Den europæiske udbryderliga Super League er ikke dødsdømt. Den er blot sat på standby.
Det siger Florentino Pérez, der er præsident i Real Madrid, natten til torsdag dansk tid.
Det er Pérez’ første udtalelse, siden det onsdag stod klart, at fodboldligaen ikke kan fortsætte, efter at et flertal af de 12 stiftende klubber har trukket sig.
Florentino Pérez skulle efter planen have været præsident for Super League.
– Projektet er på standby, siger Pérez til den spanske radiostation Cadena Ser ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Projektet lever, men halvdelen af dem (de stiftende klubber, red.) har trukket sig, fordi de er trætte af det, de har hørt i løbet af de seneste 24 timer.
Siden nyheden om planerne om Super League blev offentliggjort natten til mandag, er det haglet ned med kritik fra fans, tidligere topspillere og politikere samt trusler om udelukkelse fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
Adspurgt af Cadena Ser, om det vil være forkert at tro, at udbryderligaen er død, svarer Pérez:
– Absolut. Vi arbejder på det.
Florentino Pérez fortæller, at han er skuffet og ked af det, efter at mange af de andre klubber har trukket sig.
– Vi har arbejdet på det her i tre år og kæmpet med den økonomiske situation i spansk fodbold, siger han.
Han fortæller videre, at det kom bag på ham, hvor aggressiv modstanden mod udbryderligaen har vist sig at være.
– Jeg har aldrig set lignende i min karriere. Det var som om, at vi havde dræbt fodbold. Faktisk arbejder vi for at redde fodbold, siger han.
Florentino Pérez’ udtalelser står i skarp kontrast til Super League-næstformand og Juventus-formand Andrea Agnellis kommentar onsdag.
Her konstaterede han, at Super League ikke længere kan fortsætte, efter at seks engelske Premier League-klubber har trukket sig.
I samme ombæring sagde Agnelli, at han heller ikke kan se projektet udfolde sig i fremtiden efter de engelske klubbers exit.
– For at sige det ligeud og være ærlig, nej, det er åbenlyst ikke tilfældet, sagde han ifølge nyhedsbureauet Reuters.
De seks engelske klubber, der var med i planerne om Super League, og som nu har trukket sig, er Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Liverpool og Arsenal.
De øvrige seks klubber var Real Madrid, FC Barcelona og Atlético Madrid fra La Liga samt Inter, AC Milan og Juventus fra Serie A.
Af dem har også Atlético Madrid, Inter og AC Milan officielt trukket sig.
Juventus har meldt ud, at Super League ikke kan gennemføres, som det var tænkt, mens Real Madrid og FC Barcelona endnu ikke har givet lyd fra sig.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Superligaen dropper det
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
De 10 største stjerner, der misser VM
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
