, fast.

Han fortsætter om German Onugkha, som han selv hentede i sommer i Vejle Boldklub som afløser for rekordsalget Orri Oskarsson, men som et halvt år efter blev sendt væk igen i et halvt år.

– Det var et godt køb. Det har vist sig at være det rigtige, at han skulle ud og have den spilletid, som var vigtig for ham. Han stod ikke til spilletid hos os. Det havde han ikke fået. Så han havde ikke gjort nogen forskel, for der var nogle, der var foran ham, og det havde de stadig været, men det er fedt, at Onugkha viser, at han er en dygtig angriber, forklarer han og slår fast, at FC Københavns trup har de kvalitetsangribere, der skal til for at vinde guld i Danmark.  

– Ja, det har vi. 

Sune Smith-Nielsen er selvfølgelig klar over, at livet havde været nemmere, hvis der havde været en FCK-angriber, som scorede mål på samlebånd.

– At have en angriber, der laver 35 mål, så har man nemmere ved at vinde fodboldkampe, selvfølgelig har man det, men vi har en stærk trup, vi har nogle gode angribere, vi har nogle gode kantspillere, vi har gode centrale midtbanespillere, og vi har nogle, som også er begyndt at heade den ind på standardsituationer, så jeg går optimistisk ind i slutspillet. 

Søndag skal FC Københavns angribere forsøge at gøre livet surt for Viborg.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Supercomputer: De vinder Superligaen

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

AC Horsens – FC Nordsjælland

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Randers FC – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

LIVE: FCK smider sejren

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?