Den europæiske udbryderliga Super League er ikke dødsdømt. Den er blot sat på standby.
Det siger Florentino Pérez, der er præsident i Real Madrid, natten til torsdag dansk tid.
Det er Pérez’ første udtalelse, siden det onsdag stod klart, at fodboldligaen ikke kan fortsætte, efter at et flertal af de 12 stiftende klubber har trukket sig.
Florentino Pérez skulle efter planen have været præsident for Super League.
– Projektet er på standby, siger Pérez til den spanske radiostation Cadena Ser ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Projektet lever, men halvdelen af dem (de stiftende klubber, red.) har trukket sig, fordi de er trætte af det, de har hørt i løbet af de seneste 24 timer.
Siden nyheden om planerne om Super League blev offentliggjort natten til mandag, er det haglet ned med kritik fra fans, tidligere topspillere og politikere samt trusler om udelukkelse fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
Adspurgt af Cadena Ser, om det vil være forkert at tro, at udbryderligaen er død, svarer Pérez:
– Absolut. Vi arbejder på det.
Florentino Pérez fortæller, at han er skuffet og ked af det, efter at mange af de andre klubber har trukket sig.
– Vi har arbejdet på det her i tre år og kæmpet med den økonomiske situation i spansk fodbold, siger han.
Han fortæller videre, at det kom bag på ham, hvor aggressiv modstanden mod udbryderligaen har vist sig at være.
– Jeg har aldrig set lignende i min karriere. Det var som om, at vi havde dræbt fodbold. Faktisk arbejder vi for at redde fodbold, siger han.
Florentino Pérez’ udtalelser står i skarp kontrast til Super League-næstformand og Juventus-formand Andrea Agnellis kommentar onsdag.
Her konstaterede han, at Super League ikke længere kan fortsætte, efter at seks engelske Premier League-klubber har trukket sig.
I samme ombæring sagde Agnelli, at han heller ikke kan se projektet udfolde sig i fremtiden efter de engelske klubbers exit.
– For at sige det ligeud og være ærlig, nej, det er åbenlyst ikke tilfældet, sagde han ifølge nyhedsbureauet Reuters.
De seks engelske klubber, der var med i planerne om Super League, og som nu har trukket sig, er Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Liverpool og Arsenal.
De øvrige seks klubber var Real Madrid, FC Barcelona og Atlético Madrid fra La Liga samt Inter, AC Milan og Juventus fra Serie A.
Af dem har også Atlético Madrid, Inter og AC Milan officielt trukket sig.
Juventus har meldt ud, at Super League ikke kan gennemføres, som det var tænkt, mens Real Madrid og FC Barcelona endnu ikke har givet lyd fra sig.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Landsholdet annoncerer to testkampe
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Svensson skriver Superliga-historie
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
